Analýza růstu ceny Stacks (STX)

3 min read

Síť Staks bitcoinové vrstvy 2 umožňuje NFT, smart kontrakty a dApps na Bitcoinu. Od svého založení v roce 2017 patří Stacks mezi nejlepší projekty BTC-L2 na kryptotrhu. S uvedením několika City Coins se projekt několikrát dostal na titulky. Projekt podpořený humbukem kolem bitcoinových NFT „Ordinals“ se nyní opět dostal do hledáčku investorů.

Jen za posledních 24 hodin vzrostl STX přibližně o 50 procent. V době psaní tohoto článku se STX obchoduje těsně pod 0,6 dolaru.

Kurz bitcoin Layer 2 STX
Cena STX za posledních 7 dní

Co je Stacks (STX)?

Stacks je blockchainová síť, která může provádět smart kontrakty a všechny transakce své sítě dokončovat na bitcoinovém blockchainu. Poprvé byl spuštěn v roce 2017 pod názvem Blockstacks. Stacks v podstatě fungují podobně jako sítě vrtvy 2 na Ethereu. Tyoutsourcují ETH transakce z hlavního řetězce Ethereum, zpracují je a nakonec finalizují výsledek zpět na hlavním řetězci.

Technicky, Stacks fungují trochu jinak než Ethereum sidechainy nebo rollupy. Projekt by měl být ve skutečnosti popsán jako síť vrstvy 1.5. Pro jednoduchost však srovnání se sítěmi Ethereum Layer 2 stačí.

Velkou výhodou Stacks je v zásadě to, že projekt umožňuje funkci smart kontraktů na Bitcoinu bez potřeby forku. Bitcoin tak může využívat Stacks k vytváření decentralizovaných aplikací, které běží na Bitcoinu a těží z bezpečnosti a stability bitcoinového blockchainu.

Zde je důvod, proč projekt roste

Kromě humbuku kolem bitcoinového NFT projektu „Ordinals“ bude pravděpodobně za nárůst STX zodpovědná zvýšená aktivita vývojářů. Podle Stacks nyní běží na této vrstvě kolem 35 000 smart kontraktů.

Mezitím se také vyvíjí více než 150 různých aplikací na Stacks. Dalším důvodem, proč se vývojáři tak zajímají o Stacks, je to, že smart kontrakty lze vyvíjet zdarma ve srovnání s mnoha jinými blockchainy.

Ale nejen vývojáře zajímají. Také počet denně aktivních peněženek v síti Stacks podle analytické firmy  Messari meziročně vzrostl o 67,4 procenta.

Stackova peněženka
Denně aktivní peněženky v síti Stacks(modrá). Zdroj: Messari

Přesto, s průměrem těsně pod 1 000 aktivních peněženek za den, je Stacks ve srovnání se sítěmi na blockchainu Ethereum stále malé číslo. Například síť druhé vrstvy na Ethereu – Arbitrum – například přichází s 30 000 aktivními peněženami denně.

Jak investovat do kryptoměn pomocí fundamentální analýzy

Roman

Napsat komentář