Uniswap věří, že regulace DeFi nemá smysl

6 min read

Podle Uniswap Labs je pokus SEC o zavedení regulace DeFi slabý a zavádějící.

Uniswap věří, že regulace DeFi nemá smysl

Regulace DeFi: Problém mezi Uniswap a SEC

Vše pochází z oznámení Wells, které SEC zaslala Uniswapu v dubnu. Oznámení informovalo Uniswap Labs, že agentura má v úmyslu proti nim podniknout právní kroky. Podle zprávy SEC tvrdí, že protokol Uniswap je neregistrovaná burza kontrolovaná společností Uniswap Labs.

Ve skutečnosti je protokol Uniswap decentralizovaný a teoreticky by jej neměl ovládat nikdo kromě sítě Ethereum jako celku a dalších sítí, na kterých běží. SEC však také tvrdí, že Uniswap Labs působí jako neregistrovaný finanční zprostředkovatel a že token UNI je investiční smlouva.

Námitky společnosti Uniswap proti těmto obviněním jsou, že hodnotu zastoupenou v konkrétním formátu digitálního souboru nelze vždy a v každém případě definovat jako cenný papír a že SEC nemůže svévolně rozšířit definice burz, brokerů a smluv do té míry, aby byly nesmyslné.

Tokeny jsou Uniswapem srovnávány s formáty souborů, zatímco protokol je definován jako počítačový program pro všeobecné použití, který může kdokoli používat. Poukazuje také na to, že statisíce uživatelů, kteří v prvních dnech obdrželi tokeny UNI za svou účast, obdržely token zdarma, bez jakékoli smlouvy a bez konkrétního očekávání zisku.

Odpověď Uniswap Labs na poznámku SEC o regulaci DeFi

Uniswap Labs již zaslala SEC rozsáhlou právní odpověď na jejich oznámení Wells a v nedávném příspěvku shrnula svůj postoj pro snadnější pochopení.

Za prvé,  věří, že SEC by měla spíše přijmout open source technologii, než ji zastavovat. V tomto ohledu také zdůrazňují, že cílem agentury by mělo být „chránit investory a udržovat spravedlivé, uspořádané a efektivní trhy“. Místo toho se snaží rozšířit jurisdikci SEC mimo burzy na komunikační technologie a všechny trhy.

V tomto ohledu poukazují na to, že jejich právní argumenty jsou natolik slabé, že je již soudy vyvrátily. Poukazují také na to, že americká sněmovna by mohla schválit návrh zákona, který by dal CFTC, a nikoli SEC, pravomoc dohlížet na obchodování s digitálními aktivy. Věří, že jsou na správné straně historie, a naléhají na SEC, aby nevěnovala své zdroje financované daňovými poplatníky na podání žaloby proti nim.

Pokud by se případ dostal k soudu, říkají, že jsou připraveni bojovat a mají na své straně právníky, jako je Andrew Ceresney, bývalý šéf prosazování zákona SEC, který již zastupoval Ripple Labs ve vítězství nad agenturou, a Don Verrilli, bývalý Americký generální prokurátor, který zastupoval Grayscale v jeho úspěšné žalobě proti agentuře.

Protokol Uniswap

Pokud jde o protokol Uniswap, který vyvinuli, domnívají se, že představuje důležitou inovaci na trzích a přináší výhody spotřebitelům. Jedná se o samostatný software, který uživatelům umožňuje provádět transakce přímo mezi sebou, bez zprostředkovatelů, aniž by museli platit provize nebo se spoléhat na centralizované zprostředkovatele. Navíc tento protokol může integrovat skutečně kdokoli s připojením k internetu, a to i bez spoléhání na někoho jiného, ​​dokonce ani na Uniswap Labs.

Dodávají:

„PROSTĚ TO FUNGUJE. PODPOROVAL OBJEM OBCHODOVÁNÍ VE VÝŠI 2 BILIONŮ DOLARŮ BEZ JEDINÉHO HACKU A BYL INTEGROVÁN TISÍCI TÝMY A ZKOPÍROVÁN NEJMÉNĚ TISÍCKRÁT.“

Poukazují také na to, že mnoho tradičních trhů ve skutečnosti nejsou ani efektivní, ani transparentní, kromě toho, že fungují v omezených dnech a časech, někdy s několikadenním zpožděním, což vyžaduje několik zprostředkovatelů, kteří účtují provize, které zvyšují náklady pro všechny uživatelů. Uniswap má naopak transparentní transakce, které si může každý ověřit, vyřízení je okamžité a služba je dostupná celosvětově 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Dodávají:

„TYTO VLASTNOSTI DÁVAJÍ JEDNOTLIVCŮM BEZPRECEDENTNÍ PRAVOMOC KONTROLOVAT, CO VLASTNÍ, A VYTVÁŘET HODNOTU NA INTERNETU NOVÝMI ZPŮSOBY.“

Porážka SEC?

V posledních letech byla SEC dvakrát poražena u soudu krypto společnostmi. Nejprve Ripple, kterému se podařilo přesvědčit soudce, že XRP by při obchodování na sekundárním trhu (burzách) neměl být považován za neregistrovaný cenný papír. Následoval Grayscale, kterému se podařilo přesvědčit soudce, že nesouhlas SEC se schválením spotových bitcoinových ETF by l špatný, poté, co stejná agentura místo toho schválila bitcoinové futures ETF .

Zdá se, že právě tento týden by SEC mohla být potřetí poražena, vzhledem k tomu, že se zdá, že má v úmyslu také schválit spotové ethereum ETF, přestože tvrdí, že ETH by mělo být považováno za neregistrovaný cenný papír.

Vždy bylo zcela jasné, že boj SEC proti kryptosektoru byl také politickou iniciativou Demokratické strany USA, do které patří současný předseda agentury Gary Gensler, a vzhledem k tomu, že v listopadu riskují prohru ve volbách, rozhodli se změnit kurz, aby se vyhnuli ztrátě voličů z tohoto sektoru. Obětní m beránkem by se v tomto okamžiku mohl stát sám Gary Gensler, na kterého by demokraté mohli nakonec přesunout veškerou odpovědnost v tomto ohledu.

Marketa Tesarkova
Sdílejte

Napsat komentář