Inflace stále klesá: Velká příležitost pro Bitcoin?
4 min readObsah Článku
Samostatně, vyšší inflace není pro Bitcoin ze své podstaty špatná. Nedostatek Bitcoinu poskytuje strukturální ochranu proti inflaci. S rostoucí inflací se však zvyšuje i pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb centrálními bankami. Výsledkem je méně vstřícná měnová politika, která je zase velmi špatná pro Bitcoiny a akcie a dobrá pro americké dolary a státní dluhopisy.
V důsledku změny kurzu centrálních bank se proto v posledních měsících dostaly výše zmíněné inovační aktiva pod velký tlak.
Mezitím se situace měnové politiky poněkud uklidnila, což znamená, že tlak na kryptoměny a akcie polevil. Přestože hlavní centrální banky stále signalizují zvyšování úrokových sazeb, trh v současnosti věří, že v budoucnu bude pomalejší a menší. A konečně, lednová inflace klesá již třetí měsíc v řadě v eurozóně a sedmý v USA.
Je Bitcoin dobrý jako zajištění proti inflaci?
Zda Bitcoin ochrání před inflací, je tedy především otázkou načasování. Jako volatilní digitální aktivum nemůže BTC poskytnout okamžitou ochranu proti inflaci. Většina investorů se však zaměřuje na dlouhodobý efekt. Zlato totiž žádnou skutečnou ochranu před inflací dočasně neposkytuje, ale dlouhodobě ano, viz vývoj cen za posledních pár století.
Vzhledem k tomu, že Bitcoin nemá tento záznam, na rozdíl od zlata nelze poskytnout žádný důkaz o ochraně proti inflaci. Povaha a funkčnost Bitcoinu však velmi dobře hovoří o tom, že z dlouhodobého hlediska může sloužit jako dobrá ochrana před inflací.
Bitcoin je koneckonců vzácnější než zlato a díky své nižší míře inflace se obecně lépe hodí k udržení kupní síly než zlato. Poměrně nízká tržní kapitalizace, nedostatek důvěry ve všech oblastech a vysoká regulační nejistota znamenají, že očekávaný obraz digitálního zlata je stále ještě daleko.
Inflace: Nejpravděpodobnější scénář
Nikdo nedokáže předvídat inflaci. Dokazují to často chybné prognózy centrálních bankéřů a dalších domnělých finančních expertů. V důsledku toho lze pouze uvažovat o tom, které scénáře mají vysokou pravděpodobnost.
Populární představa v této souvislosti je, že inflace přichází ve vlnách. Po extrémním nárůstu inflace v důsledku vysokých cen energií a problémů dodavatelského řetězce v předchozím roce lze očekávat, že se situace bude prozatím nadále normalizovat a inflace bude výrazně klesat. Na druhou stranu mzdové efekty a vyšší ceny výrobců se projevují až s časovým zpožděním. S několikaměsíčním zpožděním tedy může dojít k opětovnému zvýšení míry inflace, která již klesla.
Jak reagují ECB, Fed a spol.
U ceny Bitcoinu se nabízí otázka, do jaké míry se centrální banky budou předčasně distancovat od jejich restriktivního kurzu. V tomto ohledu existují především dvě argumentační linie. Jedna strana tvrdí, že centrální banky budou spíše zmírňovat svou politiku a brzy opět nechají povolit uzdu. Zejména proto, že existuje obava, že zvýšené náklady na financování pro státy, firmy a soukromé domácnosti povedou k ekonomickým problémům a už jen z tohoto důvodu je nepravděpodobné, že by se vysoká a rostoucí úroveň klíčových úrokových sazeb udržela při klesající inflaci.
Druhá strana tvrdí, že centrální banky si nemohou dovolit v blízké budoucnosti odchýlit se od své politiky. Jednak proto, že se obávají, že se inflace bude znovu a znovu vracet, pokud v blízké budoucnosti výrazně klesne, a zadruhé, aby ubránili svou důvěryhodnost u trhů.
To naznačuje jízdu na horské dráze na kryptotrhu. Přinejmenším pokud odhlédnete od dalších faktorů, jako jsou regulační problémy nebo pokrok v přizpůsobování.
Jak investovat do kryptoměn pomocí fundamentální analýzy
- Co je Polkadot, cenové predikce 2025 – 2030 a proč investovat do DOT - 15 listopadu, 2024
- Top 10 Ethereum DEX podle objemu obchodů - 14 listopadu, 2024
- Co je Moonshot: Jak vytvořit svůj vlastní Solana meme coin s auditovaným smart kontraktem? - 13 listopadu, 2024