MMF: CBDC mohou zvýšit finanční inkluzi na Středním východě

4 min read

Mezinárodní měnový fond (MMF) uvádí, že 19 zemí na Blízkém východě a ve střední Asii, včetně Bahrajnu, Gruzie, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, je v pokročilé fázi „proof of concept“ pro digitální měny centrálních bank (CBDC). „Podporujeme zákonodárce, kteří pracují na CBDC, a pomáháme jim vytvářet silné regulační rámce, které mohou minimalizovat rizika měnové a finanční stability,“ uvedl MMF.

MMF pomáhá zemím prozkoumat CBDC

V úterý Mezinárodní měnový fond (MMF) zveřejnil blogový příspěvek s názvem „Digitální měny centrální banky mohou podpořit finanční inkluzi Středního východu a efektivitu plateb“.  Příspěvek zdůrazňuje, že téměř dvě třetiny zemí na Středním východě a ve Střední Asii zkoumají digitální měny centrálních bank (CBDC), aby zvýšily finanční inkluzi a efektivitu plateb, vysvětluje:

Devatenáct zemí, včetně Bahrajnu, Gruzie, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, je v pokročilé fázi „proof-of-concept“, přičemž po dvou pilotních programech vede Kazachstán.

„CBDC mohou potenciálně pomoci zlepšit efektivitu přeshraničních platebních služeb. To se zdá být důležitou prioritou pro vývozce ropy a země Rady pro spolupráci v Zálivu – Bahrajn, Kuvajt, Omán, Katar, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty. To proto, že přeshraniční platby mívají třenice, jako jsou různé formáty dat a provozní pravidla napříč regiony a složité kontroly souladu. CBDC, které řeší tyto neefektivity, by mohly výrazně snížit transakční náklady,“ zveřejnil MMF podrobnosti.

Příspěvek MMF navíc popsal, že digitální měny centrální banky mohou zlepšit finanční inkluzi tím, že podpoří hospodářskou soutěž na platebním trhu, umožní přímé transakce s menším množstvím zprostředkovatelů, čímž sníží náklady a zvýší dostupnost. Centrální banky mohou udržovat poplatky na nižší úrovni než komerční banky, protože nejsou řízeny ziskem a potenciálně zlepší platební služby. To je výhodné zejména pro regiony, jako je Kavkaz, Střední Asie, Střední východ a severní Afrika, dovozci ropy a země s nízkými příjmy.

Pro maximalizaci přínosů CBDC je však nutné řešit překážky, jako je nízká digitální gramotnost, nedostatek identifikace a nedůvěra ve finanční instituce. CBDC mohou konkurovat bankám, ale politici mohou zmírňovat rizika zajištěním zdravého bankovního systému a robustního regulačního rámce. Designové prvky, jako je funkce offline, mohou podporovat inkluzi v oblastech se špatnými mobilními službami. MMF podporuje země při prozkoumávání CBDC tím, že nabízí pokyny k politickým a regulačním rámcům pro minimalizaci rizik.

Vývoj CBDC v České republice

Centrální banky po celém světě stále více zkoumají možnost vydání digitálních měn centrální banky (CBDC), a Česká republika není výjimkou. Česká národní banka (ČNB) se aktivně zapojila do výzkumu a diskusí týkajících se zavedení CBDC, s cílem modernizovat platební systémy a zvýšit finanční inkluzi.

ČNB se zaměřuje na několik klíčových aspektů při zvažování CBDC. Prvním je bezpečnost a spolehlivost digitální měny, která by měla být odolná vůči kybernetickým útokům a zajišťovat ochranu soukromí uživatelů. Dále je důležité zajistit, aby CBDC neohrozila stabilitu finančního systému a nenarušila bankovní sektor. ČNB také zkoumá možnosti, jak by CBDC mohla podporovat inovace ve finančních technologiích (fintech) a přispívat k ekonomickému růstu.

Vývoj CBDC v České republice je stále v rané fázi, ale ČNB aktivně sleduje trendy a spolupracuje s mezinárodními partnery na sdílení poznatků a zkušeností. I když zatím nebylo přijato žádné definitivní rozhodnutí, je jasné, že ČNB pečlivě zvažuje všechny aspekty a potenciální dopady zavedení digitální měny.

Mohlo by vás zajímat:Co jsou CBDC, jejich výhody a nevýhody – Vše, co potřebujete vědět

Roman

Napsat komentář