Letos již bylo hackery ukradeno v DeFi 156 milionů dolarů: CipherTrace
3 min readPodle nové zprávy od blockchainové analytické společnosti CipherTrace hacky DeFi představovaly 156 milionů dolarů z celkem 432 milionů dolarů v odcizených kryptoměnách mezi lednem a dubnem.
Je to víc, než kolik bylo odcizeno z protokolů DeFi za celý rok 2020. CipherTrace uvádí, že 156 milionů dolarů odcizených hackery nezahrnuje dalších 83,4 milionů dolarů ukradených prostřednictvím „podvodů souvisejících s DeFi“. Nejznámější schéma v tomto ohledu je známé jako tzv. „tahání koberce (pull rug)“ a zahrnuje držitele tokenů, kteří si najednou vyberou zisky a utíkají s penězi investorů.
Safemoon, co to je a proč se o této kryptoměně mluví
CipherTrace: Letos ukradeno 156 milionů dolarů v DeFi protokolech
Ztráty z krádeží kryptoměn, hacků a podvodů v prvních čtyřech měsících roku prudce poklesly, ale zločin ve vzkvétajícím prostoru „decentralizovaných financích“ dosáhl historického maxima. Za celý rok 2020 byly ztráty v krypto sektoru díky podvodům a kriminalitě 1,9 miliardy dolarů. V roce 2019 dosáhly rekordních 4,5 miliard dolarů.
Kryptoměny jsou opět v centru pozornosti díky nárůstu cen druhého největšího tokenu, Ethereum a miláčka sociálních sítí, Dogecoinu a jeho klonů. Pokles kriminality v sektoru kryptoměn odráží určité zrání tohoto odvětví, protože se zlepšila infrastruktura a posílily bezpečnostní systémy společností a burz. DeFi je však jiný příběh.
„Vzhledem k tomu, že do prostoru proudí více peněz od drobných a institucionálních hráčů, budou se podvodníci snažit využít hypu k tomu, aby lidi vtáhli do podvodů a hackeři budou hledat projekty, které byly spuštěny, aniž by provedly odpovídající bezpečnostní audity a budou využívat mezery zakódované ve smart kontraktu,“uvedl Dave Jevans, výkonný ředitel CipherTrace.
Název „DeFi“ neboli decentralizované finance může odkazovat na jakýkoli druh nevazebního protokolu využívající technologii blockchain. Myšlenka je, že s vašimi penězi vždy zachází pouze samotný kód, nikoli bankéř nebo investiční manažer. Tento kód však musí odněkud pocházet: hackeři jsou vždy rizikem, ale i vývojáři mohou navrhovat systémy DeFi se skrytými mechanismy, které jim umožní libovolně odčerpat peníze. Od počátku byla DeFi jednou z nejrizikovějších investic do již tak riskantního finančního ekosystému.
To, že množství peněz ukradených z těchto protokolů letos vzrostlo, by nemělo být překvapením, vzhledem k tomu, jak moc se sektor DeFi za posledních několik měsíců rozšířil. Podle DeFi Pulse je celková hodnota „uzamčená“ v DeFi (tj. svěřená kódu) nyní 85 miliard dolarů, oproti 16 miliardám dolarům k 1. lednu.
Jednou z největších ztrát v sektoru DeFi byly finanční prostředky odcizené 19. dubna z EasyFi Network, projektu DeFi na síti Polygon Network, kdy hacker ukradl z peněženky prostředky v hodnotě zhruba 80 milionů dolarů. Yearn.Finance, projekt pro půjčování kryptoměn, byl v únoru hacknut s výsledkem 11 milionů dolarů a 5,7 milionu dolarů bylo odcizeno z platformy zvané Roll v březnu. Mezi další hacknuté projekty DeFi patří Furucombo a Dodo, kde hackři odcizil 14 mil. a 3,8 milionu dolarů.
- Co jsou CBDC, jejich výhody a nevýhody – Vše, co potřebujete vědět - 26 března, 2024
- Známý kryptoanalytik předpovídá nárůst ETH na 20 000 USD - 20 března, 2024
- ECB ztrácí odvahu a obnovují se nákupy dluhopisů - 15 března, 2024