Opravdu se tolik používá Bitcoin k financování terorismu a nezákonné činnosti?
4 min readO používání Bitcoinu a kryptoměn k financování terorismu a kriminálním účelům se diskutuje dlouho.
Anonymita a rychlost převodu jsou zbraně, které Bitcoin nabízí zločincům a teroristům
Některé země, jako Kuba, Venezuela, Írán a Severní Korea, používají kryptoměny k obcházení přísného embarga prosazovaného mezinárodním společenstvím. Značná anonymita kryptoměn se perfektně hodí pro ty, kteří chtějí páchat nezákonné činnosti.
Skutečnost, že prosazování terorismu, zejména islamistického terorismu, nyní probíhá také online, činí z digitálních měn užitečný nástroj pro financování těchto kriminálních aktivit.
6. července policie v Leicesteru zatkla Hishama Chaudharyho, podporovatele islámského džihádu, který byl obviněn ze zaslání tisíců dolarů v BTC teroristické skupině působící v Sýrii.
V roce 2020 objevily izraelské úřady adresu virtuální BTC peněženky napojené na palestinskou teroristickou skupinu Hamas, do které během dvou let proudilo asi 28 milionů dolarů, pravděpodobně použitých na financování teroristických aktivit skupiny.
43% transakcí s BTC se používá k trestné činnosti
Podle analýzy University of Sydney se odhaduje, že 43% bitcoinových transakcí je využíváno k trestné činnosti (asi 72 miliard dolarů).
Rob Wainwright, bývalý ředitel Europolu, nedávno uvedl, že na kryptoměny připadá asi 3 – 4 miliardy eur, což je asi 3 až 4% nezákonně vydělaných výnosů, které byly každoročně vyprány jen v Evropě.
V Latinské Americe a Karibiku se již v roce 2013 konal první velký mezinárodní skandál s praním virtuální měny, kde bylo vypráno 6 miliard dolarů z nezákonných transakcí souvisejících s obchodováním s drogami, investičními podvody, podvody s kreditními kartami a krádežemi dat.
Zájem globálních islámských teroristických skupin, jako je Daesh nebo Al Kajda o kryptoměny není nový; analyzují a podporují jejich používání od prvního uvedení tohoto moderního finančního nástroje na trh.
Skutečnost, že převody jsou anonymní a okamžité, je činí perfektními pro financování kriminálních nebo teroristických aktivit. Před vynálezem Bitcoinu byla používána síť, která také zaručovala anonymitu, Hawala, ale byla dražší a pomalejší než převody peněz přes kryptoměny.
Jistě Bitcoinoví fanatici, neznalí Bitcoinu budou kontrovat, že je vše zaznamenáno na blockchainu…Jde ovšem pouze o adresu peněženky, teroristé a jiní zločinci jistě nejsou tak hloupí aby používali centralizované burzy vyžadující KYC. A Bitcoin vzhledem ke své decentralitě nemůže zmrazit adresy jako například Tether stojící za USDT, AUXT a EURT.
Speciální jednotky a zákony pro boj proti nezákonnému financování
Finanční a donucovací orgány se stále více zaměřují na vyšetřování trestné činnosti financované prostřednictvím digitálních měn. V roce 2019 vytvořily Spojené státy, aby se vyrovnaly s tímto nárůstem využívání kryptoměn teroristickými skupinami, zákon, který formoval pracovní skupinu pro finanční technologie, konkrétně pro sledování podezřelých pohybů peněz.
V roce 2019 schválila Austrálie „zákon o boji proti praní peněz a financování terorismu“, který poprvé vytvořil pracovní skupinu pro technologie, která se bude zabývat sledováním pohybu peněz v digitální měně. Podobné struktury byly vytvořeny v Koreji, Velké Británii a Estonsku.
Brzy by se i u nás měla zformovat nová autonomní sekce kybernetické bezpečnosti se sekcí věnovanou právě světu kryptoměn a jejich potenciálnímu kriminálnímu využití.
Krypto hacky a podvody v roce 2021 jsou na cestě k novému rekordu
- Co je Polkadot, cenové predikce 2025 – 2030 a proč investovat do DOT - 15 listopadu, 2024
- Top 10 Ethereum DEX podle objemu obchodů - 14 listopadu, 2024
- Co je Moonshot: Jak vytvořit svůj vlastní Solana meme coin s auditovaným smart kontraktem? - 13 listopadu, 2024