Solana: od DeFi 2.0 po první mobilní telefon Web3
4 min readObsah Článku
Rychle roste, hluboce klesá: Solana byla nejlepším hráčem roku 2021 – a stala se velkým poraženým roku 2022 s cenovou ztrátou 94 procent. Hlavní důvod: pád FTX v listopadu. Americké kryptoimpérium bylo jedním z hlavních sponzorů ekosystému Solana. Opakované výpadky sítě a hacky také poškodily pověst projektu, kter7 je považován za levný a „nejrychlejší blockchain na světě“ s 65 000 transakcemi za sekundu.
Jak to bude pokračovat v roce 2023? Austin Federa, vedoucí strategie a komunikace v Solana Foundation, hovořil o klíčových milnících pro tento rok – a o velkém cíli týmu: blockchain pro mainstream. Jak to má fungovat? S DeFi 2.0, spuštění prvního Web3 mobilního telefonu Saga a „tokenizované infrastruktury“ a také mnoha malých vylepšení blockchainu.
Solana je silnější než před krachem FTX
Pád FTX jako očistná bouře: Podle Federy je dnes Solana na mnohem pevnějších základech, než tomu bylo v listopadu 2022. Počet validátorů – globálních uzlů, které zajišťují síť – se od té doby zvýšil asi o deset procent na přibližně 2 600 . Podle Electric Capital přilákala Solana v loňském roce více vývojářů než jakýkoli jiný blockchain, vzrostla o 87 procent – na 2 000 programátorů. Počítají se však pouze open source kodéři. Reálné číslo se podle Federy pohybuje v rozmezí 3000.
Na poruchách sítě se pracuje i v zákulisí. „Solana rostla příliš rychle. Mysleli jsme si, že naše velká erupce přijde v roce 2022, ale přišla o rok dříve. To často přivedlo systém na limit zatížení. Za poslední rok jsme hodně investovali do přizpůsobení základní infrastruktury se třemi podstatnými upgrady, které mnoho problémů eliminují.“
První velký zátěžový test přišel s kolapsem FTX. Panika na trhu vedla k mnoha transakcím, zejména v oblasti DeFi. „Systém to předtím nedokázal.“ Vše tentokrát proběhlo velmi hladce.” Kromě toho má být ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023 spuštěna druhá síť validátorů, která bude Solana chránit v krizových okamžicích – jako nouzový generátor.
Kapitalismus požírá sám sebe
Velká vize společnosti Solana: vrátit uživatelům moc nad jejich daty a demokratizovat účast na vytváření hodnoty. „Mnoho lidí vždy myslí na libertarianismus, když myslí na kryptoměny. Ale ve skutečnosti je to velmi socialistické,“ vysvětluje Federa. „Každý den nám velké korporace vytahují peníze z kapes, vše je zpeněžováno. Obracíme kapitalismus proti sobě. Namísto Googlu a spol. v decentralizovaném modelu všichni vyděláváme peníze každý den.“
Velké naděje se vkládají do oblasti „tokenizované infrastruktury“, jako je Hive Mapper, decentralizovaný Google Street View. Podle Federy je takový model levnější a přesnější. „Street View se aktualizuje pouze každé čtyři roky. Navíc jízda může stát až 150 000 dolarů.“ S Hive Mapper si prostě vezmete telefon s sebou, když jedete na výlet a dostanete zaplaceno za to, že něco zmapujete. Náklady jsou jen zlomek a uživatel je odměněn.
Velká naděje Solana
Také u Saga, prvního mobilního telefonu Web3, chce zaútočit na monopolní postavení Velké pětky. Smartphone by měl být uveden na trh v dubnu 2023 za 1 000 USD. Nejvýraznější funkce: vestavěná a vysoce bezpečná peněženka, transakce prostřednictvím otisku prstu, vlastní aplikace Web3 – a bezplatný obchod s aplikacemi. Chcete tedy vyhlásit válku konkurenci pro Apple a Google, které po vývojářích požadují 30 procent příjmů.
S DeFi 2.0 chtějí v roce 2023 nabízet i komplexnější finanční služby, například obchodní platformu pro realitní deriváty nebo úvěrové služby s vlastní knihou objednávek. Vize: „DeFi budou mnohem více propojeny se skutečným světem.“
- Co je Polkadot, cenové predikce 2025 – 2030 a proč investovat do DOT - 15 listopadu, 2024
- Top 10 Ethereum DEX podle objemu obchodů - 14 listopadu, 2024
- Co je Moonshot: Jak vytvořit svůj vlastní Solana meme coin s auditovaným smart kontraktem? - 13 listopadu, 2024