Bitcoin vs altcoiny: co se drží lépe?

2 min read

Ve srovnání s vývojem cen Bitcoinu a altcoinů se zdá, že v těchto obtížných dnech více trpí ty druhé. Toho si všímá analytická firma Santiment, která poukazuje na rozdíl mezi 4,5% ztrátou Bitcoinu a například 26% ztrátou Dogecoinu.

Bitcoin vs altcoiny: co se drží lépe?

Vezmeme-li deset nejlepších kryptoměn podle tržní kapitalizace, samozřejmě s výjimkou stablecoinů, cena BTC je v současné době o 15% nižší než před týdnem, ale ostatní hlavní kryptoměny poklesly o vyšší procento.

Například ETH klesl o 21%, přibližně stejně jako BNB. Pokles ADA činí -18%, zatímco XRP je níže o 27%. Dokonce i DOGE a DOT klesly o 32%.

Tento rozdíl potvrzuje dominance Bitcoinu, tj. procento z celkové tržní kapitalizace kryptoměny držené BTC. 19. května, v den pádu, dominance BTC podle CoinGecko dosáhla minima 2021 na úrovni 37,76%. V následujících dnech byl zpět nad 40%, ale s poklesem na konci května a začátku června opět klesala i dominance.

Od 10. června však začala opět růst, a to ani ne tak kvůli zvlášť pozitivnímu vývoji ceny BTC, ale kvůli dalšímu poklesu cen altcoinů. 12. června již byla zpět nad 43% a včera překročila 46%.

Současná úroveň dominance Bitcoinu je podobná jako na začátku května, i když cena je mnohem nižší.

Bleskový krach Bitcoinu a vliv na altcoiny

Po pádu 19. května Bitcoin sputil obecný pokles altcoinů.

Od 19. května se cena Bitcoinu, až na vzácné výjimky, pohybuje do strany v rozmezí od 30 000 do 40 000 dolarů, zatímco cena mnoha altcoinů ve stejném období dále poklesla. Tato dynamika byla pozorována i v minulosti. Ve skutečnosti se BTC často ukázaly jako odolnější než altcoiny.

Během vzestupných fází často roste méně v procentech, ale drží se lépe během medvědí fáze.

Roman

Napsat komentář