Kdy můžeme očekávat zvýšenou volatilitu – Důležité udalosti pro Bitcoin a kryptoměny tento týden 17/07 – 21/07 2023

7 min read

Pozitivní rozhodnutí soudu ve prospěch Ripple v kombinaci s klesajícími cenami spotřebitelů a výrobců v USA způsobilo na kryptotrhu výrazné cenové zisky. Kurz XRP a další altcoiny jako Cardano (ADA) a Polygon (MATIC) vystřelily na sever s dvoucifernými cenovými zisky v počáteční reakci. Cena Bitcoinu také dosáhla nového meziročního maxima na 31 862 USD, ale následně nebyl schopen potvrdit tento vzestupný průlom. Poslední obchodní den týdne se výběr zisků zvýšil i přes dobré ekonomické údaje z USA.

Americké akciové indexy vrátily své počáteční zisky a také způsobily konsolidaci cen na kryptotrhu. Bitcoin během dvou hodin po začátku obchodování klesl zpět o přibližně 4 procentní body na spodní okraj bočního rozpětí posledních tří obchodních týdnů. Cena BTC se ustálila pouze v oblasti 30 000 USD a o víkendu se vzpamatovala až k 30 300 USD.

Tento týden budou relevantní následující ekonomická data

Obchodní týden začíná zítra v úterý čerstvými údaji z amerického maloobchodu. Nejnovější spotřebitelské ceny pro Evropu a předběžný počet nově udělených stavebních povolení v USA budou následovat v polovině týdne. Následující den Federální rezervní systém Philadelphia představil nejnovější údaje z indexu výroby Philly-Fed. Ve čtvrtek budou také představeny předběžné odhady aktuálních prodejů stávajících nemovitostí na americkém trhu s bydlením. Další pohledy na ekonomickou situaci v USA poskytují také čerstvé čtvrtletní údaje od velké americké banky Bank of America v úterý a od automobilky Tesla ve středu večer.

Maloobchodní tržby v USA začnou tento týden

Úterý 18. července 2023: Ve 14:30 (SEČ) zveřejní americký Census Bureau konečné maloobchodní tržby v USA za předchozí měsíc červen. Maloobchodní tržby jsou relevantním ukazatelem pro hodnocení spotřebitelského sentimentu soukromých domácností. Poté, co se předpovědi několikrát minuly, byly údaje za předchozí měsíc opět mírně nad očekáváním +0,3 procenta. Za poslední obchodní měsíc červen pozorovatelé trhu předpokládají, že maloobchodní tržby se opět stabilizují. Očekává se nárůst o +0,5 procenta oproti předchozímu měsíci. Pokud budou odhady dosaženy nebo dokonce překonány, existují náznaky, že se sentiment spotřebitelů lepší. Rostoucí pozitivní sentiment amerických spotřebitelů by také mohl urychlit korekci indexu amerického dolaru (DXY) a poskytnout kryptotrhu zadní vítr. V předchozím měsíci Americké akciové indexy a cena Bitcoinu těžily z lepších maloobchodních tržeb v USA, než se očekávalo. Pokud bude naopak expertní odhad podhodnocen, konsolidace cen, která začala minulý pátek, by mohla pokračovat.

Údaje o inflaci v polovině týdne pro eurozónu

Středa 19. července 2023: V 11:00 (SEČ) Eurostat zveřejní konečné spotřebitelské ceny pro Evropu v červnu. Pro konečná data odborníci očekávají pokles inflace z 6,1 procenta na 5,5 procenta. V důsledku toho by spotřebitelské ceny v Evropě dále klesaly, stejně jako v USA. Pokud bude míra inflace nadále klesat podle prognózy, evropský akciový trh by měl zpočátku reagovat pozitivně, stejně jako po zveřejnění údajů o inflaci v USA. To by následně mělo mít stabilizační účinek na kryptotrh. Pokud jsou na druhé straně spotřebitelské ceny v EU vyšší, než odhadují analytici, znamenalo by to průšvih v boji proti přetrvávajícímu inflačnímu problému v eurozóně. Trvale vysoká míra inflace v evropských zemích by problémy recese v Evropě dále prohloubila.

Ve 14:30 (SEČ) předloží Census Bureau předběžné odhady stavebních povolení v USA na měsíc červen. Počet udělených povolení je považován za hlavní ukazatel zdraví amerického trhu s nemovitostmi. Konečný počet nových stavebních povolení byl v předchozím měsíci opět mírně nad očekáváním odborníků. V důsledku toho byly americké akciové indexy pozitivní, z čehož profitovala i cena Bitcoinu. Analytici očekávají v červnu stagnaci realitního trhu. Ve srovnání s předchozím měsícem pozorovatelé trhu předpovídají nepatrný pokles z 1,496 milionu v květnu na 1,495 milionu v červnu. Pokud se předpověď naplní nebo dokonce překročí, americký akciový trh a s ním i cena Bitcoinu by mohly narůst na hodnotě.

Philly Fed Index

Čtvrtek, 20. července 2023: Ve 14:30 (SEČ) bude představen nejnovější index zpracovatelského průmyslu od filadelfského Fedu. Philly Fed Index je považován za hlavní ukazatel pro důležitý index nákupních manažerů ISM. Hodnoty indexu nad 0 znamenají pozitivní obchodní vývoj průmyslových společností, zatímco pokles pod 0 znamená negativní obchodní vývoj. Přestože se v předchozím měsíci mírně minuly expertní prognózy, byly stále lepší než ve slabém prvním čtvrtletí roku 2023. Ve srovnání s předchozím měsícem analytici očekávají zlepšení z -13,7 na -9,7 v červenci. Pokud by se prognózy účastníků trhu naplnily nebo dokonce překonaly, znamenalo by to první náznak stabilizace obchodních vyhlídek amerických průmyslových společností.

V důsledku toho by americký akciový trh mohl reagovat pozitivně, protože by se dále snížila pravděpodobnost, že v blízké budoucnosti začne recese. Tento vývoj by měl pozitivně přijmout i kryptotrh. Pokud je index hluboko pod očekáváním, jako tomu bylo naposledy 20. dubna, znamenalo by to, že by americká ekonomika mohla v příštích měsících po lepších datech opět oslabit, což by následně vedlo ke korekci na akciovém a kryptotrhu.

Později odpoledne v 16:00 (SEČ) budou prezentovány nejnovější údaje o prodeji stávajících nemovitostí za poslední měsíc červen. Po nedávno rostoucích prodejích očekávají analytici ve svých posledních odhadech opět zpomalení. Oproti předchozímu měsíci se očekává pokles z posledních 4,30 milionu na 4,23 milionu domů. Pokud budou zveřejněná čísla schopna překonat odhad, mělo by to vyvinout další tlak na americký dolar. Trvalé oslabování americké měny by pak mohlo mít pozitivní vliv na ceny kryptoměn. Pokud by údaje o prodejích stávajících nemovitostí znovu klesly, jak očekávají odborníci na trhu, americký dolar by se mohl vzpamatovat z nedávné korekce kurzu a vytvořit prodejní tlak na americkém akciovém trhu a na kryptotrhu.

On-chain analýza – základy a nejlepší poskytovatelé on-chain dat v roce 2023

Nejlepší bitcoinové mixéry 2023

Marketa Tesarkova

Napsat komentář