Nabídka Bitcoinů na kryptoburzách klesla na úroveň roku 2021

3 min read

Velký bull run na krypto trhu již měl začít. Alespoň podle většiny analytiků. Někteří předpovídali, zejména v březnu, kdy bylo dosahováno jednoho maxima za druhým, že cena BTC by nyní mohla být až 100 000 USD. Dopadlo to ale úplně jinak. Historických maxim ve výši téměř 74 000 USD od té doby již nebylo možné dosáhnout. Odborníci stále očekávají, že velký bull run byl pouze odložen. Některé údaje tomu nasvědčují. Patří sem také klesající nabídka BTC na kryptoburzách.

Nabídka Bitcoinů na kryptoburzách klesla na úroveň roku 2021

Málo bitcoinů na kryptoburzách jako v roce 2021

Klíčovým faktorem, díky kterému je BTC pro investory tak atraktivní, je skutečnost, že celková nabídka je omezená – 21 milionů BTC. Vzhledem k halvingu, který probíhá každé čtyři roky a snižuje na polovinu rychlost emise nových BTC, bude trvat přes 100 let, než bude všech 21 milionů BTC vytěženo. Tento nedostatek je nyní patrný i na kryptoburzách. Podle dostupných údajů bylo na burzách tak málo BTC jako dnes naposledy v roce 2021.

Nabídka Bitcoinů na kryptoburzách klesla na úroveň roku 2021

Nabídka na burzách rychle klesá.  Zatímco na začátku března bylo na burzách přes 1,2 milionu BTC, nyní je to jen 939 000 BTC. Je nesporné, že klesající nabídka dříve nebo později povede k růstu cen.

Emitenti ETF významně pomáhají trendu

Zatímco většina lidí nikdy nebude vlastnit celý BTC, protože jich je příliš málo, existují také velryby, které drží tisíce coinů. Kromě MicroStrategy, která ve velkém nakupuje a drží BTC, patří mezi velké hráče také emitenti ETF. BlackRock, Fidelity and další společnosti nekupují BTC pro sebe, ale jménem svých zákazníků, kteří nakupují podíly v bitcoinových ETF, ale jde o obrovské sumy. Spotové bitcoinové ETF byly v USA představeny teprve v lednu tohoto roku, přesto jejich emitenti po celém světě nyní drží bitcoiny v hodnotě více než 72 miliard USD, přičemž samotné americké fondy představují více než 60 miliard USD.
Nabídka Bitcoinů na kryptoburzách klesla na úroveň roku 2021
Jen za poslední týden bylo prostřednictvím ETF nakoupeno jedenáctkrát více bitcoinů, než bylo vytěženo. Přestože dalších 60 miliard dolarů  v USA jistě nepčiteče tak rychle jako prvních 60 miliard dolarů, odborníci se domnívají, že to ještě zdaleka není konec a že institucionální investoři by mohli do bitcoinu v příštích měsících a letech investovat výrazně více.
Marketa Tesarkova

Napsat komentář