Evropská unie je připravena spustit svou digitální peněženku v roce 2022

3 min read

Podle Financial Times má Evropská unie (EU) spustit svou digitální peněženku v roce 2022, aby občané všech 27 členských států mohli provádět digitální platby a ukládat své informace do této virtuální aplikace.

Mezi daty uloženými v aplikaci budou pravděpodobně informace o vakcínách a testech na Covid-19, takže aplikace bude také hrát roli také takzvaného Covid pasu.

Tato aplikace umožní občanům v celé EU bezpečný přístup k řadě soukromých a veřejných služeb pomocí jediného online ID. Digitální peněženka bezpečně uloží platební údaje a hesla a umožní občanům ze všech 27 zemí přihlásit se na webové stránky místních vlád nebo platit účty za služby.

Digitální euro

Peněženka má smysl také z pohledu, že se Evropská unie rozhodla vydat svou vlastní virtuální měnu (CBDC) společně s Evropskou centrální bankou (ECB). V říjnu loňského roku zahájila ECB konzultaci právě o digitálním euru, které má být elektronickou měnou přístupnou všem občanům a podnikům, aby mohly provádět každodenní platby rychle, snadno a bezpečně.

Tato pracovní skupina EU se skládá z odborníků z ECB a 19 centrálních bank. Již určila možné scénáře, které by vyžadovaly vydání digitálního eura, ale konečné rozhodnutí ohledně vydání ještě nebylo přijato.

Před několika měsíci byla Lagardeová optimistická ohledně vytvoření digitálního eura v boji proti expanzi stablecoinů, které podle ní podkopávají pevnost eura a fiat měn obecně.

V Itálii v prosinci loňského roku zahájila experimenty s digitálním eurem Italská bankovní asociace (ABI), která projekt realizuje společně s výzkumným centrem pro inovace asociace, ABI Lab. Dokonce i ve Francii před rokem již začaly kolovat zvěsti o testech projektu.

Jak nakupovat kryptoměny na Binance za české koruny

Aplikace digitální peněženky Evropské unie

Aplikace bude odemčena otiskem prstu i skenováním sítnice a bude také ukládat osobní údaje, jako jsou průkazy totožnosti a řidičské průkazy. Používání digitální peněženky nebude povinné.

Evropská unie je velmi znepokojena ochranou soukromí svých občanů, takže zámek aplikace bude rozdělen na části, takže ne všechna data budou sdílena s třetími stranami. Lidé budou mít pravomoc rozhodovat, kolik informací rozdají.

Napsat komentář