Kdy můžeme očekávat zvýšenou volatilitu – důležité události pro kryptoměny v týdnu 26/06 – 30/06 2023

8 min read

Oživení v krypto sektoru v uplynulém obchodním týdnu nadále nabíralo na síle a způsobilo, že cena klíčové kryptoměny Bitcoin (BTC) stoupla na nové meziroční maximum 31 443 USD. Největší kryptoměna se tak postavila proti konsolidaci cen na amerických akciových trzích. Technologický index Nasdaq100 zaznamenal první týdenní pokles od poloviny dubna o -1,4 procenta. Další žádosti o Bitcoin Spot ETF ze strany WisdomTree a Invesco měly pravděpodobně pozitivní vliv na cenový vývoj kryptoměn. Skutečnost, že šéf Fedu Jerome Powell ve svém každoročním projevu uznal stablecoiny jako druh peněz, je rovněž pozitivní. Nejvyšší americký monetární úřad se svým prohlášením staví proti případné žalobě SEC, která by mohla mít za cíl regulovat sektor DeFi a také stablecoiny. Jako stabilizační lze interpretovat i nová prohlášení Mezinárodního měnového fondu (MMF), který byl dosud vůči kryptoměnám nepřátelštější. V novém prohlášení se také vyslovil proti celostátním zákazům kryptoměn. Po negativních zprávách o soudních sporech SEC proti Binance a Coinbase v polovině měsíce se zdá, že se karta obrací.

Bitcoin však musí v tomto týdnu potvrdit svůj zotavovací pohyb trvalou stabilizací ceny nad úrovní 30 000 USD, aby se v krátkodobém a střednědobém horizontu zaměřil na nové cíle.

Důležité události pro kryptoměny: Relevantní ekonomická data v tomto týdnu

Nový obchodní týden zahájí zítra, v úterý, údaje o spotřebitelské důvěře v USA. V polovině týdne bude odpoledne následovat několik projevů předsedů několika centrálních bank současně. Večer se investoři opět podívají do USA. Federální rezervní banka (Fed) oznámí výsledky svého každoročního zátěžového testu bank. Aktuální odhady hrubého domácího produktu USA budou následovat ve druhé polovině týdne. A konečně, poslední den v tomto obchodním týdnu investoři čekají na velmi sledovanou jádrovou inflaci PCE v USA.

Spotřebitelská důvěra v USA otevírá obchodní týden

Úterý 27. června 2023: Zítra, v 16:00 (SEČ), Conference Board (CB) zveřejní měsíční údaje o spotřebitelské důvěře v USA za měsíc červen. Hodnocení ekonomického vývoje v USA soukromými domácnostmi bylo v předchozím měsíci s hodnotou 102,3 nad expertní prognózou 99,0. Aktuálně nelze jednoznačně určit směr, čísla v předchozích měsících se hodně lišila. byla částečně nad, ale i pod očekáváním analytiků. Pro měsíc červen předpovídají pozorovatelé trhu nárůst na 104,0. Pokud budou odhady příliš vysoko, zvýšilo by to pravděpodobnost americké recese. Již v roce 2023 měla slabá spotřebitelská data negativní dopad na cenový vývoj na finančním trhu. Přetrvávající slabá spotřebitelská důvěra by mohla mít negativní dopad na americké akciové trhy a také dočasně zatížit krypto sektor. Pokud se naopak předpověď naplní nebo dokonce překročí a optimismus mezi americkými spotřebiteli se zotaví, cena Bitcoinu by z toho měla těžit, jako tomu bylo naposledy v dubnu.

Šéf Fedu Powell a předsedkyně ECB Lagardeová se objeví před kamerami ve stejnou dobu

Středa 28. června 2023: Šéfové příslušných centrálních bank jsou aktuálně v centru pozornosti téměř každý týden. V tomto týdnu ve středu proběhne trojité zúčtování. Kromě předsedy americké centrální banky Powella a předsedkyně Evropské centrální banky (ECC) Lagardeové se před kamerami objevuje také Andrew Bailey, prezident anglické centrální banky (BOE). Všichni tři se ve svých projevech pravděpodobně zaměří na aktuální úrokovou a měnovou politiku svých centrálních bank a poskytnou hodnocení inflačních trendů v následujících měsících. Zatímco Powell se pravděpodobně zaměří na nedávné pozastavení úrokových sazeb v USA kvůli dalšímu poklesu spotřebitelských cen v USA, Lagardeová a Bailey budou diskutovat o dalších pohybech úrokových sazeb. Šéf BOE Bailey bude muset zdůvodnit své poslední zvýšení úrokových sazeb o 50 bazických bodů (očekávalo se pouze 25 bazických bodů) a řešit nedávno rostoucí spotřebitelské ceny ve velké Británii. S ohledem na nejistou politickou situaci na Ukrajině, která by mohla vyústit ve zvýšení cen pšenice a žita, by se situace na trhu surovin mohla v následujících měsících opět zhoršit. Tento vývoj by také mohl zmařit plán ECB zvážit pauzu na některém z jejích příštích zasedání o úrokových sazbách.

Každoroční zátěžový test amerických bank

Ve středu večer oznámí americká centrální banka své výsledky zátěžového testu amerických bank. S ohledem na několik mimořádných zásahů různých amerických úřadů na záchranu různých finančních institucí v předchozích měsících je tato zpráva očekávána s velkým očekáváním. Pouze poskytnutí likvidity ze strany Fedu dokázalo odvrátit kolaps bankovního systému. Účastníci trhu se proto v tomto týdnu podrobně podívají na zdraví středně velkých bank v USA. Pokud by některé regionální banky v testu neuspěly, lze v důsledku toho očekávat výrazné zvýšení volatility amerického finančního sektoru. Pokud bude potřeba více peněz pro churavějící bankovní systém, americký dolarový index DXY by se mohl dostat pod další tlak a působit tak jako pumpička na ceny kryptoměn.

Hrubý domácí produkt v USA

Čtvrtek 29. června 2023: Ve 14:30 (SEČ) budou představeny nejnovější předběžné zprávy o americkém hrubém domácím produktu za první čtvrtletí obchodování v roce 2023. Přestože předběžné prognózy růstu o 1,3 procenta byly opět mírně nad odhady 1,1 procenta, stále jsou hluboko pod konečnými čísly za poslední čtvrtletí předchozího roku. Při ekonomickém růstu 2,6 procenta byly tyto hodnoty dvakrát vyšší, než se aktuálně předpokládalo. Poslední odhady 1,4 procenta analytici opět mírně zvýšili. Pokud se potvrdí nebo dokonce překoná expertní prognóza, svědčí to přinejmenším o stabilizaci americké ekonomiky. Účastníci trhu by pak mohli v první reakci hodnotit tento trend oživení pozitivně a nadále držet své akcie a kryptoměny a případně i rozšiřovat portfolia. Pokud na druhou stranu aktuální budou pod prognózami, americký finanční trh bude pravděpodobně reagovat negativně. Kurz Bitcoinu by v důsledku toho mohl ztratit sílu.

Americká jádrová inflace PCE na konci týdne

Pátek 30. června 2023: Ve 14:30 (SEČ) posledního dne obchodního měsíce června zveřejňuje Bureau of Economic Analysis nejnovější údaje o jádrové inflaci za předchozí měsíc květen. V poslední době byla jádrová inflace v měsíčním srovnání opět +0,4 procenta nad expertní prognózou +0,3 procenta. Pro květen analytici očekávají další nárůst o +0,4 procenta. Pokud bude jádrová inflace vyšší, než očekávali experti, investoři to budou pravděpodobně hodnotit negativně, protože pravděpodobnost dalšího zvyšování úrokových sazeb v následujících měsících, jak již sdělila americká centrální banka na poslední tiskové konferenci, se pravděpodobně zvýší. Účastníci trhu by se pak mohli rozhodnout, že se rozloučí zejména s rizikovými akciovými a kryptoměnami. Pokud naopak jádrová inflace poroste méně, než analytici očekávají, finanční trh by měl zakončit obchodní týden pozitivně. Jak bylo naposledy vidět v březnu, cena Bitcoinu by měla těžit z klesající míry inflace.

Marketa Tesarkova
Sdílejte

Napsat komentář