Ethereum překonává Bitcoin – Proto by letos mohlo být ETH lepší volbou než BTC

4 min read

Na kryptotrhu zavládly býčí časy, takže je téměř jedno, kterou z hlavních kryptoměn si koupíte – všechny v posledních dnech vydělávají. Některé však fungují lépe než jiné. Zatímco Solana vždy vystupovala jako největší vítěz v top 10, zájmy se nyní přesouvají ve prospěch Etherea. Druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace také opakovaně předbíhá Bitcoin z hlediska výnosů, jako tomu bylo tento týden. Vývoj, který loni nebyl pozorován, ale letos by se mohl opakovat. V současné době existují určité náznaky, že by ETH mohlo nadále fungovat lépe než BTC.

Ethereum překonává Bitcoin – Proto by letos mohlo být ETH lepší volbou než BTC
Zdroj: TradingView

Halving bitcoinu se blíží

Bez ohledu na to, jak býčí je vývoj kolem Etherea, pokud zbytek trhu neporoste, ani na Ethereu nebudou žádné velké zisky. To se projevilo už při upgradu The Merge, který mohl vést k cenové explozi, ale trh byl v té době pod tlakem, a proto byl nárůst rychle zastaven. Ale teď jsou časy jiné. Již nyní je vidět vzestupný trend a podle většiny odborníků se očekává, že se ceny kryptoměn výrazně zvýší kvůli nadcházejícímu hlavingu Bitcoinu.
Ethereum překonává Bitcoin – Proto by letos mohlo být ETH lepší volbou než BTC
Zdroj: NiceHash

Mnoho analytiků předpovídá, že cena bitcoinu by mohla v důsledku halvingu překročit 100 000 dolarů. Pokud se tak stane, lze předpokládat, že většina kryptoměn dosáhne také nových maxim, z čehož by mělo těžit i Ethereum.

Ethereum bude brzy rychlejší a levnější

Klíčové vylepšení, které by mohlo poskytnout Ethereu výhodu oproti Bitcoinu v nadcházejících měsících, je na obzoru s nadcházejícím upgradem, který by měl výrazně zvýšit škálovatelnost blockchainu. V současné době nízká rychlost transakcí a vysoké transakční poplatky efektivitu Etherea výrazně omezují. Tyto problémy by s aktualizací mohly být brzy minulostí.

Přestože Ethereum ani po upgradu nedosáhne transakční rychlosti Solany a náklady na transakci zůstanou oproti jiným platformám vyšší, očekává se výrazné zlepšení. Transakční poplatky Ethereum, které mohly dříve činit 50 USD nebo více během období vysokého využití sítě, by po upgradu mohly klesnout na méně než jeden dolar. To znamená, že blockchain by měl zůstat dlouhodobě konkurenceschopný, i když se objeví silní konkurenti.

Rozhodnutí ohledně Ethereum ETF se blíží

Schválení spotových bitcoinových ETF v USA znamenalo zlom v historii kryptoměn. Po dlouhém váhání americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) byly fondy obchodované na burze konečně letos v lednu spuštěny, což vedlo k výraznému přílivu kapitálu na kryptotrh. V současné době existuje možnost, že by spotové Ethereum ETF mohly být představeny již v květnu, za předpokladu, že SEC nenajde žádné vážné důvody pro zamítnutí.

Není to jen schvalování samotných ETF, které má pozitivní vliv na cenu podkladové kryptoměny. I spekulace vedoucí k takovému rozhodnutí mohou vést ke zvýšení ceny. Tento fenomén je často popisován burzovním pořekadlem „Buy the Rumors, Sell the News“, což znamená, že cena aktiva často roste před očekávaným vývojem, protože investoři spekulují o potenciálním dopadu.

Tato dynamika byla zřejmá již při představení bitcoinových ETF, kdy růst cen začal přibližně tři měsíce před oficiálním schválením. Toto časové okno má nyní k dispozici také SEC, aby rozhodla o Ethereum ETF, což by mohlo vést ke spekulativním pohybům cen. Celkově to v současnosti vypadá, že Ethereum by letos mohlo skutečně fungovat lépe než bitcoin. 

V zásadě se očekává, že většina kryptoměn v příštích 2 letech prudce poroste v důsledku bull runu, který má být vyvolán halvingem bitcoinu.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *