Covid-19 dotlačil společnost k bezhotovostním platbám, nastává éra zvaná „bezhotovostní společnost“?

4 min read

Covid-19 je hnacím motorem přechodu k bezhotovostní společnosti. Vyplývá to z analýzy YouGov, který provedl průzkum u více než 25 000 lidí ve 21 zemích.

Podle údajů shromážděných a zveřejněných společností MoneyTransfers.com se jako první objevuje to, že například ve Velké Británii od doby, kdy došlo k výskytu koronaviru, klesly platby v hotovosti ze 63% na 34%. Tato čísla naznačují, že v roce 2026 se Británie stane bezhotovostní společností.

Ale toto je celosvětový trend. Průzkum se zaměřil na Asii, Evropu a Severní Ameriku a odhalil, že v Asii existuje větší trend směrem ke vzniku bezhotovostní společnosti. Respondenti průzkumu byli konkrétně dotázáni, zda je skutečnost, že klesají platby v hotovosti, dobrá nebo špatná. Prvních 10 států, které tento trend vítají je:

Indie, 79%;
Malajsie, 65%.
Spojené arabské emiráty, 63%;
Indonésie, 63%;
Vietnam, 60%;
Singapur, 56%;
Itálie, 52%;
Filipíny, 52%;
Thajsko. 51%;
Tchaj-wan, 48%.

Covid-19 dotlačil společnost k bezhotovostním platbám, nastává éra zvaná "bezhotovostní společnost"?
zdroj: MoneyTransfers

Naopak státy, kterým se příchod elektronických plateb zdá nejméně příznivý, jsou:

Čína, 46%;
Hongkong, 46%;
Austrálie, 35%;
Kanada, 32%;
Dánsko, 31%;
Španělsko, 27%;
Spojené království, 26%;
Švédsko, 24%;
USA, 24%;
Německo, 20%;
Francie, 18%.

Ve srovnání států, které jsou pro přijetí elektronických plateb nejpříznivější, je trendu nejvíce nakloněna Indie. Nejenže by 79% podpořilo zrušení hotovosti, ale 21% respondentů by také pomocí elektronických plateb nakoupilo balíček žvýkaček.

V této souvislosti je Itálie první evropskou zemí, která se objevila v první desítce. Naproti tomu se zdá, že Francie nejméně pravděpodobně opustí hotovost. Zdá se, že k bankovkám se nejvíce váží hlavně evropské země.

Jak vytvořit NFT na EOS

Výhody a nevýhody „bezhotovostní společnosti“

MoneyTransfers také uvádí důvody, které by mohly vést k bezhotovostní společnosti, a ty, které by ji mohly zpomalit.

Výhody sahají od environmentálních výhod po efektivitu a rychlost transakcí. Zpráva dále zdůrazňuje, že je snadné zjistit stav transakcí a poskytují určitý druh skóre, které je užitečné pro vydávání půjček. Podle zprávy je dále snížena kriminalita, protože lze dohledat elektronické platby. A konečně, elektronické platby stojí méně než hotovostní platby, už jen proto, že k výrobě peněz vyžadují méně zdrojů.

Nevýhody spočívají v tom, že elektronické platby omezují interakce. Kromě toho jsou digitální finance vystaveny riziku kybernetických útoků. Online obchody mohou podkopat fyzické obchody. A konečně, elektronické platby mohou být někdy obtížně kontrolovatelné a mohou vytvářet špatné výdajové návyky.

Hotovost napadená Covid-19

Covid uvedl hotovost do krize. Pandemie vedla k obavám, že by virus mohl být přenášen výměnou peněz. Výzkum ukázal, že některé země v důsledku pandemie omezily používání hotovosti. V tomto seznamu 10 vyniká.

Thajsko: 57% lidí používá hotovost méně často;
Malajsie, 53%;
Španělsko, 52%;
Spojené arabské emiráty, 52%;
Austrálie, 51%;
Vietnam, 51%;
Spojené království, 50%;
Kanada, 49%;
Indonésie, 48%,
Indie, 47%.

Pořadí pokračuje následovně:

Filipíny, 45%;
Singapur, 44%;
Itálie, 41%;
Hongkong, 38%;
Francie, 37%;
Německo, 35%;
Čína, 32%;
Dánsko, 29%;
Tchaj-wan, 27%;
USA, 25%;
Švédsko, 11%.

Zajímavé je, že Spojené království, které se v prvním žebříčku zdálo méně nakloněno opustit hotovost, zaznamenalo od propuknutí pandemie výrazný pokles podílu lidí, kteří ji používají.

Na druhou stranu by 11% Švédů, kteří používají hotovost méně, nemělo být zavádějící, protože ve Švédsku jsou elektronické platby dobře zavedené a země je na cestě k tomu, aby se stala první skutečně bezhotovostní společností.

Závěr:

„V rychle se rozvíjejícím digitálním světě se zdá nevyhnutelné přesunovat se k převážně digitálním formám měny. Sociálně-ekonomické faktory diktují důvody k náklonosti nebo odporu vůči implementaci elektronických forem platby, což se ze zřejmých důvodů v jednotlivých zemích liší.“

Roman

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *