Čína rozdá další digitální juany kvůli testování CBDC, Rusko říká, že digitální měny jsou budoucnost

3 min read

Čínské úřady přišly s rozhodnutím rozdat občanům Pekingu další značnou částku 6,2 milionu dolarů kvůli testování CBDC.

Obyvatelé čínského hlavního města obdrží 40 milionů renminbi (6,2 milionu dolarů) v digitální měně. Mohou pomocí dvou bankovních aplikací požádat o výhru jednoho z 200 000 takzvaných „červených balíčků“, z nichž každý obsahuje 200 juanů.

Guvernérka ruské centrální banky současně nazvala digitální měny budoucností peněz.

Další testování CBDC v Číně

Při dalším pokusu o testování CBDC se čínští představitelé rozhodli rozdělit 40 milionů renminbi (6,2 milionu dolarů) obyvatelům Pekingu. Podklady budou na loterijním principu. Ti, kteří chtějí požádat o finanční prostředky, to mohou udělat do 7. června.

Druhá největší ekonomika rozvíjí své CBDC již od roku 2014. Dříve se o loterijní tah pokoušely i další čínské megapolisy. Například jihozápadní město Čcheng-tu rozdalo v únoru 40,2 milionů digitálních juanů. V roce 2020 dokončilo kroky také technologické centrum v Shenzhenu, ale rozdalo menší částku – 10 milionů juanů.

Čínské úřady prokázaly své ambice rozšířit rozsah svých pilotních projektů CBDC v dubnu, když oznámily, že atleti a zahraniční návštěvníci zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022 by mohli používat digitální měnu:

„Pro nadcházející zimní olympijské hry v Pekingu jsme se snažili zpřístupnit e-CNY nejen domácím uživatelům, ale také mezinárodním sportovcům a podobným návštěvníkům.“

Predikce pro Dogecoin, jakou bude mít hodnotu v letech 2021 – 2030?

Digitální měny jsou budoucností v Rusku

Největší země světa, Rusko, rovněž uvažuje o spuštění CBDC. Guvernérka centrální banky – Elvira Nabiullina – se domnívá, že digitální měny centrální banky jsou budoucností národního finančního systému.

Čína rozdá další digitální juany kvůli testování CBDC, i Rusko říká, že digitální měny jsou budoucnost
Elvira Nabiullina

Kromě toho poukázala na to, že společnost potřebuje rychlé a levné platební systémy, které jako řešení používají digitální měny. Tvrdila však, že projekt tohoto typu není snadný:

„Myslím si, že je to budoucnost našeho finančního systému, protože to koreluje s vývojem digitální ekonomiky. Půjdeme krok za krokem, protože je to velmi obtížný, technologický, právní… projekt.“

Nabiullina zmínila politiku „de-dolarizace“, kterou Rusko vede, a to, jak může pomoci elektronický rubl. Domnívá se, že mnoho zemí přechází na diverzifikovanější mezinárodní rezervy, ale trend se bude posouvat pomalu:

„Stane se to, ale ne příliš rychle.“

Odborníci však tvrdí, že Rusko se postupně vzdaluje používání amerického dolaru jako způsobu, jak se izolovat od účinků sankcí.. V roce 2019 Anne Korin, ředitelka Institutu pro analýzu globální bezpečnosti, řekla CNBC, že existuje „rostoucí klub“ „velmi silných“ hráčů, kteří chtějí podkopat význam dolaru.

„Čína, Rusko a Evropská unie mají silnou „motivaci k de-dolarizaci.“

Kromě svých snah o CBDC učinilo Rusko také několik kroků k regulaci sektoru kryptoměn. Obyvatelé, kteří překročí transakce s digitálními aktivy 600 000 rublů (8 184 USD), jsou povinni tyto dohody deklarovat. Regulační orgány varovaly, že ti, kteří nezveřejní informace o svých investicích do kryptoměny, budou pokutováni 10% z nehlášené částky.

Sdílejte

Napsat komentář