Ethereum slaví šesté výročí
3 min readDnes, 30. července 2021, je šesté výročí vzniku Etherea.
Ethereum slaví šesté výročí
Blok číslo 0 blockchainu Ethereum vytěžen 30. července 2015, což je přesně před šesti lety. V té vše nastalo po prvním velkém bullrunu Bitcoinu, který skončil v prosinci 2013 a to zejména uzavřením Mt. Gox v důsledku bankrotu.
Cena Bitcoinu se v lednu 2015 propadla až na 180 dolarů, poté co v období od listopadu do prosince 2013 překročila 1100 dolarů. Rok 2015 byl pravděpodobně zdaleka nejhorším rokem pro celý kryptoměnový sektor.
V té době existovalo jen velmi málo dalších kryptoměn. Kromě Bitcoinu, který se zrodil v roce 2009, to byly Litecoin (rok 2011), Ripple (2012), Dogecoin (2013), Stellar (2014) a další kryptoměny. V té době byly kryptoměny většinou jen platebními prostředky, tj. měnami používanými k provádění finančních transakcí.
Ethereum a smart kontrakty
Poté Ethereum představilo inovaci: smart kontrakty. O smart kontraktech se hovořilo už dlouhou dobu, ale jejich kryptoměnová verze byla formalizována až ve white paperu Etherea z roku 2013.
Ve skutečnosti se Ethereum zrodilo právě jako něco nového a inovativního, v zásadě spíše jako platforma pro správu chytrých kontraktů, než jako platební prostředek.
White paper publikovaný Vitalikem Buterinem v roce 2013 začíná odstavcem nazvaným „Smart kontrakty nové generace a decentralizovaná aplikační platforma“.
V tomto dokumentu Buterin nazývá Bitcoin transakčním systémem, stejně jako všechny alternativní krypto projekty, které v té době existovaly. Zatímco jeho vizí bylo to, že jde o velmi odlišný projekt, tj. nikoli o alternativní decentralizovanou digitální měnu, ale o decentralizovanou digitální platformu pro správu inteligentních smluv.
Ve Whitepaperu uvedl Buterin jako příklady Namecoin, Colored Coins a Metacoins a poté definoval Ethereum tímto způsobem:
„Záměrem Etherea je vytvořit alternativní protokol pro budování decentralizovaných aplikací, poskytující odlišnou sadu možností, o nichž si myslíme, že budou velmi užitečné pro velkou třídu decentralizovaných aplikací, se zvláštním důrazem na situace, kdy rychlý vývoj, zabezpečení pro malé a zřídka používané aplikace a schopnost různých aplikací velmi efektivně komunikovat jsou důležité. Ethereum to dělá tím, že vytváří v podstatě konečnou abstraktní základní vrstvu: blockchain s vestavěným programovacím jazykem Turing-complete, který umožňuje komukoli psát inteligentní smlouvy a decentralizované aplikace, kde si může vytvořit vlastní libovolná pravidla pro vlastnictví, transakční formáty a funkce přechodu stavu“.
Dva roky poté, co byl whitepaper zveřejněn, byl vytěžen první blok nového blockchainu Etherea.
Krátce nato se na trhu začaly obchodovat tokeny ETH za cenu kolem 2,8 dolaru, která v následujících měsících klesla pod 0,5 dolaru. Dnes má ETH hodnotu více než 2 400 dolarů.
Tězba Chia: jak se připojit k poolu – Pooling protokol
- Co jsou CBDC, jejich výhody a nevýhody – Vše, co potřebujete vědět - 26 března, 2024
- Známý kryptoanalytik předpovídá nárůst ETH na 20 000 USD - 20 března, 2024
- ECB ztrácí odvahu a obnovují se nákupy dluhopisů - 15 března, 2024