Zákrok v Číně ukazuje, že průmyslová těžba Bitcoinu je problémem pro decentralizaci

6 min read

V květnu země oznámila, že bude činnost v oblasti krypto těžby a obchodování ukončena. Zákrok v Číně není nic nového, jde spíše o zdůraznění předchozího vyhodnocení rizik digitální měny pro ekonomickou stabilitu v reakci na nedávné cenové výkyvy.

Zákrok v Číně poukazuje na problém pro decentralizaci

Poprvé se však zaměřují na těžaře kryptoměn za účelem prosazení stávajících pokynů. Těžařský hardware stále představuje potenciální riziko, i když se těžba přesune na jiná místa. Přechod blockchainu Ethereum na proof-of-stake (PoS), který může běžet na zařízení pro spotřebitele, by mohl spolehlivější cestou k decentralizaci a nabízí větší odolnost vůči těmto rizikům.

Těžba Bitcoinu (BTC) závisí na velkých průmyslových farmách na těžbu kryptoměn a byla z velké části soustředěna v Číně, která představovala 65% celosvětové hodnoty hashratu. Výroba zakázkového hardwaru v Číně tento trend podpořila, přičemž jeden ze dvou vyrobených ASIC minerů byl distribuován čínským těžařům. Zákrok způsobil na trzích s BTC značné otřesy.

Hashrate bitcoinové sítě klesl na 13měsíční minimum a další provincie nakázali těžařům ukončení provozu. Nejistota ohledně toho, co se může stát se zabaveným těžebním hardwarem, zasáhla celou síť velmi tvrdě. To je obrovská ztráta pro sektor, který byl pro čínské těžaře multimiliardovým průmyslem.

Pozice Číny v oblasti Bitcoinu usiluje o „finanční stabilitu a společenský řád“ a je možná výsledkem geopolitických zájmů souvisejících s touhou odstranit konkurenty své vlastní národní digitální měny, digitálního juanu, kromě svých stanovených cílů snižování emisí uhlíku a přesměrování energie do jiných průmyslových odvětví.

Rychlý zákrok v Číně ukázal, že spoléhání se Bitcoinu na těžební farmy v průmyslovém měřítku, dodavatelské řetězce hardwaru a elektřiny – to vše závisí na vládních politikách – může být jeho Achillovou patou.

Těžaři se nyní snaží migrovat do chladného podnebí s levnou energií a „prokryptoměnových“ jurisdikcí. To by mohlo otevřít zdravou konkurenci pro další politické pozice v oblasti kryptoměny v jiných jurisdikcích. Takže, žádná změna.

Jsme ještě decentralizovaní?

Hardware byl v decentralizované infrastruktuře vždy hlavní zranitelností. V sítích kryptoměn založených na blockchainu, které běží na konsensuálním algoritmu proof-of-work (PoW), jako je Bitcoin, se spoléhá na distribuovanou síť počítačů.

To je zranitelné vůči strukturálnímu vykořisťování, včetně koncentrace těžebního hardwaru na farmách v průmyslovém měřítku v určitých zeměpisných oblastech (jako je Čína). Například „premining“ kryptoměny s upgradovaným hardwarem, který ještě není k dispozici širšímu trhu (například nové modelové ASIC), nebo zpoždění dodavatelského řetězce.

Jelikož je většina hashovací síly soustředěna v jedné zemi a je závislá na nákladném nastavení hardwaru a podléhá regulačním zásahům, je protikladem k „decentralizovanému“ étosu Bitcoinu, který měl na mysli Satoshi Nakamoto. Počáteční vizí bitcoinu v jeho white paperu byl systém peer-to-peer, kdy jednotlivci mohli provozovat infrastrukturu na univerzálním počítači distribuovaným způsobem (pomocí těžby CPU), takže nebylo možné narušit celou síť, díky jedinému bodu selhání.

To může také ukázat, proč je důležitý přechod Etherea ke konsensu PoS – a proč má potenciál být dlouhodobě spolehlivější a decentralizovanější.

Je mnohem méně nápadné spustit uzel validátoru PoS na notebooku než spustit rozsáhlou hardwarovou těžařskou operaci. Pokud může kdokoli provozovat uzel odkudkoli se spotřebním vybavením, pak se na ověřování sítě může podílet více lidí, což je decentralizovanější a regulační orgány by zjistily, že je téměř nemožné zastavit provozování uzlů. Naproti tomu obrovské farmy jsou mnohem snadněji zaznamenatelné a zacílitelné.

Co se děje s hardwarem?

Těžaři stěhují svůj hardware do blízkých oblastí, včetně Kazachstánu a Ruska. Některé jurisdikce podporující kryptoměny – například Texas, který společnostem poskytuje právní jasnost – se snaží přilákat těžaře. Hardware je také v prodeji, přičemž logistické firmy hlásí tisíce těžebních strojů dodávaných do Spojených států za účelem prodeje.

Ačkoli zákrok v Číně způsobil určitý strach, nejistotu a pochybnosti na trhu, může pomoci odstranit strukturální zranitelnost ze sítě, a proto někteří příznivci Bitcoinu zákrok uvítali. Cílem pro Bitcoin je dlouhodobá decentralizace. Přesunutí hardwaru však není totéž jako decentralizace sítě a odstranění zranitelnosti v souvislosti s regulačními zásahy.

Přesunutí hardwaru vs. odstranění zranitelností

Hardware je v decentralizovaných sítích velkým problémem. Požadavek Bitcoinu na rozsáhlou infrastrukturu jej činí zranitelným vůči politikám zemí, jako je Čína. I když se těžba přesune jinam, nemusí být decentralizovaná, což znamená, že by se mohla v jiných jurisdikcích dostat do ohrožení stejným způsobem.

Tyto události ukazují vzájemnou závislost mezi blockchainy, politikou a zájmy států.

MetaMask: kompletní návod

Roman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *