Důležité události pro kryptoměny tento týden

7 min read

Klíčová kryptoměna Bitcoin (BTC)stále nedělá žádný trvalý pokrok a ve slabém obchodním týdnu před Velikonocemi zůstalo beze změny kolem 28 000 amerických dolarů ve svém obchodním rozpětí posledních několika týdnů. Akciové trhy také neukázaly jasný směr a nedávno se pohybovaly v úzkém bočním pásmu. Dokud cena BTC nevytvoří nová historická minima a kupující bude moci nadále bránit oblast kolem 26 500 USD, bezsměrné obchodování bude pravděpodobně pokračovat.

Zejména by však investoři měli bedlivě sledovat rostoucí politické napětí v konfliktu mezi Čínou a Tchaj-wanem. Výrazná eskalace by měla vést ke zvýšení prodeje na akciových trzích. Vzhledem k tomu, že index amerického dolaru (DXY) by také mohl v důsledku toho získat na síle, znamenalo by to také další protivítr pro cenu bitcoinu.

Tento týden budou relevantní následující ekonomická data

Obchodní týden po Velikonocích začíná až ve středu. Nejprve se investoři dívají na konečná data americké inflace za březen. Ve středu večer očekávají účastníci trhu zveřejnění zápisu ze zasedání FOMC z posledního zasedání Fedu, které poskytne další informace o pozici americké centrální banky v následujících měsících. Ve čtvrtek budou následovat aktualizované ceny výrobců v USA a první žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Obchodní týden končí představením posledních maloobchodních tržeb v USA za předchozí měsíc březen.

Konečné americké indexy spotřebitelských cen

Středa 12. dubna 2023: Ve 14:30 představí americký úřad pro statistiku práce konečná data o inflaci v USA za poslední měsíc březen. Meziroční míra inflace 6,0 procenta byla v únoru v souladu s expertními odhady a ve srovnání s předchozím měsícem nadále klesala. Za měsíc březen nyní analytici očekávají pokles na 5,2 procenta. Pokud by se potvrdila očekávání analytiků, míra inflace by se nadále přibližovala současné úrovni klíčových úrokových sazeb. Po posledním zvýšení o 25 bazických bodů dne 22. března jsou klíčové úrokové sazby aktuálně mezi 4,75 procenty a 5,0 procentními body. Pokud bude míra inflace podle prognózy nadále klesat, akciové trhy by na tento vývoj mohly reagovat pozitivně. Vzhledem ke špatným údajům o trhu práce v minulém týdnu negativní výhled zvýšené pravděpodobnosti hrozící americké recese by přesto mohl převládnout. Pokud by se odhady také minuly a indexy spotřebitelských cen byly nad názory expertů, měl by americký dolar pokračovat ve svém oživovacím trendu z posledních obchodních dnů týdne před Velikonocemi. Posilující americký dolar by opět znamenal protivítr pro akciové a krypto trhy. Investoři se také podívají na sazby jádrové inflace, které jsou také prezentovány. Oproti očekávání to bylo v měsíčním srovnání nad prognózami. V březnu se však očekává další pokles z 0,5 procenta na 0,4 procenta. americký dolar by měl pokračovat ve svém oživovacím trendu z posledních obchodních dnů týdne před Velikonocemi. Posilující americký dolar by opět znamenal protivítr pro akciové a krypto trhy.

Zápis ze zasedání Fedu (FOMC) ve středu večer

Středa 12. dubna 2023: Ve 20:00 zveřejňuje americká centrální banka zápis z posledního rozhodnutí o úrokové sazbě z 22. března. Investoři čekají na informace o tom, jak americké měnové úřady hodnotí současný problém inflace. Na posledním zasedání Fedu předseda Fedu Powell znovu zdůraznil, že v roce 2023 nechystá žádné snížení klíčových sazeb, ale někteří hráči na trhu o tom nedávno pochybovali. V posledních týdnech stále více investorů spekuluje na možné snížení úrokových sazeb ze strany Fedu a nová opatření kvantitativního uvolňování (QE). Zápis by navíc mohl poskytnout další informace o tom, jak členové Fedu hodlají zvládnout americkou bankovní krizi a z toho vyplývající nedostatek likvidity.

Ceny výrobců v USA a data o nezaměstnanosti

Čtvrtek 13. dubna 2023: Americký úřad pro statistiku práce ve 14:30 (SEČ) zveřejní aktuální indexy cen výrobců (PPI) v USA za poslední měsíc březen. Poté, co byly ceny výrobců 0,4 procenta pod očekáváním analytiků a dokonce se poprvé od listopadu dostaly do záporných hodnot na -0,1 procenta v měsíčním srovnání, očekávají experti na trh mírný nárůst o +0,1 za předchozí měsíc březen. Pokud budou očekávání analytiků podhodnocena, jako tomu bylo nedávno, pravděpodobnost změny úrokové politiky ze strany centrální banky USA ve druhé polovině roku dále vzroste. Zda však tento vývoj bude motivovat investory k větším investicím do akcií a kryptoměn, se teprve uvidí. Pokud by se prognózy cen výrobců naplnily nebo dokonce překonaly očekávání odborníků, byl by to pro americké akcie špatný signál. Protivítr pro akciový trh se s posilujícím americkým dolarem pravděpodobně dále zvýší.

Ve 14:30 (SEČ) se investoři zároveň podívají na týdenní údaje o počátečních žádostech o zaměstnání v USA. V předchozím týdnu byly opět výrazně nad očekáváním. Čísla z 30. března byla navíc následně revidována směrem nahoru o více než 20 procent na 246 tisíc. Tyto slábnoucí tendence na americkém trhu práce byly patrné již v týdnu před Velikonocemi s výrazně slabším reportem práce JOLTS, než se očekávalo, a slabými údaji o NFP trhu práce. Pokud by aktuální údaje o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti tento trend potvrdily, byl by to další varovný signál pro dlouho očekávanou recesi v USA. Analytici očekávají 205 000 nových počátečních žádostí. Pokud bude tato prognóza opět překročena, akciový trh pravděpodobně zareaguje snížením cen. Nelze vyloučit jednorázový efekt z důvodu státních svátků a dovolených. Investoři by si měli krátkodobě vydechnout, pouze pokud by počet prvotních žádostí výrazně poklesl. To by mohlo vést k oživení na trzích.

Americké maloobchodní prodeje uzavřou týden

Pátek, 14. dubna 2023: Ve 14:30 (SELČ) úřad US Census Bureau představí nejnovější maloobchodní tržby v USA za měsíc březen. Jsou považovány za důležité měřítko pro výpočet nákupní nálady soukromých domácností. Naposledy byl již tak slabý expertní odhad -0,3 procenta ve srovnání s předchozím měsícem dokonce podhodnocen s -0,4 procenty. Pokud nákupní nálada soukromých domácností opět oslabí a podle prognózy na březen opět klesne o -0,4 procenta nebo ještě více, investoři budou pravděpodobně nadále jednat opatrně. Investoři by se mohli chtít rozloučit zejména s rizikovými třídami aktiv a také dostat kryptotrh pod tlak. Pokud budou naopak maloobchodní tržby nad odhady analytiků, bylo by na konci týdne myslitelné oživení na akciovém a kryptoměnovém trhu.

Nejlepší platformy pro nákup Bitcoinu debetní nebo kreditní kartou 2023

Roman

Napsat komentář