Staking: jednoduchý, ale ne triviální koncept
4 min readV kryptosvětě je „staking“ jednoduchým konceptem, ale není staking jako staking.
Koncept stakingu
Mnoho tokenů nabízí možnost stakovat, což znamená, že je na určité období uzamčeno výměnou za návratnost vyplacenou stejným tokenem. Mnohým lidem to stačí.
Všechno to pochází z takzvaného Proof-of-Stake (PoS), což je alternativní konsensuální algoritmus k Proof-of-Work (PoW). PoW je konsensuální algoritmus používaný Bitcoinem, první kryptoměnou, která byla kdy vytvořena, ale používá ho i Ethereum. Má dvě omezení: je pomalý a drahý.
Transakce na blockchainech pomocí PoW vyžadují potvrzení několik sekund, ne -li minut, a často také vyžadují vysoké poplatky. PoW se spoléhá na práci těžařů, což snižuje rychlost a zvyšuje náklady.
PoS se zrodil jako alternativní konsensuální algoritmus, který umožňuje rychlé a levné transakce, a to natolik, že Ethereum 2.0 je založeno na PoS a již ne na PoW. Proof-of-Stake je založen na stakingu, tj. zamknutí určitého množství kryptoměny, splacené jinými tokeny stejné kryptoměny, za účelem účasti na validaci transakcí.
V angličtině sloveso „stake“ znamená buď „riskovat částku peněz“, nebo „podpořit něco tím, že to upevníme na póly“, a v zásadě to, co dělají ti, kteří stakují své kryptoměny, je podpora PoS ukládáním finančních prostředků. Skutečnost, že protokol může stanovit, že v případě špatného chování může validátorovi, který zamkl své tokeny, odebrat některé z nich jako „trest“ za to, že validaci neprovedli řádně, znamená, že validátoři bývají spravedliví.
Investiční mody a P2P půjčky
Tuto ověřovací činnost provádějí uzly, ale je také možné se podílet na stakování tím, že uzamknete své tokeny ve poolech s jinými uživateli, takže se nemusíte starat o provozování a správu uzlu. Tuto možnost využívá většina z těch, kteří investují do stakingu na PoS.
Časem se termín stakování také začal používat k označení velmi podobného způsobu investování a vydělávání peněz, který ale nemá nic společného s ověřováním transakcí. Protože pro průměrného uživatele může staking také znamenat jen zamknutí jejich tokenů výměnou za výnos, začal se tento termín používat k označení investic tohoto typu, ale na základě jiných aktivit, než je validace transakcí PoS.
Klasickým případem je P2P půjčování (P2P lending), protože ačkoli by technický termín měl být „půjčování“, často ti, kteří poskytují službu splácení uzamčeného kapitálu, který má být zapůjčen, to z komerčních důvodů často nazývají „stakování“.
Na BTC jsou tedy nabízeny také pseudo „stakovací“ služby, i když se na validaci bitcoinových transakcí pomocí PoS nelze vůbec podílet, protože jsou založeny pouze na PoW. Ve skutečnosti se jedná o půjčovací služby, kterým se z čistě komerčních důvodů říká „staking“. V těchto případech by bylo technicky nesprávné použít toto slovo, ale používá se díky významu anglického slovesa „stake“ za účelem „riskovat částku peněz“ půjčením za úrok.
- Co je Polkadot, cenové predikce 2025 – 2030 a proč investovat do DOT - 15 listopadu, 2024
- Top 10 Ethereum DEX podle objemu obchodů - 14 listopadu, 2024
- Co je Moonshot: Jak vytvořit svůj vlastní Solana meme coin s auditovaným smart kontraktem? - 13 listopadu, 2024