Centrální banky nakupují zlato ve velkém

3 min read

Centrální banky zvýšily za prvních osm měsíců roku 2021 své zlaté rezervy o více než 360 tun .

Postpandemické nákupy zlata

Odhalují to data Světové rady pro zlato, podle níž většina nákupů proběhla v dubnu a poté v srpnu zpomalily, ale míra nakupů stále zůstala dost vysoká.

Během celého předchozího roku nepřekročily celkové nákupy 264 tun, takže za pouhých osm měsíců byly letos nákupy již o 36% vyšší. V průběhu roku 2019 bylo nakoupeno 707 tun, zejména z Číny (96 t), Ruska (158 t), Turecka (125 t) a Polska (100 t).

V letošním roce zatím největší nákupy přišly z Thajska (90 t), Japonska (80 t), Maďarska (63 t) a Brazílie (62 t), následované Indií a Uzbekistánem, každý s více než 40 tunami.

Ve srovnání s průměrným nárůstem za prvních šest měsíců roku s poslednícmi pěti lety činil nárůst v roce 2021 39%, což je poměrně výrazné.

Při současné ceně téměř 57 000 dolarů za kilo by 360 tun stálo přes 20 miliard dolarů.

Thajsko bylo těžce zasaženo pandemií, zejména proto, že se zhroutil cestovní ruch. To mohlo přimět její centrální banku, aby zvýšila své zlaté rezervy, aby se vypořádala s případnými měnovými krizemi. Stojí za zmínku, že v průběhu roku thajský baht ztratil vůči americkému dolaru téměř 10% své hodnoty a po třech letech růstu se vrátil na úroveň před čtyřmi lety.

Indie nepřetržitě nakupuje velké množství zlata po dobu tří let. A to natolik, že celkem od roku 2019 již navýšila své rezervy o 118 tun, což odpovídá 20% toho, co měla na konci roku 2018. K dnešnímu dni její zlaté rezervy dosahují 6,4% hodnoty její celkové devizové rezervy.

Největší procentuální nárůst v roce 2021 dosáhlo Maďarsko, které ztrojnásobilo své zásoby s přidanými 63 tunami. Přestože je Maďarsko členem Evropské unie, nepřijalo euro a používá svůj forint, který v roce 2021 ztratil téměř 5% své hodnoty vůči dolaru. Nejvýraznější pokles však nastal od června se ztrátou téměř 9%. Nákup zlata proběhl v březnu, současně s bleskovou ztrátou téměř 5% hodnoty forintu vůči dolaru za něco málo přes týden.

Rusko nakupuje zlato nepřetržitě od roku 2012. Čínská čísla se v roce 2019 zastavily, ačkoli mnoho analytiků věří, že v nákupech pokračovala i v následujících letech.

Je možné, že letošní boom nákupů je důsledkem loňského pozastavení nákupů. Může to však být také způsobeno měnovými a fiskálními stimuly poskytovanými v reakci na pandemii. Centrální banky tedy nakupují zlato, aby se zajistily proti inflačním rizikem.

Herečka Reese Witherspoon je novým kupujícím NFT

Roman
Sdílejte

Napsat komentář