Jaký je obchodní model Play-to-Earn?
5 min readObchodní model Play-to-Earn je nejnovějším vývojem v herním průmyslu. Je to model, který zahrnuje koncept otevřené ekonomiky a poskytuje finanční výhody všem hráčům, kteří přidávají hodnotu tím, že přispívají do herního světa. Pravděpodobně představí nové herní koncepty, které v moderním hraní ještě nejsou k vidění.
Obchodní modely kolem videoher se vyvíjely s tím, jak se technologie stala pro publikum dostupnější. Koncem sedmdesátých a začátkem osmdesátých let jsme hráli naše hry na arkádových automatech v místních herních centrech. S kapsou plnou drobných hráči soutěžili o nejvyšší skóre.
V současné době hrajeme hry na svém chytrém telefonu, když jedeme hromadnou dopravou nebo si uděláme chvilku pro sebe. Když chceme hlubší zážitek, spustíme hru na našem osobním počítači nebo domácí konzoli. Bez ohledu na platformu existují obchodní modely, které vyhovují každému hráči.
Free-to-play
Spotřebitelé si musí zakoupit právo hrát prémiovou hru. Dělají to tak, že si koupí licenci z digitálního obchodu nebo fyzickou kopii z online nebo místního obchodu. Ale obchodní model free-to-play zaznamenal v posledních letech největší růst.
Free-to-play model umožňuje hráčům získat hru zcela zdarma bez jakéhokoli finančního závazku. Free-to-play nebo freemium hry jsou vždy ke stažení a poskytují spotřebitelům omezený zážitek. Hráči budou muset zaplatit, aby urychlili svůj postup nebo získali speciální předměty. Uživatelé musí například platit za herní měny, extra obsah nebo speciální doplňky pro své herní postavy.
Některé z největších her na trhu jsou ve skutečnosti dostupné zdarma. Jen Fortnite byl v loňském roce zodpovědný za příjmy ve výši 5,7 miliardy dolarů, i když je battle royale hra zcela zdarma. Prodej doplňků umožňující personalizovanější přizpůsobení je velký byznys. Mezi největší hry na trhu patří tituly jako League of Legends a Hearthstone, které jsou v podstatě všechny dostupné zdarma. Každý vývojář však má své vlastní způsoby, jak přimět uživatele, aby platili za další obsah.
Obchodní model „play-to-earn“ má mnoho podobností s modelem „free-to-play“. Hra P2E často také využívá mechanismy, které lze vidět u volně hratelných titulů. Hry typu play-to-earn však také umožňují hráčům vydělávat peníze nebo získávat cenná digitální aktiva.
Play-to-earn
Poskytnout hráčům vlastnictví nad aktivy ve hře a umožnit jim zvýšit jejich hodnotu aktivním hraním hry jsou klíčové součásti obchodního modelu „play-to-earn“. Účastí v ekonomice ve hře vytvářejí hráči hodnotu pro ostatní hráče a vývojáře. Na oplátku jsou odměněni aktivy ve hře. Tato digitální aktiva mohou být cokoli, od kryptoměn až po herní zdroje, které jsou tokenizovány na blockchainu. To je důvod, proč se obchodní model play-to-earn velmi dobře hodí k blockchainovým hrám.
V obchodním modelu „play-to-earn“ hra a vývojáři odměňují hráče za to, že do své hry vložili čas a úsilí. Například v Axie Infinity hráči vydělávají Smooth Love Potoin (SLP). Hráči tyto tokeny potřebují k vyšlechtění nových Axies, ale mohou je také prodat jiným hráčům na otevřeném trhu. Dalšími příklady jsou zdroje v League of Kingdoms nebo ceny, které mohou hráči získat ve fantasy fotbalové hře Sorare.
Vydělávejte účastí ve hře
V podstatě by P2E hra měla být také volně hratelná. Není tomu však vždy tak. Například v Axie Infinity si hráči nejprve potřebují koupit tři postavičky, než budou schopni bojovat v Lunacia, světě Axie Infinity. Sorare také vyžaduje, aby hráči nejprve investovali peníze do hráčských karet, než budou moci získat karty v týdenních soutěžích. Hry jako Chainz Arena a League of Kingdoms jsou zcela zdarma ke hraní, ale nečinné herní mechanismy a omezení nutí hráče do hry investovat nějaké peníze. Takže i když hráči něco vydělají, musí také platit.
Vývoj hry stojí peníze a tyto hry vytvářejí podniky. Výhodou obchodního modelu „play-to-earn“ je však to, že hráč vždy vytvoří nějakou hodnotu, kterou lze prodat. I když hráč potřebuje zaplatit, aby mohl začít hrát, tyto získané položky lze vždy znovu prodat. Každá karta v Sorare se dá prodat a stejně tak každý Axie. Hry jako Fortnite a League of Legends vydělávají miliardy, hráči utrácejí peníze a házejí svou hodnotu do bezedné jámy. Když přestanou hrát tyto hry, jejich peněženky budou prázdné.
Play-to-earn to mění. Všechny získané předměty představují určitou hodnotu. To znamená, že hráči budou vždy moci vydělat nějaké peníze v okamžiku, kdy odejdou ze hry.
- Jakou cenu by mohl mít Dogecoin za 25 let? - 26 prosince, 2024
- Jakou cenu by mohl mít Bitcoin za 25 let? - 23 prosince, 2024
- Co je Monero, cenové predikce 2025 – 2030 a proč investovat do XMR - 17 prosince, 2024