Co je Solana (SOL)?

11 min read

Solana (SOL) zažila v roce 2021 neskutečný nárůst, protože investoři rozpoznali potenciál platformy a dali SOL impuls. Solana však není tak vzrušující jen díky svému úspěchu na burzách. Za bližší prozkoumání stojí i základní technologie. Jak se ale tomuto blockchainu podařilo stát se vážným konkurentem Etherea a jak vlastně síť funguje? To se dozvíte v tomto článku.

Co je Solana?

Solana má ambiciózní cíl vyřešit takzvané „blockchainové trilema“. Trilemma popisuje scénář, ve kterém blockchainové projekty obvykle nemohou být zároveň decentralizované, bezpečné a škálovatelné.

Vývojáři stojící za projekty se zpravidla zaměřují na dvě ze tří základních funkcí a optimalizují je co nejlépe. Jedna vlastnost je často méně optimalizovaná než ostatní dvě. To vysvětluje, proč jsou velké blockchainy, jako je Ethereum nebo Bitcoin (BTC), decentralizované a bezpečné, ale škálovatelnost je problém.

Co je Solana
Stav Solana k lednu 2024

Síť Solana dokáže zpracovat desítky tisíc transakcí za sekundu (TPS) (až 60 000 TPS v testovacích prostředích) a průměrná transakce stojí pouhých 0,00025 USD. Díky tomu je Solana jedním z nejúčinnějších a nejlevnějších blockchainů vůbec. Toho je dosaženo prostřednictvím použitého mechanismu konsenzu. Vývojáři implementovali Proof of History (PoH), kterému se budeme podrobněji věnovat později. Kromě toho byl také použit klasický Proof of Stake (PoS).

Solana má – podobně jako Ethereum – nabídnout vývojářům infrastrukturní základ. Je tedy ideální jako platforma pro provozování decentralizovaných aplikací (dApps), jako jsou burzy nebo blockchainové hry.

Kdo stojí za Solanou?

Za open source projektem stojí špičkový tým složený z velkého počtu vývojářů. Na konci roku 2017 vydal zakladatel Anatolij Jakovenko první whitepaper. V příspěvku popsal základy nového mechanismu konsenzu PoH. Viděl to jako řešení stávajících problémů se škálováním zavedených blockchainů.

V důsledku toho Yakovenko spolupracoval s bývalým zaměstnancem Qualcommu Gregem Fitzgeraldem na vývoji nového blockchainového projektu kolem jeho algoritmu. Poté, co byly první testovací pokusy úspěšné, dokázal o svém projektu přesvědčit ostatní zaměstnance Qualcommu a Applu, kteří nakonec tvořili zakládající tým.

Společně založili společnost Solana Labs, která však toto jméno dostala až mnohem později. Projekt původně začal pod názvem „Loom“. Protože se však chtěli vyhnout záměně se škálovacím řešením Loom Network na druhé vrstvě Etherea, byl Loom přejmenován na Solana.

Na začátku roku 2018 se týmu poprvé podařilo získat peníze od investorů. Asi o rok později šlo do vývoje Solana 20 milionů dolarů rizikového kapitálu. V rámci spuštění beta mainnetu byly poprvé vydraženy tokeny SOL v hodnotě 1,76 milionu dolarů. Dnes se Solana Labs nadále stará o pokračující vývoj Solana Blockchainu. Druhá společnost, Solana Foundation, byla založena, aby řídila finance a směrovala prostředky do vývoje.

Co je Solana (SOL)?
Ekosystém Solana nezadržitelně roste. Zdroj: Solana

Jak funguje Solana

Jak již bylo zmíněno, funkce Solana lze přirovnat k funkcím sítí Ethereum nebo Cardano. Ale jak už to tak bývá, použitý konsensuální mechanismus se výrazně liší od algoritmů jiných sítí.

Například zatímco Ethereum používá Proof of Stak, Solana používá Proof of History. Ve svém jádru má každý konsensus mechanismus za úkol zaznamenávat historii transakcí ve správném časovém sledu. Avšak způsob, jakým se to v praxi děje, je často velmi odlišný. Dostatečný důvod k tomu, abychom se blíže podívali na použitý PoH.

Jak funguje Proof of History?

PoH je důvodem, proč je Solana v komunitě oslavována pro svou krátkou dobu ověření a rychlé zpracování transakcí. Algoritmus je ve své formě je jedinečný a inovativní. Každé transakci v síti Solana je přiřazen kryptografický hash. Tento hash je kontrolní součet, který mimo jiné vyplývá z hashe předchozí transakce.

Vestavěný algoritmus zvaný „Gulf Stream“ vysílá transakce všem validátorům. Ty nakonec transakce ověří a přidají je do blockchainu. Protože Solana vytváří tuny nových bloků ve velmi krátkém čase, používá digitální časová razítka k jedinečné identifikaci každého datového paketu.

V každém ověřovacím kole je vybraný validátor, kterým je tzv. „leader“. Jeho úkolem je shromáždit všechny již potvrzené transakce a seřadit je ve správném pořadí. Tento proces by měl být co nejkratší, proto se používá samostatný protokol nazývaný „turbine“.

Turbine využívá síťový protokol UDP a jednotlivé datové pakety streamuje sítí. Lídr rozděluje každý blok na nespočet menších datových paketů o velikosti 64 kB a streamuje je náhodné sítí. Příslušné síťové uzly zaznamenávají data a distribuují je. Důležité je také vědět, že Solana zpracovává datové bloky a transakce odděleně. Bloky obsahují podpisy a reference transakcí. Odkazy jsou na transakce zveřejněné prostřednictvím Gulf Stream.

To vysvětluje obrovskou propustnost dat Solana. V průměru lze vytvořit nový blok každých 400 milisekund. Tento čas lze přirovnat k vteřinové ručičce hodin, až na to, že „sekunda“ při výpočtu času Solana je výrazně kratší.

PoH silně připomíná „Tangle“, tedy acyklický graf z IOTA. Zatímco však IOTA funguje zcela bez klasického blockchainu, Solana ověřuje každou transakci na vlastním blockchainu.

Role lídra

Důležitým bodem pro pochopení toho, jak Solana funguje, je role lídra. Jak již bylo zmíněno, je jednou z nejdůležitějších osob v síti. V rámci tzv. rotace lídrů je lídr demokraticky volen účastníky sítě. Role je předávána pravidelně a je jednoznačně určena pro nejaktivnější a nejbohatší uživatele. Každý, kdo vloží do sítě obzvlášť velký počet SOL, má velkou šanci stát se lídrem. Za svou práci bude odměněn v podobě dalších SOL, ale zároveň se musí své role zhostit zodpovědně.

Pokud se zvolený lídr chová manipulativně nebo zcela selže, může být okamžitě odvolán. Lídr se mění každé čtyři bloky (400 ms na blok, tj. 1,6 sekundy). Během této doby uspořádá co nejvíce dat (v závislosti na individuálním výpočetním výkonu) do čtyř vytvořených bloků.

Co je SOL a jak ho stakovat

SOL stojí za bližší prozkoumání, a to nejen kvůli jeho obrovskému nárůstu hodnoty v poslední době. Je hluboce integrován do ekosystému Solana a lze jej použít k úhradě vzniklých poplatků. Obecně jsou transakce velmi levné, s průměrnými náklady pouze 0,00001 USD a 0,00025 USD. Původně bylo do oběhu uvedeno asi 489 milionů SOL. Inflační přístup však zajišťuje, že nabídka se bude v budoucnu nadále zvyšovat.

SOL používané při placení transakčních poplatků jsou pak zcela spáleny. V budoucnu však bude zničeno pouze 50 % a zbytek připadne validátorům jako další odměna. Co je však pro mnoho investorů jistě více vzrušující, je možnost SOL stakovat.

Uživatelé se mohou buď nastavit jako validátoři, nebo stakovat nepřímo delegováním. Zejména účastníci sítě s méně aktivy mohou stále generovat pasivní příjem a používat své SOL. Při stakingu uživatelé přidělují určité množství SOL validátorovi. Čím více SOL je přiděleno validátorovi, tím více transakcí může zpracovat. Na oplátku dostává odpovídající velkou odměnu. Ty zase rozděluje v procentech delegátům, kteří ho zvolili.

Staking SOL je obecně možný na mnoha burzách nebo přímo v peněženkách, které podporují SOL staking. Pokud však chcete stakovat své SOL, musíte nejprve určitou dobu počkat. Odměny jsou dostupné pouze po několika „epochách“, přičemž epocha je mezi 2 a 4 dny.

Co je Solana (SOL)?
Počet stakerů v síti Solana neustále roste. Zdroj: StakingRewards

Rizika a věci, které byste měli vědět o stakingu SOL

Staking SOL je neuvěřitelně snadný. Uživatelé mohou delegovat své coiny již od 0,01 SOL. Ale jako vždy existují rizika spojená se stakingem, kterých byste si měli být vědomi. Nejpravděpodobnějším rizikem je tzv. „slashing“. Slashing popisuje situaci, kdy chování validátora poškozuje síť. Například když vědomě podepisuje falešné transakce.

Zbývající validátoři ho pak mohou okamžitě odhlasovat a některé z delegovaných coinů budou spáleny.  Je proto vhodné předávat své coiny pouze validátorům, kteří mají dobrou pověst a jsou důvěryhodní. Seznamy nejlepších validátorů snadno najdete na internetu. Je důležité vědět, že mnoho peněženek a burz neumožňuje svobodnou volbu validátorů.

Proč Solana a jaké existují alternativy?

Kromě Solana existuje řada dalších blockchainových platforem, které nabízejí podobnou funkcionalitu. Známí jsou velcí konkurenti Ethereum, Cardano, Algorand a Polkadot. Jádro je vždy stejné. Všechny platformy umožňují vývojářům a uživatelům vytvářet a používat decentralizované aplikace.

Součástí ekosystémů jsou nativní tokeny, kterými lze platit za smart kontrakty, dApps a decentralizované finanční služby. Mnoho z uvedených alternativ se Solaně ani nepřibližuje rychlostí provádění transakcí, škálovatelností a bezpečností.

Jako takzvaný „first mover“ má Ethereum určitě nejlepší výchozí pozici a v současné době je z hlediska adopce napřed. Cardano nedávno vzbudilo pozornost díky svému rychlému vývoji. Algorand je považován za spícího obra a Polkadot by mohl v budoucnu přilákat mnoho vývojářů díky svým inovativním sidechainům.

Stručně řečeno: konkurence nikdy nespí a mohla by v budoucnu zpochybnit tržní podíl společnosti Solana.

Solana je v současné době ve vzrušující tržní fázi. Technologie blockchain využívá stále více vývojářů. Na trh vstupují nové burzy a aplikace DeFi a roste potřeba výkonných blockchainových platforem. Humbuk kolem Solana přichází přesně v pravý čas. Vzhledem k trvale vysokým poplatkům v síti Ethereum bude Solana pravděpodobně jednou z prvních alternativ. Pokud blockchainová platforma dokáže udržet současný humbuk, Solana by mohla v budoucnu zpochybnit nadvládu Etherea.

Co je Solana? – Závěr

Solana se nyní stala jednou z předních platforem pro smart kontrakty. Mnoho vývojářů vidí Solana jako první alternativu k jasné jedničce Ethereum. Použitý konsensuální mechanismus PoH odráží vynikající technický základ.

Solana je považována za jednu z nejvýkonnějších a nejlevnějších blockchainových platforem vůbec. Velké množství dalších krypto projektů se však snaží získat podíl na trhu v oblastech, ve kterých působí i Solana. Zatím to ale pro Anatolije Jakovenka a jeho projekt vypadá velmi dobře. Zda si Solana dosavadní vavříny dlouhodobě vysloužila, se však teprve uvidí.

Cílem je vyvinout blockchain Solana do vážného konkurenta Etherea. Pokud tento plán bude fungovat, SOL pravděpodobně čekají další cenové zisky.

 

Roman
Sdílejte

Napsat komentář