Co si lidé myslí o CBDC?

4 min read

Většina zemí nyní akceptuje, že digitalizace finančního sektoru také vyžaduje změněné peníze. Aby se dokázalo postavit Bitcoinu a dalším decentralizovaným řešením, více než 114 vlád pracuje na svých vlastních digitálních měnách centrálních bank. Velký rozdíl oproti klasickým kryptoměnám: Tyto CBDC (zkratka pro: Central Bank Digital Currency) poskytují státu vysoký stupeň kontroly nad digitálními penězi. Tímto způsobem lze naprogramovat určité vlastnosti.

Dystopická vize pro kritiky, jako je Edward Snowden: vlády by mohly „omezovat naši svobodu používat peníze,“ říká. Zastánci na druhou stranu tvrdí, že CBDC usnadňují boj proti praní špinavých peněz a začleňují více částí populace, zejména ty, které nemají přístup k bance.

Jedenáct národů již zavedlo mince jako oficiální platební prostředek. Bylo zahájeno sedmnáct dalších pilotních projektů. Jak se ale CBDC osvědčují v praxi? A co si myslí obyvatelstvo příslušných zemí o ambicích jejich vlád?

Nigérie: eNaira energicky podporována vládou

Nigérie se stala prvním africkým státem, který zavedl CBDC v říjnu 2021. eNaira by měla dlouhodobě pomoci s finanční inkluzí obyvatelstva a posilovat ekonomickou sílu země. Za tímto účelem byly nigerijskou centrální bankou vyraženy tři miliardy eNair a v místních bankách byla integrována odpovídající platební infrastruktura. Nicméně, plán na „bezhotovostní Nigérii“ narazila na jeden problém: přijetí obyvatel. Odhaduje se, že eNairu používá pouze 0,5 procenta občanů. Země se na jedné straně potýká s vysokou inflací 19 procent. Na druhou stranu CBDC nabízejí výrazně menší anonymitu než hotovost.

Aby si vláda vynutila přijetí eNaira, stále více omezuje hotovostní transakce: Limity na výběr v bankomatech a zvýšené poplatky mají přechod urychlit. Obyvatelstvo je tak do eNairy víceméně nuceno. Nigerijci ale raději utíkají k decentralizovaným alternativám, jako je Bitcoin. Kvůli vrcholu poptávky na konci ledna 2022 cena BTC na místních burzách dokonce krátce vzrostla na 60 000 USD.

Čína: Největší pilotní projekt na světě

Čína je v čele rozvoje CBDC. Zavedení e-juanu jako státního platebního prostředku ještě nebylo dokončeno, ale lidová republika zahájila rozsáhlý pilotní projekt v roce 2019. Program People’s Bank of China čítá až 260 milionů peněženek s digitálními juany. V srpnu 2020 byl testovací projekt rozšířen do 28 velkých měst.

Vláda pravidelně daruje e-yuany obyvatelstvu na podporu adopce. Na oslavu začátku jara byly v různých městech v Číně rozdány e-yuany v celkové hodnotě přibližně 26 milionů amerických dolarů – s mírným úspěchem. Pomalé přijímání vysvětluje expert na CBDC Dr. Jonas Gross následovně: „Proč by měla být CBDC používána jako platební prostředek, když v Číně již existují efektivnější, levnější a pohodlnější poskytovatelé, jako jsou WeChat Pay nebo Alipay.“

Jamajka: Karibská afinita CBDC

V květnu 2022 se Jamajka stala první zemí na světě, která zavedla digitální měnu centrální banky jako státní tendr, digitální jamajský dolar, zvaný Jam-Dex. Jeho cílem je snížit náklady na skladování a manipulaci s hotovostí o přibližně 7 milionů USD ročně. Guvernér BOJ Richard Byles uvedl, že „Digitální jamajský dolar nabízí bezpečnější a pohodlnější alternativu k fyzickým bankovkám a mincím a lze jej používat bez bankovního účtu.“

Mnoho Jamajčanů nemá přístup k tradičnímu finančnímu systému. Jedna studie Caribbean Policy Research Institute ukazuje, že „jedním z nejnáročnějších úkolů pro osoby bez bankovního účtu je interakce s formálním bankovním systémem“. Nicméně Jam-Dex je jako alternativa sotva vnímán.

Požadovanou aplikaci si stáhla jen asi tři procenta populace.

Jak investovat do kryptoměn pomocí fundamentální analýzy

 

Roman
Sdílejte

Napsat komentář