Velké fotbalové kluby v Evropě vydělali 200 milionů dolarů na Fan Tokenech
4 min readPřední evropské fotbalové kluby vydělaly miliony na prodeji fan tokenů svým příznivcům po celém světě. Schéma zaměřené na zapojení fanoušků bylo během pandemie chváleno jako alternativní zdroj příjmů, ale také kritizováno jako „brána na spekulativní krypto trh“.
Fotbalové kluby vydělávají na fan tokenech kritizovaných skupinami příznivců
Nejlepší evropské fotbalové kluby vydělaly přes 204 milionů dolarů z prodeje na platformě Socios.com, kde mohou nabízet speciální fan tokeny. Arsenal, Barcelona, Juventus a PSG patří mezi více než 40 největších fotbalových týmů starého kontinentu, které již pracují se schématem „vliv fanoušků a odměny“.
Od roku 2019 se do Sociosu přihlásilo téměř milion uživatelů. Mohou si koupit tokeny spuštěné jejich oblíbenými kluby a získat hlasovací práva pro určitá klubová rozhodnutí, například o tom, které písničky mají být přidány do playlistů stadionu. Získání více kreditu je opravňuje k jedinečným příležitostem, jako je hraní na hřišti týmu.
Schéma bylo kritizováno skupinami příznivců, kteří poukázali na to, že fanoušci riskují se svým zapojením do „neregulovaných měnových trhů“. Asociace britských fotbalových příznivců tvrdí, že obdržela stížnosti od několika skupin fanoušků Premier League. Adam Willerton, tajemník Leeds United Supporter ‘Trust, uvedl:
„Naší starostí jsou zranitelní nebo méně technologicky zdatní lidé zapojující do tohoto ekosystému.“
Nedávný přesun Lionela Messiho do PSG například způsobil prudké výkyvy v hodnotě klubového tokenu, což skupinu Clean Up Gambling přimělo popsat systém jako „bránu na spekulativní krypto trhy“. Cena tokenu $ PSG se zvýšila ve dnech před potvrzením přenosu fotbalové hvězdy, ale od té doby opět klesla.
Zakladatel Socios hájí zdroj příjmů
Další obavy vyplývají ze způsobu, jakým jsou tyto tokeny prodávány. Telegraph citoval Martina Calladina, autora knihy Ošklivá hra, který popsal reklamní metody jako „zcela zavádějící“. Odkázal na předprodejní reklamu společnosti Socios v Arsenalu, která údajně naznačovala, že získání tokenů je „jako nákup cizí měny na dovolenou“.
Zakladatel Sociosu Alexandre Dreyfus však odmítl tvrzení, že by fanoušci mohli přijít o velké částky peněz kvůli kolísajícím hodnotám tokenů a odmítl skepsi ohledně schématu. Zdůraznil, že „blockchain je transparentní – v tom je jeho krása, vše je veřejné“. Dreyfus také odhalil, že čtyři ze zúčastněných klubů za posledních 12 měsíců vydělali téměř 27 milionů dolarů a zdůraznil:
„To je během Covid-19 značný příjem.“
Při tvorbě fan tokenů se Socios spoléhá na blockchain Chiliz. Francouzský podnikatel říká, že jednoduše našel „nový způsob generování příjmů“ od fanouškovské základny, která se liší od té tradiční. Podrobný přehled uvádí, že britský trh v současné době tvoří pouze 1,5% celkových příjmů a zákazníků společnosti Socios. Platforma získala mnohem větší popularitu v jihovýchodní Asii, Brazílii a Turecku.
Tento software obejde omezení rychlosti hashování od Nvidia
- Co je Polkadot, cenové predikce 2025 – 2030 a proč investovat do DOT - 15 listopadu, 2024
- Top 10 Ethereum DEX podle objemu obchodů - 14 listopadu, 2024
- Co je Moonshot: Jak vytvořit svůj vlastní Solana meme coin s auditovaným smart kontraktem? - 13 listopadu, 2024