MiCA byla schválena: EU reguluje sektor kryptoměn
5 min readObsah Článku
Trvalo to dlouho, nyní je mamutí projekt konečně u konce: Regulace trhů s krypto aktivy – MiCA – byla schválena. Evropský parlament dal ve čtvrtek 20. dubna odpovídajícímu návrhu zelenou. To otevírá cestu pro regulaci kryptoměn v Evropě. Nařízení platí pro všechny členské státy EU a poskytuje odvětví jednotný právní rámec.
Nová sada pravidel řeší různé dílčí oblasti kryptotrhu. Od užitkových tokenů, přes stablecoiny až po správu kryptoměn. V budoucnu budou poskytovatelé krypto služeb potřebovat licenci a na oplátku mohou působit v celé EU. Kdo nakonec dohlíží na poskytovatele, závisí na počtu uživatelů. Krypto služby s více než 15 miliony uživatelů monitoruje Evropský úřad pro finanční trh ESMA, přičemž o vše pod tím se starají vnitrostátní orgány.
Nařízení MiCA dále ukládá kryptoměnovým projektům povinnost zveřejňovat „white paper“ s podrobnými informacemi o obchodních operacích a designu příslušných coinů nebo tokenů.
MiCA se také zabývá ekologickými problémy souvisejícími s kryptoměnami, přičemž firmy jsou nuceny zveřejňovat svou spotřebu energie a také dopad digitálních aktiv na životní prostředí.
Nová pravidla pro kryptoměny však nevstoupí v platnost, dokud se text neobjeví v Úředním věstníku Evropské unie. Odborníci očekávají, že se tak stane v červnu 2023. Od té doby bude proces aktivace trvat dvanáct až 18 měsíců, než bude nařízení plně platit. Dosud byly z MiCA vyloučeny NFT, sektor DeFi, jakož i staking a půjčky. V pozadí však zákonodárci a odborníci již pracují na upgradu, takříkajíc „MiCA 2.0“.
Paralelně s nařízením o kryptoměnách prošlo hlasováním také nařízení o praní špinavých peněz „Transfer of Fund“ (TFR). V budoucnu budou muset poskytovatelé hlásit všechny transakce nad 1000 eur a ověřovat je.
Takto jsou regulovány stablecoiny
Emitenti takzvaných stablecoinů, tedy kryptoměn, jejichž hodnota je vždy založena na národní měně, měnovém koši nebo jiných aktivech, musí do budoucna udržovat minimální úroveň likvidity. Společnost musí mít sídlo v EU. Nařízení navíc zákazníkům garantuje výměnu stablecoinů.
Projekty také nesmí přesáhnout určitou prahovou hodnotu – 200 milionů eur (220 milionů dolarů) v transakcích za den. Pokud se stablecoin stane obecně přijímaným platebním prostředkem, je nutné zastavit vydávání nových tokenů.
MiCA jako „milník“
Celkově vzato jsou politici a zástupci průmyslu s konečným výsledkem spokojeni. Pro Benedikta Faupela, vedoucího blockchainu ve společnosti Bitkom, zde Evropa nastavila globální standard. V tiskové zprávě digitální asociace popsal MiCA jako „milník“ pro průmysl.
Regulaci pozitivně vnímá i Ilya Volkov, CEO a spoluzakladatel kryptoměnové platformy YouHodler. MiCA nejen vytváří přehlednost pro společnosti a zákazníky, ale také podporuje pracovní místa a ekonomický růst. „EU může také těžit z regulační krize v USA,“ pokračuje Volkov. Úřady ve Spojených státech v současné době podnikají kroky proti různým krypto společnostem. Americká komise pro cenné papíry a burzu vidí především četné případy nezákonného obchodování s cennými papíry v tomto sektoru. Kritici na druhé straně obviňují úřad z překračování jeho pravomocí a jsou pro vlastní regulaci digitálních aktiv.
V tweetu Changpeng Zhao, generální ředitel největší kryptoměnové burzy Binance, uvedl, že jeho společnost je „připravena provést úpravy v našem podnikání během příštích 12-18 měsíců, aby byla v pozici plného souladu“.
The European Parliament voted for MiCA to be implemented.
This means one of the world’s largest markets is introducing tailored regulations for crypto to protect users and support innovation.
The fine details will matter, but overall we think this is a pragmatic solution to…
— CZ ? BNB (@cz_binance) April 20, 2023
Zhao uvítal MiCA jako „pragmatické řešení výzev, kterým společně čelíme“.
Ukrajina také plánuje přijmout nové předpisy EU
Ukrajinští regulátoři veřejně prohlásili, že legislativní balíček přijmou také ve své zemi.
Místopředseda daňového výboru Ukrajiny Jaroslav Zheleznyak na svém kanálu Telegram dne 20. dubna řekl: „My spolu s kolegy z NKCPFR [Národní komise pro cenné papíry a burzu] a dalšími regulátory již pracujeme na implementaci některá ustanovení MiCA, aby byla krypto aktiva na Ukrajině legální.“
Yuriy Bojko, člen NKCPFR, řekl: „Jsem si jistý, že Ukrajina bude jednou z prvních zemí, které zavedou toto nařízení do národní legislativy.“
Coinomi recenze 2023 – Inovativní kryptoměnová peněženka, která je na trhu od roku 2014
- Co je Polkadot, cenové predikce 2025 – 2030 a proč investovat do DOT - 15 listopadu, 2024
- Top 10 Ethereum DEX podle objemu obchodů - 14 listopadu, 2024
- Co je Moonshot: Jak vytvořit svůj vlastní Solana meme coin s auditovaným smart kontraktem? - 13 listopadu, 2024