Co jsou kryptoměny – Průvodce pro začátečníky

Co jsou kryptoměny  – Průvodce pro začátečníky

Kryptoměny vám umožňují nakupovat zboží a služby, používat aplikace a hry nebo je obchodovat za účelem zisku. Zde je více o tom, co je kryptoměna a jak funguje.

Co jsou kryptoměny?

Kryptoměn jsou třída digitálních aktiv, která se používají pro různé účely. Například Bitcoin byl vyvinut primárně jako způsob platby, který není řízen ani distribuován centrální vládou; Ethereum umožňuje vývojářům vytvářet automatizované aplikace v oblasti, která se stala známou jako decentralizované finance; a Tether je stablecoin, jehož hodnota je vázána na americký dolar.

Kryptoměny získaly svůj název podle kryptografických technik, které umožňují lidem je bezpečně nakupovat, prodávat nebo obchodovat, aniž by k ověření transakce potřebovali třetí stranu, jako je vláda nebo finanční instituce.

Proč lidé investují do kryptoměn?

Lidé investují do kryptoměn, protože věří, že pokud poroste poptávka po konkrétní kryptoměně, poroste i její hodnota. Vezměme si zjednodušený příklad s Bitcoiny.

Teoreticky, pokud by podniky i spotřebitelé zjistili, že Bitcoiny jsou lepším nákupním zážitkem než používáním amerického dolaru, spotřebitel by mohl převést více svých peněz z dolarů na BTC, zatímco podnik by uvítal více plateb Bitcoiny. Pokud by se to stalo v obrovském měřítku, poptávka po Bitcoinu by stoupla a naopak by se zvýšila jeho cena v dolarech. Pokud jste tedy zakoupili jeden Bitcoin před tímto nárůstem poptávky, teoreticky byste mohli prodat tento jeden BTC za více amerických dolarů, než za kolik jste ho koupili, čímž byste dosáhli zisku.

Stejné principy platí pro Ethereum. Ether je kryptoměna blockchainu Ethereum, což je místo, kde mohou vývojáři vytvářet finanční aplikace, aniž by potřebovali finanční instituci třetí strany. Vývojáři musí používat Ether k vytváření a spouštění aplikací na Ethereu, takže teoreticky čím více je to postaveno na Ethereum blockchainu, tím vyšší je poptávka po Etheru.

Je však důležité poznamenat, že pro některé kryptoměny nejsou vůbec investice. Nadšenci je například vítají jako mnohem vylepšený peněžní systém oproti našemu současnému a raději by jej utráceli a přijímali jako každodenní platbu.

Tvrdé jednání SEC je uznání důležitosti kryptoměn

Jak kryptoměna funguje?

Kryptoměny jsou podporovány technologií známou jako blockchain, která udržuje záznam transakcí odolný proti neoprávněné manipulaci a sleduje, kdo co vlastní. Využití blockchainů řešilo problém, kterému čelily předchozí snahy o vytvoření čistě digitálních měn: brání lidem ve vytváření kopií jejich držeb a pokoušejí se je utratit dvakrát.

Jednotlivé jednotky kryptoměn lze v závislosti na způsobu použití označovat jako coiny nebo tokeny. Některé jsou určeny jako jednotky směny za zboží a služby, jiné jsou uchovateli hodnoty a některé lze použít k účasti ve specifických softwarových programech, jako jsou hry a finanční produkty.

» Ponořte se hlouběji. Z čeho se skládá blok v blockchainu

Jak vznikají kryptoměny?

Jedním z běžných způsobů vytváření kryptoměn je proces známý jako těžba, který využívá Bitcoin. Těžba bitcoinů může být energeticky náročný proces, ve kterém počítače řeší složité hádanky za účelem ověření pravosti transakcí v síti. Za odměnu mohou majitelé těchto počítačů získat nově vytvořenou kryptoměnu. Jiné kryptoměny používají různé metody k vytváření a distribuci tokenů a mnohé z nich mají výrazně menší dopad na životní prostředí.

Pro většinu lidí je nejjednodušší způsob, jak získat kryptoměnu, její nákup, ať už od burzy nebo jiného uživatele.

Proč existuje tolik druhů kryptoměn?

Podle webu CoinMarketCap.com, webu pro průzkum trhu, se veřejně obchoduje s více než 22 000 různými kryptoměnami. A zatímco některé kryptoměny mají celkové tržní ocenění ve stovkách miliard dolarů, jiné jsou v podstatě bezcenné.

Pokud uvažujete o tom, že se zapojíte do kryptoměn, může být užitečné začít s tou, která se běžně obchoduje a je na trhu poměrně dobře zavedená.

Promyšlený výběr vaší kryptoměny však není zárukou úspěchu v tak volatilním sektoru. Někdy se problém v hluboce propojeném kryptoprůmyslu může rozlévat a mít široké dopady na hodnoty aktiv.

Například v listopadu 2022 utrpěl trh velký zásah, když se kryptoměnová burza FTX snažila vypořádat s problémy s likviditou uprostřed prudkého nárůstu výběrů. Jak se spad rozšířil, velké i malé kryptoměny zaznamenaly propad svých hodnot.

Jsou kryptoměny cennými papíry, jako jsou akcie?

Zda je nebo není kryptoměna cenný papír, je nyní trochu šedá zóna. Obecně platí, že „cenný papír“ ve financích je cokoli, co představuje hodnotu a lze s ním obchodovat. Akcie jsou cenné papíry, protože představují vlastnictví ve veřejné obchodované společnosti. Dluhopisy jsou cenné papíry, protože představují dluh vůči držiteli dluhopisu. A oba tyto cenné papíry lze obchodovat na veřejných trzích.

Regulátoři stále častěji začínají signalizovat, že kryptoměny by měly být regulovány podobně jako jiné cenné papíry, jako jsou akcie a dluhopisy. Právní firmy a někteří z největších hráčů v kryptoprůmyslu proti tomu argumentovali a tvrdili, že pravidla, která se vztahují například na akcie a dluhopisy, se nevztahují tak široce na kryptoměny.

Zda bude SEC zacházet s kryptoměnami nebo konkrétními typy kryptoměn jako s cennými papíry, budou v popředí regulace kryptoměn a v blízké budoucnosti by to mohlo mít zásadní dopady na tuto třídu aktiv.

Jsou NFT kryptoměny?

NFT neboli nezaměnitelné tokeny jsou digitální aktiva, která vyjadřují vlastnictví toho, co lze považovat za originální kopii digitálního souboru. Sdílejí mnoho podobností s kryptoměnami a lze je nakupovat a prodávat na mnoha stejných tržištích.

NFT se však od kryptoměn liší tím, že jsou nezaměnitelné.

Kryptoměny jsou zaměnitelné, takže jakákoliv jednotka konkrétní kryptoměny je v podstatě stejná jako jakákoliv jiná. Můj jeden Bitcoin má stejnou hodnotu jako váš jeden Bitcoin.

» Jste připraveni investovat? Zde jsou Krypto burzy s nejnižšími poplatky

Jsou kryptoměny dobrá investice?

Kryptoměna je poměrně riskantní investice. Obecně řečeno, vysoce rizikové investice by měly tvořit malou část vašeho celkového portfolia – ne více než 10 %. 

Existují i ​​​​jiné způsoby, jak řídit riziko v rámci svého portfolia kryptoměn, například diverzifikací škály kryptoměn, které nakupujete. Kryptoměny mohou růst a klesat různým tempem a v různých časových obdobích, takže investováním do několika různých produktů se můžete do určité míry izolovat od ztrát v jednom ze svých podílů.

Snad nejdůležitější věcí při investování do čehokoli je udělat si domácí úkoly. To je zvláště důležité, pokud jde o kryptoměny, které jsou často spojeny s konkrétním technologickým produktem, který se vyvíjí nebo zavádí.

Pro začínající investory může být také užitečné prozkoumat, jak široce je kryptoměna využívána. Většina renomovaných krypto projektů má veřejně dostupné metriky ukazující data, jako je počet transakcí, které se na jejich platformách provádí. Pokud používání kryptoměny roste, může to být známkou toho, že se etabluje na trhu. Kryptoměny také obecně zpřístupňují „white papery“, aby vysvětlily, jak budou fungovat a jak hodlají distribuovat tokeny.

Pokud chcete investovat do méně zavedených kryptoměnových produktů, zde je několik dalších otázek, které je třeba zvážit:

  • Kdo stojí v čele projektu? Identifikovatelný a dobře známý vůdce je pozitivním znamením.

  • Existují další významní investoři, kteří do něj investují? Je to dobré znamení, pokud jiní známí investoři chtějí svou část.

  • Je měna již vyvinuta, nebo se společnost snaží získat peníze na její vývoj? Čím dále je produkt, tím je méně riskantní.

Prohrabat prospekt může dát hodně práce; čím více podrobností má, tím větší je pravděpodobnost, že bude legitimní. Ale ani legitimita neznamená, že měna uspěje. To je zcela samostatná otázka a vyžaduje hodně znalosti trhu. Určitě zvažte, jak se chránit před podvodníky, kteří v kryptoměnách vidí příležitost, jak oklamat investory.

Sdílejte