Proč (ne)může Bitcoin zničit ekonomiku

5 min read

Bitcoin je považován za měnu zločinců a je také uznán jako uchovatel hodnoty i institucionálními investory. Stále existuje určité podezření ze strany regulačních orgánů: ačkoli může být použit k praní peněz nebo financování terorismu, existuje další problém. Alternativní měna znamená pro státy ztrátu měnové suverenity. Je to odůvodněná obava? Může Bitcoin skutečně zničit ekonomiku?

Může Bitcoin zničit ekonomiku? Proč ano

Debata v kryptokomunitě zuří už nějakou dobu. Historie Bitcoinu mluví sama za sebe: byl vytvořen a uveden na trh v roce 2009, na vrcholu krize subprime hypoték, jejímž symbolem se stal bankrot Lehman Brothers. Byl vytvořen jako forma peer-to-peer peněz, které nepotřebují banky, aby je vydávaly, ani vlády, aby je autorizovaly. Jeho hodnota je určena trhem.

Těchto pár slov stačí k pochopení, proč je Bitcoin tak zásadní a proč se ho vlády obávají.

Ale je toho víc. Bitcoin je mimo kontrolu právě kvůli jeho decentralizaci. Banky mohou sledovat masivní převod peněz ve formě dolarů. Ale ne, pokud se to stane v BTC. Jistě, v průběhu let se burzy musely přizpůsobit přísnějším předpisům KYC (Know Your Customer) a AML (Anti Money Laundering) a blockchain zaznamenává každý jednotlivý krok BTC transakcí, ale je stále snadné najít alternativní metody a přesouvat velké množství peněz

Bitcoin je finanční autonomie. Podívejte se, co se děje v Afghánistánu. Od té doby, co se Taliban vrátil k moci, se mnozí vydali do bank, aby vybrali své peníze a uprchli. Jak to vyřešit? Jednoduše tím, že zabráníte lidem tyto peníze vybrat. A tak se stalo. Ti, kteří měli kryptoměny, toto omezení neznají.

V zemích, kde bují inflace, byl Bitcoin vnímán jako bezpečnější uchovatel hodnoty. To byl případ Zimbabwe, ale stále je tomu tak například ve Venezuele. Místní populace se naučila žít se znehodnocením peněz tak, že své úspory převedla na kryptoměny.

Mezi realitou a utopií

Co když to udělali všichni? Je to utopický, nemluvě o dystopickém scénáři, ale důsledkem by byl konec měnové suverenity dané země. Ekonomika by pak stejně musela pokračovat a to, co se dělo s místními penězi, by se prostě dělo v BTC.

Ale v tuto chvíli je to stále sci -fi.

Dnes je americký dolar považován za nejsilnější měnu na světě. Co by se stalo, kdyby všechny obchody uskutečněné dnes s USD byly provedeny s BTC? Dolar by mohl zažít období slabosti, které by stáhlo americkou ekonomiku dolů. A kaskádově i světovou ekonomiku.

I to je utopický scénář. Vlády toto riziko nepodceňují, jinak by nebylo jasné, proč BTC, stejně jako stablecoiny, vyvolávají v USA strach.

Proč Bitcoin nemůže zničit národní a globální ekonomiky

Případ Salvadoru…Bitcoin může bezpečně koexistovat s jinými formami peněz, aniž by ohrožoval jakoukoli suverenitu.

Salvador nemá vlastní měnu a do současnosti používal pouze americký dolar. Bude zajímavé sledovat, jak bude populace reagovat na integraci BTC do každodenních transakcí. Bitcoin je zde nyní přijímán všude: od obchodů po platby daní. Neexistuje však povinnost jej používat, pouze jej přijímat. To znamená, že můžete bezpečně pokračovat v platbách v dolarech.

Prezident Salvadoru viděl v Bitcoinu příležitost ušetřit svým lidem 400 milionů dolarů ročně na poplatcích za převody peněz. To je hodně pro zemi, jejíž ekonomika se spoléhá na převody peněz.

Bitcoin se také stal aktivem bezpečného útočiště. Ukázal svou odolnost. Když se světové burzy po Covidu 13. března 2020 zhroutily, Bitcoin také spadl. O rok později stojí BTC 20násobek. Žádné jiné aktivum nereagovalo lépe. Proto je popisován jako digitální zlato a velké společnosti ho začínají zařazovat jako rezervu do svých rozvah. Cesta dlážděná společností Microstrategy je stále populárnější.

Pandemie dala Bitcoinu druhý život.

Skeptikové a těšitelé

Italský spisovatel Umberto Eco na téma masové kultury vydal v roce 1964 knihu se slavným názvem: Skeptikové a těšitelé. Vypráví o rozdělení mezi těmi, kteří jsou připraveni přijmout změnu, a těmi, kteří „se měli lépe, když to bylo horší“.

Stejnou opozici lze vidět i v Bitcoinu. Navzdory obrovským příležitostem, které to přináší, se najdou tací, kteří se toho bojí a rádi by se bez toho obešli. A pak jsou tu ti, kteří jsou připraveni to přijmout.

K dnešnímu dni se Bitcoin již zdá nevyhnutelný. A pokud to tak má být, možná by stálo za to odložit válečnou sekeru a začít s ním koexistovat. Se správnými kompromisy.

Přestane být těžba Bitcoinu v budoucnu zisková?

Roman
Sdílejte

Napsat komentář