SUI: Prodává platforma tajně tokeny?

4 min read

Nová platforma vrstvy 1 Sui je některými považována za další generaci blockchainu. Jiní však kritizují velký vliv venture kapitálových investorů a neprůhlednou tokenomiku. Stejně jako mnoho moderních projektů na 1. vrstvě, Sui vygeneroval obrovskou zásobu tokenů před spuštěním a do oběhu dala jen malou část. Zbytek byl uzamčen a měl by být distribuován časným investorům, členům týmu a uživatelům podle předem stanoveného plánu.

Podle on-chain analýzy uzamčené tokeny z peněženek Sui Foundation prý proudily na kryptoměnovou burzu Binance.

Sui Foundation zatím nepodala vysvětlení

Skutečnost, že dosud nebyl zveřejněn oficiální harmonogram vydávání tokenů, přiživuje kontroverzi okolo projektu. Zdá se, že existují nesrovnalosti týkající se počtu tokenů v oběhu, který se nezdá být správný. Údajný „zabiják Solany“ se dostanává do potíží s vysvětlením.

Podle DeFiSquared „Realita je taková, že navzdory údajům, které CoinMarketCap dostává a které ukazují emise jen jednou za měsíc, se nabídka ve skutečnosti každým dnem zvyšuje. Důležité je, že to zahrnuje emise z *uzamčených* alokací SUI, jako jsou VC, které jsou vydávány bez omezení.“

Mezitím se Discord server Sui zahřívá. Otázky a obvinění se valí ze všech stran. O něco později následuje Prohlášení Sui Foundation na twitteru.

Tým proto obvinění rozhodně odmítá. Sui neprodával uzamčené tokeny. Jejich vydávání nyní probíhá podle plánu a údaje o tržní kapitalizaci jsou podle týmu také správné. Dotčená transakce byla „platbou za smluvní uzamčení“. Co to přesně znamená, však nechává Nadace otevřené. Této otázce se vyhýbá také na Discordu.

Nedostatek transparentnosti přiživuje fámy. Někteří pozorovatelé se tedy domnívají, že neodešly samotné uzamčené tokeny, ale odměny za staking získané pomocí nich. Ty by mohly být součástí smluvní dohody, kterou Sui uzavřela se třetími stranami. To ale Nadace také vehementně popírá, ačkoli neexistuje přesné vysvětlení „smluvní platby“. Jak vysvětluje moderátor Discordu Sui, existují „omezení toho, co můžeme publikovat“. To však, jak přiznává, „vede k pochybnostem, protože to nestačí“.

Mezitím Sui Foundation slíbila, že brzy zveřejní podrobný plán vydávání tokenů. Do té doby budou všechny tokeny nadále uzamčeny v souladu s jejich smluvními ustanoveními. Alokace zasvěcených osob jsou také pod pokličkou a přenosy těchto tokenů jsou omezené, uvedl tým. Zda startup dokáže odvrátit poškození reputace, se teprve uvidí. Případ však opět vrhá špatné světlo na obvyklé metody v sektoru při rozjezdu nového projektu. A ponechává otevřené otázky ohledně transparentnosti a skutečné decentralizace některých blockchainů.

Nejlepší NFT kolekce a P2E hry za týden 19. – 25. června 2023

Marketa Tesarkova

Napsat komentář