Kdy přijde digitální euro a jak bude fungovat?

3 min read

Za několik měsíců Evropská unie rozhodne, zda a jak zavést digitální euro. Řekla to prezidentka ECB Christine Lagardeová.

V rozhovoru pro Bloomberg šéfka Evropské centrální banky vysvětlila proces, který povede k budoucí emisi digitálního eura, která bude trvat nejméně čtyři roky.

Kroky vedoucí k digitálnímu euru

Podle Christine Lagardeové bude na rozhodnutí Rady guvernérů ECB, zda vydá nebo nevydá digitální euro. Pravděpodobně bude rozhodnuto za několik měsíců, v polovině roku 2021:

„Existuje řídící rada, která sdružuje všechny guvernéry národních centrálních bank a členy výkonné rady. A rozhodnutí, zda budeme nebo nebudeme vydávat digitální euro, přijme tento orgán – Rada guvernérů. Rozhodnutí by mělo přijít v polovině roku 21 “.

Kdy přijde digitální euro: proces vydávání

ECB brzy zveřejní výsledek konzultace, kterou v této věci zahájila a na kterou bylo údajně přijato 8 000 odpovědí. Odpověď bude rovněž sdělena Parlamentu, Evropské komisi a Euroskupině. Po polovině roku 2021 Rada guvernérů ECB rozhodne, zda pokračovat v testování digitálního eura či nikoli a do roka pak bude přijato další rozhodnutí.

Ale kdy přijde digitální euro? Podle prezidentky ECB to pravděpodobně bude trvat čtyři roky:

„Ale celý proces. Pojďme být realističtí. Podle mého názoru to bude trvat další čtyři roky, možná trochu víc. Ale doufám, že to dokážeme udržet do čtyř let. Protože se jedná o technickou snahu i zásadní změnu, musíme se ujistit, že to uděláme dobře. Dlužíme to Evropanům. Musí se cítit v bezpečí. “

Jak vytvořit NFT a prodávat jej – Rarible návod

Digitální měna pro Evropskou unii

Podle Christine Lagardeové bude digitální euro ekvivalentem digitálních bankovek a mělo by zaručovat stejnou úroveň zabezpečení jako současný bankovní systém. Mělo by to být pevné a bezpečné. Prezidentka ECB uvedla:

„Musíme se ujistit, že nejdeme rozbít systém, ale vylepšit ho.“

Christine Lagardeová také odhalila, že se banky s příchodem digitálního eura obávají, jak tento nástroj bude koexistovat s těmi, které již existují, včetně hotovosti. Je však třeba uznat, že platby směřují k digitálnímu prostoru. Proto dochází k závěru:

„Neměli bychom se bát a jak jsem řekla, mělo by to poskytnout spolehlivý a bezpečný platební mechanismus pro Evropany a další.“

Stručně řečeno, Evropa se možná brzy rozhodne vydat svou vlastní digitální měnu, ale riskuje, že to bude velmi pozdě. Čína může brzy uvolnit svůj digitální jüan, zatímco další dvě hlavní ekonomiky světa (Evropa a USA) stagnují. To Pekingu přinese obrovskou výhodu, pokud jde o inovace.

Roman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *