7 věcí, které byste měli vědět o Bitcoinu
3 min readObsah Článku
Bez dalších okolků se do toho hned pustíme. V tomto článku najdete základy, které byste o Bitcoinu měli vědět.
1. Bitcoin je decentralizovaný
Bitcoin nemá žádnou centrální instituci, která ovlivňuje kontrolu. Místo toho je kryptoměna provozována sítí účastníků. Aby bylo zajištěno, že se vše dělá správně, používá se mechanismus konsenzu. Ten se nazývá Proof of Work.
2. Bitcoin je blockchain
Často se říká, že Bitcoin je založen na technologii blockchain. Přísně vzato, Bitcoin je blockchain. Bitcoin je ve skutečnosti nejznámějším případem použití technologie, která se v posledních letech stala technologickým módním slovem. Nativní token této sítě je Bitcoin.
3. Transakce nejsou anonymní
Když provádíte převody v BTC a posíláte je přes blockchain, nejsou anonymní. Kryptoměna s nejvyšší tržní kapitalizací je krajně nevhodná pro nezákonné podnikání. Protože s trochou know-how, správnými informacemi a autorizací lze transakce na blockchainu zpětně vysledovat poměrně přesně – pokud jste si koupili své coiny z centralizované burzy. Pokud chcete být s kryptoměnami anonymní, měli byste se podívat na coiny na ochranu soukromí, jako je Monero (XMR).
4. Bitcoin spotřebovává hodně energie
Není co bagatelizovat: aby byl blockchain bezpečný, potřebuje síť hodně energie. To kvůli konsenzu Proof of Stake. „Těžaři“ zajišťují zabezpečení sítě prováděním komplikovaných aritmetických úkolů.
5. Nabídka je omezená
Maximální zásoba BTC je omezena na 21 milionů jednotek. Ty budou distribuovány postupně. V současné době je již většina mincí v oběhu. V době psaní tohoto článku již na burzách a peněženkách koluje 19,4 milionů BTC.
6. Halving Bitcoinu je před námi
Distribuce zbývajících 1,6 milionu BTC je definována v kódu a bude redukována každých 100 000 nových bloků blockchainu, tedy přibližně každé čtyři roky. O této události mluvíme jako o halvingu. Jde o snížení odměny, kterou těžaři dostávají za udržování blockchainu v bezpečí, na polovinu. V příštím roce se sníží z 6,25 na 3,125 BTC za blok.
7. Tlak na nabídku se zvyšuje
V minulosti vedl halving k následnému zvýšení ceny BTC. To je způsobeno skutečností, že rostoucí poptávka se setkává se stále klesající nabídkou. Zda se to v příštích letech bude opakovat, závisí především na tom, zda se kryptoměna dokáže i nadále prosazovat.
- Jak budou vypadat kryptoměny za 50 let? - 25 prosince, 2024
- Co je meme coin Bonk, cenové predikce 2025 – 2030 a proč investovat do BONK - 19 prosince, 2024
- Elon Musk odhalil seznam akcionářů X včetně Billa Ackmana, Binance a Seana ‚Diddyho‘ Combs - 27 srpna, 2024