Craig Wright žaluje bitcoinové vývojáře, mohlo by to ovlivnit narativ o decentralizaci BTC
4 min readCraig Wright byl obětí hacku, který ho stál 105 miliard kč a nyní chce žalovat vývojáře Bitcoinu, aby získali ukradené kryptoměny.
Oznámila to advokátní kancelář Ontier LPP, která dohlíží na společnost Tulip Trading, jejímž vlastníkem je Craig Wright. Právní kroky se ve skutečnosti vztahují také na vývojáře společností BCH, BCH ABC a BSV.
Všechno to začíná krádeží, která sahá až do února 2020. Právníci vysvětlují, že osobní počítač Craiga Wrighta byl napaden hackery a byly odcizeny Bitcoiny, které byly obsaženy na dvou adresách a patřily společnosti Tulip Trading Limited. Právníci argumentují:
„Tato aktiva byla a nadále budou vlastněna společností TTL.“
A dále:
„TTL požaduje, aby vývojáři umožnili společnosti TTL znovu získat přístup a kontrolu nad svými Bitcoiny z toho důvodu, že dluží majitelům fiduciární povinnosti podle anglického práva v důsledku vysoké úrovně moci a kontroly nad jejich příslušnými blockchainy “.
Žaloba Craiga Wrighta proti vývojářům BTC může být zásadním milníkem
Craigu Wrightovi v té době ukradli zhruba 111 000 BTC, které nyní mají hodnotu 3,5 miliardy GBP. Cílem žaloby je nějak „donutit“ vývojáře vrátit BTC na jejich původní adresu. Craig Wright nevěří, že vývojáři mají prsty v tom, co se stalo, ale věří, že stále mohou problém vyřešit.
„Náš klient měl vždy v úmyslu, aby Bitcoiny fungovaly v rámci stávajících zákonů, bez ohledu na původní étos nezávislosti, který pro digitální měnu předpokládal.“
„Tvrdíme, že existují identifikovatelné právní závazky, které lze přičíst těm, kteří vyvíjejí a kontrolují Bitcoiny. Jako oběť krádeže se společnost Tulip Trading snaží získat zpět svůj přístup a kontrolu nad svými digitálními aktivy od těch, kteří jsou schopni napravit její ztrátu. Skutečnost, že někdo ukradl digitálně držené soukromé bitcoinové klíče společnosti Tulip Trading, nebrání vývojářům v nasazení kódu, který by oprávněnému majiteli umožnil znovu získat kontrolu nad svými Bitcoiny. Rozhodnutí ve prospěch společnosti Tulip Trading bude mít značné důsledky pro ostatní, kteří ztratili přístup ke svým Bitcoinům nebo jim byly mince ukradeny “.
V zásadě lze případ nastavit tak, že by se stal milníkem v případech krádeží kryptoměny.
Adresa spojena s Mt. Gox
Případ otevírá cestu k dalšímu příběhu o kryptoměně, kterým je hack Mt. Gox. Ve skutečnosti jedna ze dvou adres, která byla údajně hacknuta a podle právníků patří společnosti Tulip Trading, obsahuje 80 000 BTC z Mt. Gox. Již v červnu 2020 si toho všiml Riccardo Spagni z Monera, a říkalo se, že Craig Wright napadl Mt. Gox na základě rozhovoru, ve kterém Mark Karpeles hovořil o transakci (transakce zahrnující adresu 1Feex) od společnosti Tulip Trading, při které bylo z burzy ukradeno 80 000 BTC.
Craig Wright k věci zaujal stanovisko ve svém prohlášení:
„Souhlasil jsem s nákupem Bitcoinů na adresu 1Feex koncem února 2011 a na tuto adresu byly převedeny 1. března téhož roku.“ Celé množství Bitcoinů, které nyní vlastní společnost Tulip Trading Limited, zůstává na této adrese dodnes “.
Nejen to, Craig Wright také poukázal na to, že alespoň do června 2020 nebyla tato adresa prošetřována a Mt. Gox se je nikdy nesnažil získat zpět. Likvidátoři také nikdy žádné takové nároky nevznesli. A co víc, dodal, alespoň od roku 2018 bylo známo, že tuto adresu vlastnil. Došel k závěru:
„Pokud si někdo, včetně likvidátorů společnosti Mt Gox, přeje uplatnit vlastnictví Bitcoinu na adrese 1Feex, měl by se ozvat a totožnost právoplatného vlastníka Bitcoinu může být stanovena příslušnými soudními orgány. Každý, kdo má takový nárok, by se měl obrátit na mé anglické právní zastupce, SCA ONTIER LLP “.
- Co je Polkadot, cenové predikce 2025 – 2030 a proč investovat do DOT - 15 listopadu, 2024
- Top 10 Ethereum DEX podle objemu obchodů - 14 listopadu, 2024
- Co je Moonshot: Jak vytvořit svůj vlastní Solana meme coin s auditovaným smart kontraktem? - 13 listopadu, 2024