Binance vyzývá Elona Muska, aby zakročil proti krypto podvodům na X

5 min read

Spoluzakladatelka Binance Yi He vyjádřila znepokojení nad šířením krypto podvodů na platformě X, kterou vlastní Elon Musk.

Binance vyzývá Elona Muska, aby zakročil proti krypto podvodům na X

Nedávno se Yi He zeptala, zda Musk podnikne kroky k vyřešení problému. Strach pramenil z jistého podvodu, který se odehrál na platformě X. Sdílela obrázky z účtů, které byly zjevně napodobeninou jejího účtu (@heyibinance) a jejího skutečného jména.

V jednom případě podvodu byli uživatelé vyzýváni, aby klikli na odkaz, který sliboval přístup k meme coinům podporovaným Binance. Yi He objasnila, že žádné takové tokeny nebyly vydány a že kliknutí na odkaz může vést ke ztrátě finančních prostředků.

„Nevydala jsem žádné nové MEME coiny. Pokud kliknete na odkaz, vaše peníze budou odcizeny… Existuje způsob, jak tento problém vyřešit?“

Binance vyzývá Elona Muska, aby zakročil proti krypto podvodům na X

Krypto podvody jsou na vzestupu

Podvodům s kryptoměnami se daří a analytici připisují významnou část všech krypto scamů podvodníkům na platformě. I když tyto problémy byly i před zapojením Elona Muska do platformy, zmatek kolem kontroverzní placené ověřovací služby nového vlastníka může přispět k pokračující zranitelnosti veřejnosti vůči podvodům s falešnými jmény.

Scam Sniffer, společnost zaměřená na boj proti podvodům na webu Web3, provedla analýzu, která ukazuje, že každý měsíc se ztrácí téměř 50 milionů dolarů kvůli zosobnění účtů na X. Služba umožňuje každému, kdo má chytrý telefon, zaregistrovat se a získat ověření, což může zvýšit obtížnost odlišení skutečných účtů od podvodných.

Přestože Musk naznačil, že chce řešit problémy s boty a spamem, zůstává nejasné, zda se konkrétně zabýval podvody s kryptoměnami. Musk zatím na příspěvek Yi He na X neodpověděl .

X účtů bylo napadeno za účelem propagace podvodu

Od začátku roku 2024 se několik účtů vlastněných velkými společnostmi a krypto influencery stalo obětí podvodů s cílem nalákat více zákazníků pomocí falešných promo akcí. V lednu byl hacknut účet amerického regulátora SEC, aby zveřejnil falešné oznámení o schválení BTC ETF.

Bezpečnostní tým X později připsal narušení útoku na SIM swapu spojeného s oficiálním telefonním číslem účtu @SECGov. Poslední hack účtu Microsoft je podobný těm předchozím a odborníci se domnívají, že jde opět o Sim Swap útok pod taktovkou ruských hackerů. Podobně se kryptopodvodníci zaměřili na účty Netgear a Hyundai MEA.

V lednu se také účet kryptoměnového agregátoru CoinGecko stal obětí phishingového útoku a v důsledku toho utrpěl narušení bezpečnosti. 10. ledna byl zveřejněn phishingový odkaz, který falešně informoval uživatele o airdropu tokenů CoinGecko. Hackeři propagovali novou kryptoměnu s názvem GCKO v podvodném příspěvku a tvrdili, že by mohla být použita k placení za služby API.

Hacknuté účty českých firem a osobností na Twitteru v posledním roce

V posledním roce došlo k několika významným hacknutím účtů českých firem a osobností na Twitteru, což vyvolalo velkou pozornost médií a veřejnosti. Níže jsou uvedeny některé z nejznámějších případů:

1. Hacknutí účtu Petra Kellnera V lednu tohoto roku byl hacknut účet Petra Kellnera, jednoho z nejbohatších podnikatelů v České republice. Útočníci využili jeho účet k šíření podvodných zpráv o kryptoměnách, které slibovaly rychlé zisky. Tento incident vedl k tomu, že mnoho jeho sledujících bylo vystaveno riziku finanční ztráty.

2. Útok na účet společnosti ČEZ V březnu byl hacknut účet společnosti ČEZ, jednoho z největších dodavatelů energie v České republice. Hackeři použili tento účet k šíření falešných informací o údajných problémech v dodávkách energie, což vedlo k panice mezi zákazníky a krátkodobému poklesu ceny akcií společnosti. ČEZ rychle reagoval a vydal oficiální prohlášení, aby situaci uklidnil.

3. Účet Karla Janečka V květnu byl napaden účet známého českého filantropa a matematika Karla Janečka. Útočníci změnili profilový obrázek a zveřejnili několik urážlivých příspěvků. Tento incident vedl k rozsáhlé medializaci a Karel Janeček musel spolupracovat s odborníky na kybernetickou bezpečnost, aby znovu získal kontrolu nad svým účtem.

4. Hacknutí účtu Alza.cz V červenci byl napaden účet Alza.cz, jednoho z největších online obchodů v České republice. Hackeři využili tento účet k šíření falešných slevových kódů a podvodných nabídek, které měly za cíl získat osobní údaje zákazníků. Společnost rychle zareagovala a varovala své zákazníky před podvody.

5. Účet Evy Samkové V září byl hacknut účet české olympijské snowboardistky Evy Samkové. Útočníci zveřejnili na jejím účtu několik politicky kontroverzních příspěvků, což vedlo k zmatku mezi jejími fanoušky. Eva Samková musela vydat prohlášení, aby uvedla věci na pravou míru a získala zpět kontrolu nad svým účtem.

Marketa Tesarkova
Sdílejte

Napsat komentář