Důležité události tohoto týdne pro kryptoměny

6 min read

Minulý obchodní týden byla klíčová kryptoměna Bitcoin (BTC) nedosáhlo udržitelného pokroku. Navzdory přetrvávajícím problémům v bankovním sektoru americká Federální rezervní banka (Fed) v polovině týdne opět zvýšila úrokové sazby o 0,25 procenta na 5,00 procenta. Přestože cena BTC následně krátce vzrostla na nové roční maximum 28 937 USD, o své zisky znovu přišla v důsledku dalšího jestřábího prohlášení šéfa Fedu Jerome Powella během tiskové konference a na vrcholu korigovala na 26 678 USD.

Bitcoin se až do včerejšího týdenního uzavření pohyboval v tomto obchodním rozmezí. Mezitím se bankovní sektor v USA i v Evropě dostal pod obnovený tlak. Naprostá většina finančních institucí zakončila týden poblíž svých týdenních minim. Majitelé účtů v USA nedávno vybrali zhruba 100 miliard dolarů z velkých i malých amerických finančních institucí.

Tento týden budou relevantní následující ekonomická data

V novém obchodním týdnu se investoři nejprve podívají na čerstvá úterní data o spotřebitelské důvěře v USA. Poslední čísla o prodejích stávajících nemovitostí, které jsou důležité v USA, budou následovat v polovině týdne. V druhé polovině týdne ve čtvrtek oznámí Úřad pro národní statistiku konečná čísla hrubého domácího produktu (HDP) USA. Poslední den obchodního týdne se účastníci trhu nejprve podívají na předběžnou publikaci indexů spotřebitelských cen pro eurozónu a v pátek odpoledne na únorovou jádrovou inflaci PCE v USA.

Údaje o spotřebitelské důvěře v USA

Úterý 28. března 2023: V úterý v 16:00 (SEČ) oznámí Conference Board (CB) nové údaje o důvěře spotřebitelů v USA za obchodní měsíc březen. Míra optimismu ohledně ekonomického vývoje v USA byla v únoru 102,9, což je výrazně pod očekáváním 108,5. Spotřebitelská důvěra klesla druhý měsíc v řadě. Pro měsíc březen očekávají tržní experti další pokles na 101,0. Pokud bude předpověď překonána, americký dolarový index (DXY) bude pravděpodobně pokračovat v býčím pohybu z minulého týdne a mohl by působit jako protivítr pro bitcoiny. Na druhou stranu, pokud bude spotřebitelská důvěra dokonce pod očekáváním, pravděpodobnost recese v USA se dále zvyšuje. Finanční trhy by měly uvítat pokračující oslabení spotřebitelské důvěry, protože by to dále zvýšilo šanci na snížení úrokových sazeb v nadcházejících měsících.

Prodeje domů v USA uprostřed týdne

Středa 29. března 2023:V 16:00 (SEČ) budou zveřejněny nejnovější údaje o prodeji stávajících domů v USA. Vzhledem k tomu, že prodeje stávajících domů představují přibližně 90 procent trhu s bydlením v USA, je tato metrika důležitou součástí při posuzování spotřebitelských výdajů v USA. Poté, co byly tržby za poslední kalkulační období +8,1 procenta výrazně nad očekáváním pouze +1,0 procenta, analytici nyní očekávají pokles o -3,0 procenta. Pokud jsou čísla prodejů stávajících domů lepší, než se očekávalo, mohlo by to znamenat pokračující stabilizaci na nedávno slabém trhu s bydlením. Úplný kolaps trhu s nemovitostmi pravděpodobně prohloubí bankovní problémy v USA a přivede americkou ekonomiku do recese. V důsledku toho by americká centrální banka musela snižovat úrokové sazby rychleji, než se plánovalo. paradoxně,

Hrubý domácí produkt v USA

Čtvrtek 30. března 2023: Ve 14:30 (SEČ) budou zveřejněny konečné údaje o hrubém domácím produktu USA za poslední čtvrtletí roku 2022. Analytici aktuálně očekávají 2,7procentní hospodářský růst v posledním čtvrtletí předchozího roku. Naposledy byli experti 0,2 procenta pod únorovou prognózou 2,9 procenta. Pokud konečná čísla potvrdí nejnovější odhad 2,7 procenta, reakce trhu by mohla být pozitivní. Cena bitcoinu by pak také měla mít tendenci růst. Naposledy účastníci trhu kladně hodnotili silný hrubý domácí produkt. Pokud dojde k obnovení slabosti, Jerome Powell bude pravděpodobně i nadále pod tlakem. Bylo by myslitelné, že by trh proto hodnotil špatná data o HDP kladně. Málokdy byli účastníci trhu ve výkladu tohoto důležitého ukazatele tak rozpolcení.

Údaje o inflaci z Evropy a US PCE jádrová inflace do konce týdne

Pátek 31. března 2023: V 11:00 (SEČ) budou zveřejněny předběžné informace o spotřebitelských cenách pro eurozónu za měsíc březen. S 7,2 procenta je expertní prognóza hluboko pod konečnou mírou inflace 8,5 procenta z předchozího měsíce. Hlavním důvodem opětovného snížení prognózy budou pravděpodobně zejména klesající ceny ropy. Protože však údaje o inflaci ve Spojeném království oproti očekávání výrazně vzrostly a byly opět dvouciferné na 10,4 procenta, údaje pro Evropu by také mohly být nad očekáváním. Výsledek bude mít pravděpodobně negativní dopad na akciový trh. Pokud se na druhou stranu naplní očekávání analytiků a dokonce se ukáže, že jsou nižší, než se očekávalo, trh by mohl pokles dostát. Akcie a kryptoaktiva by pak měla narůst na hodnotě.

Ve 14:30 (SEČ) Bureau of Economic Analysis představuje jádrovou sazbu PCE pro USA za měsíc únor. Stejně jako v předchozím měsíci se předpokládá meziměsíční nárůst o +0,4 procenta. Minulý měsíc byl cenový index PCE již nad prognózami trhu na úrovni +0,6 procenta. V důsledku toho se finanční trhy korigovaly směrem na jih. Pokud bude tento trend pokračovat, lze opět očekávat slabý konec pátečního obchodování. Pokud však míra jádrové inflace vzrostla méně, než analytici očekávali, akciový trh a s ním i cena bitcoinu by měly těžit. Vzhledem k tomu, že Fed v poslední době přešel od čistě zaměření na inflační problém k systémovým rizikům v bankovním sektoru, je vyhodnocování dat stále obtížnější.

 

Roman
Sdílejte

Napsat komentář