Důležité události tohoto týdne pro Bitcoin a kryptoměny

8 min read

Jak velká většina analytiků předem očekávala, americká centrální banka a Evropská centrální banka (ECB) upravily své klíčové úrokové sazby o 25 bazických bodů, resp. 50 bazických bodů. Žádné překvapení se tedy ze strany hlídacích psů v USA ani v Evropě nekonalo. Předseda Federálního rezervního systému USA Jerome Powell byl však „hluchější“, než odborníci na trhu předpokládali na následné tiskové konferenci.

Navzdory převážně slabším čtvrtletním údajům od společností Amazon, Apple a Alphabet zůstal americký akciový trh také silný. Gigant sociálních sítí Meta naopak dokázal pozitivně překvapit. Přestože divize Metaverse zaznamenala další čtvrtletní ztrátu ve výši 4,3 miliardy dolarů, cena akcií vystřelila do konce týdne o pozoruhodných 28 procent. Na jednu stranu byly příjmy z reklamy na sociálních platformách přesvědčivé, na druhou stranu investory přesvědčilo oznámení programu zpětného odkupu akcií za 40 miliard dolarů a plánované zvýšení efektivity generálním ředitelem Markem Zuckerbergem.

Šéf Applu Tim Cook také dokázal uvést negativní cenovou reakci na pravou míru po zveřejnění slabých čísel společnosti v následném konferenčním hovoru, protože se v nadcházejícím čtvrtletí očekávají lepší prodeje iPhonů na důležitém prodejním trhu v Číně. Cena bitcoinu však nenásledovala výrazný nárůst na akciovém trhu v důsledku masivního nárůstu nových čísel zaměstnanosti v USA a klesající míry nezaměstnanosti na konci týdne a dokonce včera v neděli klesla na přibližně 22 800 amerických dolarů. Kryptoměna nebyla prozatím schopna prorazit silnou úroveň odporu na 24 200 amerických dolarech. Jedním z důvodů je pravděpodobně znovuobnovený americký dolarový index (DXY).

Tento týden jsou v centru pozornosti následující ekonomická data

Po mnoha důležitých ekonomických a firemních číslech mohou investoři očekávat obchodní týden bez událostí. I když se šéf Fedu Powell v úterý znovu objeví před kamerami, žádný nový impuls zde nelze očekávat. Ve druhé polovině týdne se ve čtvrtek zaměříme na předběžné zveřejnění nejnovějších údajů o inflaci (CPI) pro Německo a zveřejnění nových údajů o počátečních žádostech o podporu v nezaměstnanosti v USA. Na konci týdne v pátek zveřejní Michiganská univerzita očekávání spotřebitelů a spotřebitelskou důvěru v USA.

Tisková konference šéfa americké centrální banky

Úterý 7. února 2023:Druhý obchodní den v týdnu se Jerome Powell znovu objeví před kamerami. Uvidíme, zda nejvyšší strážce měny podpoří jestřábí měnovou politiku Federálního rezervního systému novými prohlášeními po silných datech z amerického trhu práce a dá tak na pravou míru svůj poněkud holubičí pohled na měnovou politiku. Pokračující odolnost trhu práce nepochybně rozšiřuje budoucí měnověpolitický prostor Federálního rezervního systému. Powell a jeho kolegové však budou chtít příští týden počkat na zveřejnění nejnovějších údajů o spotřebitelských cenách v USA, než přistoupí k dalším akcím. Pro Powella je také důležité sledovat vývoj v Číně, protože opětovné zvýšení míry inflace v USA bude pravděpodobně vyvoláno rostoucí poptávkou po komoditách v Číně.

V centru pozornosti jsou údaje o inflaci z Německa a USA

Čtvrtek 9. února 2023: Spolkový statistický úřad v 08:00 (SEČ) nejprve v lednu předloží předběžnou publikaci indexů spotřebitelských cen (CPI) pro Německo. Po setrvalém poklesu na posledních 8,6 procentního bodu očekávají odborníci na trh za leden nárůst na 9,2 procenta. Prognóza nejnovější míry inflace byla skutečně očekávána v předchozím týdnu, ale byla v krátké době posunuta o jeden kalendářní týden zpět. Pokud mají analytici pravdu a míra inflace v Německu vzroste zpět nad hranici 9 procent, mělo by to být vnímáno jako první neúspěch a zároveň znamení, že konec rostoucích spotřebitelských cen ještě není minulostí.

Medvědí reakce na akciových trzích v Německu a eurozóně by mohla vyústit a vést k opětovnému oslabení společné měny euro. V důsledku toho by americký dolar mohl potvrdit svůj býčí návrat z předchozího týdne a nadále posilovat. To by mělo mít negativní vliv na cenu bitcoinu a také rozšířit konsolidaci cen z posledních několika obchodních dnů. Pokud jsou naopak zveřejněné indexy spotřebitelských cen výrazně pod předpovědí zveřejněnou předem a dokonce klesnou pod naposledy oznámenou míru inflace ve výši 8,6 procentních bodů, mohlo by to působit jako dodatečný zádrhel pro kryptosektor, protože euro by pak mělo nadále posilovat vůči americkému dolaru.

Ve 14:30 (SEČ) pak budou účastníci trhu sledovat také zveřejnění prvních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Kromě velké zprávy o trhu práce (NFP) prezentované minulý týden je první příjem dávek v nezaměstnanosti druhým relevantním měřítkem pro hodnocení trhu práce v USA. Prognóza byla oproti minulému týdnu upravena o 11 000 prvotních žádostí na 194 000 žádostí. V lednu byl však počet hlášených nových škod trvale nižší, než se očekávalo, což by odpovídalo údajům z trhu práce prezentovaným minulý pátek. Pokud bude navzdory očekávání překročen odhad expertů a více občanů v USA bude žádat o podporu v nezaměstnanosti, Fed by mohl zvážit fiskální úlevu, která by čelila opětovnému zhoršení situace na trhu práce.

Spotřebitelská důvěra a očekávání spotřebitelů v USA uzavírají týden

Pátek 10. února 2023: V 16:00 (SEČ) se účastníci trhu podívají na konečná čísla spotřebitelské důvěry a očekávání spotřebitelů pro soukromé domácnosti za aktuální měsíc leden. Při předběžném zveřejnění z 13. ledna spotřebitelská důvěra v USA dále vzrostla a překonala očekávání analytiků a dosáhla na 62,0, což je výrazně nad prognózou 59,5. Pokud by se konečná čísla spotřebitelské důvěry v lednu pohybovala v rozmezí expertních odhadů 62,9 nebo je dokonce převyšovala, bylo by to pravděpodobně také hodnoceno pozitivně. Pokud i soukromé domácnosti budou i v roce 2023 navzdory obtížným ekonomickým vyhlídkám nadále důvěřovat hospodářskému vývoji, spotřebitelské chování, které v poslední době slábne, by se mohlo v následujících měsících opět zlepšit.

Pokud konečná čísla o očekávání spotřebitelů prezentovaná současně se spotřebitelskou důvěrou tento trend potvrdí a aktualizovaná očekávání analytiků ve výši 64,9 budou splněna nebo překročena, měl by se vývoj prodejů u Amazonu a Applu v prvním čtvrtletí roku 2023 po posledních slabých prodejích opět zlepšit. čísla ve vánočním čtvrtletí.

Pokud silné údaje z průzkumu z University of Michigan povedou k pokračujícímu býčímu vývoji cen v indexu S&P500 a technologickém indexu Nasdaq, investoři v krypto sektoru budou muset ještě počkat, zda budou ceny bitcoinů, etherea (ETH) a spol. pokračovat ve svém cenovém růstu po oddechu v předchozím týdnu, který bude obnoven od začátku roku. Pokud jsou naopak předpovědi spotřebitelské důvěry a spotřebitelského chování hluboko za očekáváním, nelze vyloučit konsolidaci cen na kryptotrhu, která je pro mnoho investorů opožděná. Od začátku roku jsou všechna ekonomická data trhem interpretována spíše optimisticky.

3 nejlepší obchodní indikátory pro začátečníky

Roman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *