Cardano: ADA za posledních sedm dní vzrostl o 17 %.

4 min read

Zatímco Bitcoin je pochopitelně v hledáčku kryptoinvestorů (vždyť nejstarší kryptoměna světa za poslední čtyři týdny zdražila zhruba o 20 %), i další kryptoměny putují do peněženek investorů a obchodníků, například Cardano. ADA za posledních sedm dní vzrostla o téměř 17 % a aktuálně se obchoduje za 0,57 USD. Na měsíční bázi ADA vzrostla o 7,28 %. To znamená, že coin je stále hodně daleko od svého posledního historického maxima kolem 3 USD v září 2021, ale kdo ví, možná to Cardano někdy dokáže překonat.

Cardano: ADA za posledních sedm dní vzrostl o 17 %.

Jaký druh kryptoprojektu je Cardano?

Cardano se zaměřuje na vývoj decentralizované platformy, která umožňuje operace prostřednictvím amrt kontraktů. Nejedná o nic převratného, ​​jelikož lídr v oboru Ethereum cílí na úplně stejnou cílovou skupinu. Cardano je však stejně jako Solana považován za „zabijáka Etherea“. To, co odlišuje platformu od všech ostatních krypto projektů, je přísně vědecký přístup, se kterým projekt pracuje. Místo rychlých řešení a implementací spoléhá Cardano na důkladný výzkum a důkladné vyhodnocování.

K dosažení tohoto cíle projekt spolupracuje s vědci a akademiky z celé řady oblastí, kteří se na všechny faktory dívají z různých úhlů pohledu. Doslova každá funkce protokolu prochází přísným testováním, aby bylo dosaženo co nejlepší škálovatelnosti a interoperability. Jednou z klíčových součástí Cardano je vícevrstvá architektura, která se skládá z Settlement Layer a Cardano Computation Layer (CCL). To umožňuje lepší škálovatelnost ve srovnání s některými staršími blockchainovými platformami. K ověřování transakcí používá Cardano mechanismus proof-stake consensus, jehož protokol má název Ouroboros.

Charles Hokinson – muž za Cardano

Tvůrcem projeku Cardano je Charles Hoskinson, který je také jedním ze spoluzakladatelů Etherea. Hoskinson, který vypadá spíš jako ten milý šprt od vedle, je považován za krypto superstar a mírně řečeno za trochu výstředního. V roce 2013 se poprvé připojil k Ethereu a stal se spoluzakladatelem blockchainového projektu po boku Gavina Wooda (Polkadot), Anthonyho Di Iora (Decentral Inc.), Josepha Lubina (Consensys) a Vitalika Buterina (také krypto superstar).

V roce 2014 Ethereum opustil po velké rozepři s Vitalikem Buterinem, který se nedokázal shodnout na směru, kterým by se Ethereum mělo vyvíjet. Poté založil Cardano. Projekt oficiálně začal v roce 2017. Charles Hoskinson je považován za brilantní mysl stojící za Cardano.

Budoucnost Cardana

Vzhledem k vysoké volatilitě trhu s kryptoměnami je samozřejmě extrémně obtížné přesně předpovědět, jak se bude ADA vyvíjet. Faktem však je, že Cardano je jednou z nejpopulárnějších značek v kryptosvětě a to se pravděpodobně nezmění ani v roce 2024. Cardano je momentálně ve fázi Basho. Důraz je zde kladen především na zlepšení škálování. Nejzásadnější změnou v éře Basho je Hydra, škálovací řešení na druhé vrstvě, jehož cílem je umožnit provádění transakcí na sidechainech před začleněním do hlavního řetězce.

Cardano by se také mělo zrychlit a transakční propustnost by se měla zvýšit šestinásobně. Transakční poplatky byly sníženy již v roce 2023, což je obrovská výhoda například oproti Ethereu, protože projekt je známý svými někdy přemrštěnými poplatky.

Když Basho skončí, aktivuje se Voltaire, pátá a aktuálně poslední fáze plánu. Pak by se Cardano mělo stát zcela decentralizovaným. Z čistě technického hlediska jsou vyhlídky do budoucna pro Cardano dobré. Zda se to dá sladit s volatilitou krypto trhů, se však teprve uvidí.

Marketa Tesarkova

Napsat komentář