Bitcoin: jsme ve spekulativní bublině?

4 min read

Současná situace může vypadat jako skutečná spekulativní bublina. Zdá se však, že srovnání se dvěma velkými spekulativními bublinami minulosti vypráví jiný příběh.

První velká spekulativní bublina v BTC se uskutečnila v roce 2013. V listopadu 2012 došlo k prvnímu halvingu a snížení produkce nových BTC na polovinu mělo za následek výrazné snížení nabídky na finančních trzích.

V čase halvingu se cena pohybovala kolem 12 USD a na začátku roku 2013 se od této hranice ještě příliš nepohnula. Brzy však začal počáteční růst, který ji v dubnu vynesla na více než 100 USD a poté se na této úrovni usadila až do října.

V tom okamžiku se začala nafukovat spekulativní bublina, která byla naprosto neudržitelná a do konce roku se cena vyšplhala na více než 1 100 USD. Bublina praskla kolem poloviny prosince a cena v dubnu 2014 klesla na 360 dolarů.

Jinými slovy, neuvěřitelný růst cen v prvních měsících roku 2013, tj. Více než desetinásobek za několik měsíců, se neukázal jako bublina, protože cena od té doby nikdy neklesla pod toto číslo.

V červenci 2016 došlo k druhému půlení a stalo se něco podobného. Na začátku následujícího roku 2017 se cena vrátila na historické maximum 1 100 USD z konce roku 2013. Růst se tím však nezastavil.

Ve skutečnosti byl od března zahájena počáteční růst, který během vzestupů a pádů v září přinesl cenu BTC téměř 5 000 USD. Ale v říjnu 2017 byla spuštěna nová spekulativní bublina, která byla zcela neudržitelná a v prosinci zvýšila cenu bitcoinů na 20 000 dolarů. Poté bublina praskla a cena do února 2018 se vrátila na 6 000 dolarů.

Proto i v roce 2017 došlo až do září k počátečnímu organickému růstu, po níž následovala neudržitelná spekulativní bublina v posledních třech měsících roku, velmi podobná té z konce roku 2013.

V roce 2020 došlo k třetímu halvinguu, ale tentokrát dokonce během půl roku došlo ke skutečnému vzestupu, který vedl k tomu, že cena v prosinci dosáhla nových maxim. Na začátku roku 2021 cena šla tak daleko, že zdvojnásobila maxima předchozího cyklu.

DeFi: Počátek

Proč tentokrát Bitcoin není ve spekulativní bublině

Současná rally se však nejeví podobná spekulativním bublinám z konce roku 2013 nebo z konce roku 2017, ale vypadá spíše jako růst, který charakterizovala prvních devět měsíců těchto dvou let.

Pokud by se historie opakovala i tentokrát, bylo by nejen nepravděpodobné, že by současný růst byla spekulativní bublina, ale že by k ní ve skutečnosti mohlo ještě dojít. Díky velkým spekulativním bublinám minulosti se v roce 2013 cena za jeden rok znásobila téměř stokrát, zatímco v roce 2017 se znásobila zhruba 20krát.

V roce 2021 se cena od konce roku 2020 ani nezdvojnásobila, takže se určitě nejedná o spekulativní bublinu jako v minulosti. To neubírá na skutečnosti, že by to mohla být také minibublina.

Roman
Sdílejte

Napsat komentář