17 června, 2021

Ethereum má silné fundamenty, tak proč jsou profesionální obchodníci medvědí ohledně ETH?

4 min read

Cena Etherea od května překonala Bitcoin o 32%, ale údaje o derivátech ukazují, že profesionální obchodníci se cítí méně vzestupně ohledně největšího altcoinu.

Proč jsou profesionální obchodníci medvědí ohledně ETH?

Ethereum (ETH) od května překonalo Bitcoin (BTC) o 32%, a přestože od společností JPMorgan Chase a Goldman Sachs neustále proudí býčí zprávy, metriky derivátů vykazují u obou aktiv prvky medvědího vývoje.

Ethereum má silné fundamenty, tak proč jsou profesionální obchodníci medvědí ohledně ETH?

Bitcoin se obchoduje o 41% pod svým dosavadním maximem 64 900 USD a tento vývoj posunul „index strachu a chamtivosti“ na nejnižší úroveň od března 2020. Zatímco se drobní obchodníci obávají poklesu, globální investiční společnost Guggenheim Investments podala žádost u SEC pro nový fond, který bude usilovat o expozici vůči Bitcoinu.

Miliardářský investor Stanley Druckenmiller zdůraznil svůj býčí postoj k Bitcoinu, když řekl:

„Myslím, že BTC zvítězil v soutěži o uchovatele hodnoty, protože je to značka, existuje již 13–14 let a má omezenou nabídku“.

Hybnost sítě Ethereum byla vynikající

Ethereum předstihlo Bitcoin, pokud jde o výnosy těžařů a hodnota sítě se zvyšuje a zpráva společnosti Goldman Sachs dokonce uvedla, že Ether má „velkou šanci překonat Bitcoin jako dominantní uchovatel hodnoty“. Banka zaznamenala růst sektoru decentralizovaných financí (DeFi) a ekosystémů nezaměnitelných tokenů (NFT) na Ethereu.

Výnosy těžařů BTC a ETH

Všimněte si, jak příjmy těžařů ETH v květnu výrazně předčily příjmy těžařů BTC. Podobná situace nastala i při transakcích v každé síti.


Výše uvedený graf ukazuje, že síť Ethereum vypořádává v průměru 25 miliard dolarů za den, což je o 85% více než u Bitcoinu. Důležitou roli rozhodně sehrály stablecoiny, ale také čistá hodnota 50 miliard dolarů uzamčená v aplikacích DeFi. Proč jsou tedy profesionální obchodníci medvědí?

Futures prémie je mírně medvědí

Při měření prémie futures kontraktu vykazují BTC i ETH podobný medvědí sentiment. Základní sazba měří rozdíl mezi dlouhodobějšími futures kontrakty a aktuální úrovní spotového trhu. Jednoměsíční futures kontrakt se obvykle obchoduje s prémií 10–20% oproti běžným spotovým burzám, aby bylo důvodem zamknout prostředky místo okamžitého výplaty.


Jak je znázorněno výše, futures prémie byla od pádu z 19. května pro BTC i ETH pod 10%.

Predikce pro Dogecoin, jakou bude mít hodnotu v letech 2021 – 2030?

ETH 25% delta skew signalizuje „strach“

Abychom mohli posoudit optimismus obchodníků s Etherem, měli bychom se podívat na 25% delta skew. Metrika se změní na pozitivní, když je prémie neutrálních až medvědí prodejních put opcí vyšší než u call opce s podobným rizikem. Tato situace se obvykle považuje za scénář „strachu“.


Podobně jako u prémie na futures, i 25% delta skew ETH opcí se od 19. května pohybuje nad 10%. To naznačuje, že tvůrci trhu a velryby nejsou ochotni nabídnout ochranu proti poklesu, což naznačuje „strach“.

Přestože jsou oba ukazatele ETH derivátů daleko od vysoce nepříznivé situace, vykazují naprostý nedostatek býčího sentimentu, a to navzdory meziročnímu zisku altcoinu 270%.

Tváří v tvář těmto neuspokojivým údajům najdou někteří analytici „sklenici napůl plnou“, protože si ponechávají prostor pro pozitivní překvapení. Ethereum Improvement Proposal 1559, nebo EIP-1559, který se očekává v červenci, vytvoří základní síťový poplatek, který bude kolísat na základě síťové poptávky. Aktualizace rovněž navrhuje spálit transakční poplatky, a tím zavést deflaci do ekosystému Ethereum. Analytik OKEx Rick Delaney uvedl, že to „může zvýšit přitažlivost aktiva mezi nejbohatšími investory planety“.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.