Čína: centrální banka považuje bitcoin za investici

3 min read

Zástupce guvernéra čínské centrální banky Li Bo uvedl, že bitcoin považuje za alternativní investici. Je to poprvé, co čínská vláda uznala hodnotu kryptoměn.

Původní zdroj uvádí, že zástupce guvernéra Čínské lidové banky (PBOC) vyslal důležitý signál o kryptoměnách, jako je bitcoin, že by mohly být použity jako alternativní investiční nástroje nebo investice. Li Bo hovořil na fóru Boao pro Asii spolu s bývalým guvernérem Čou Siao-čchuanem s tím, že kryptoměny mohou v budoucnu hrát důležitou roli, právě jako alternativní investice. Uvedli, že:

„Jsme přesvědčeni, že kryptoměna by měla v budoucnu hrát hlavní roli, ať už jako investiční nástroj, nebo jako alternativní investice. Mnoho zemí, včetně Číny, ho také studuje jako investiční nástroj.“

Navíc Čou Siao-čchuanem uvedl, že lidé nemusí nutně vědět, zda je technologie za digitálními měnami centralizovaná nebo decentralizovaná, protože „obyčejní lidé nemusí rozumět tomu, jaký je systém, který je za nimi.“ Uvedl také, že ať už je to jakkoli, nesmí se digitální měny používat k nezákonným činnostem, jako je praní peněz, daňové úniky, obchodování s drogami nebo zbraněmi nebo pro hazardní hry.

Li Bo řekl, že BTC stejně jako stablecoiny, jsou „šifrovaná aktiva“o považuje bitcoin za kryptoměnu, tj. za investiční možnost, a nikoli za měnu. Rovněž ho výslovně nazval „alternativní investicí“. V tomto bodě dodal, že jako investiční nástroj mnoho zemí, včetně samotné Číny, studuje vhodný regulační rámec pro uskutečnění takové investice.

Vzhledem k tomu, že Li Bo je úřadujícím zástupcem guvernéra čínské centrální banky, jsou tato slova v ostrém kontrastu s pokračující opozicí vlády proti umožnění občanům investovat do bitcoinu.

Čína zahájí experimenty s digitálními juany v dalších městech

Zruší Čínská centrální banka zákaz bitcoinu?

V tomto okamžiku by nebylo překvapující, kdyby čínská vláda odstranila anachronický zákaz investování do bitcoinu a místo toho je nakonec povolila, i když v novém regulačním rámci. Koneckonců, američtí soupeři vydělávají na investování do BTC spoustu peněz, takže by bylo velmi podivné, že Čína bude i nadále zakazovat svým občanům, ale zejména svým podnikům, využívat této příležitosti.

Zákaz investic do bitcoinu platí od roku 2017, tedy od doby před posledním velkým výbuchem spekulativní bubliny, kdy byla cena BTC dvanáctkrát nižší než dnes. Tento zákaz se nyní zdá přinejmenším nevhodný, ne-li zcela zastaralý.

Sdílejte

Napsat komentář