Tyto události budou tento týden pro kryptoměny důležité

6 min read

Bitcoin (BTC) a s ním i většina altcoinů se může ohlédnout za býčím týdnem obchodování. Kryptotrh tak navázal na pokračující oživení na amerických akciových trzích, které pokračovaly ve svém oživení z předchozích týdnů v důsledku lepších než očekávaných čísel a klesajících cen amerických výrobců. Zdá se, že býci jsou krátkodobě zpět na trhu a využili lepší než prognózovaná čísla Netflixu jako příležitost uzavřít přátelský obchodní týden výrazným zvýšením ceny.

Krátce po ukončení obchodování minulý pátek se býčí nálada znovu přelila na kryptotrh, což poslalo bitcoin na nejvyšší cenu za pět měsíců obchodování. Cena bitcoinu na 23 381 USD vzrostla k bodu zlomu před výprodejem 19. srpna předchozího roku, a během tří obchodních týdnů tak vzrostla o zhruba 43 procent. Celková tržní kapitalizace se rovněž výrazně zvýšila a na začátku týdne byla kotována na úrovni těsně pod 1,1 bilionu amerických dolarů.

Výsledková sezóna v USA nabírá na rychlosti

V novém obchodním týdnu se investoři stále více dívají na čtvrtletní čísla velkých amerických technologických společností. Se softwarovým gigantem Microsoft v úterý, největším výrobcem elektromobilů Tesla ve středu a výrobcem čipů Intel ve čtvrtek otevřou své knihy první velké společnosti Nasdaq. Účastníci trhu se navíc pravděpodobně ve druhé polovině týdne podrobně podívají na čtvrtletní zprávy společností vydávajících kreditní karty Mastercard a Visa, aby mohli zhodnotit spotřebitelskou náladu soukromých domácností po celém světě.

Účastníci trhu se zaměřují na následující ekonomická data

S ohledem na ekonomická data se obchodní týden rozjede až ve středu. V polovině týdne investoři očekávají, že zveřejněný index podnikatelského klimatu Ifo v Německu jim umožní nahlédnout do ekonomické situace v největší průmyslové zemi eurozóny, aby mohli vyvodit závěry o stavu Evropy. Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a hrubý domácí produkt USA budou následovat ve druhé polovině týdne. Obchodní týden bude zaokrouhlen nejnovějšími údaji o základní sazbě cenového indexu PCE u výdajů na soukromou spotřebu v USA.

Čísla z Německa uprostřed týdne

Středa, 25. ledna 2023: V 10:00 (SEČ) zveřejní Ifo Institute nejnovější čísla o podnikatelském klimatu v lednu. Očekává se mírné zlepšení z 88,6 v prosinci na 90,2 bodu. Podnikatelské klima se v posledních třech měsících již stabilizovalo. Pokud se očekávání analytiků naplní nebo dokonce překročí, měly by z toho profitovat akciové indexy v eurozóně. Přátelská nálada mezi investory by se ve výsledku mohla pozitivně projevit i na kryptotrhu. Na druhou stranu, pokud by se prognózy jednoznačně minuly, mělo by to vést k oslabení společné měny eura a tím k posílení amerického dolaru. Což by zase mohlo mít negativní dopad na aktiva obchodovaná proti přední světové měně.

V centru pozornosti jsou nové objednávky v USA a prodeje domů

Čtvrtek 26. ledna 2023: Ve 14:30 (SEČ) budou prezentovány nejnovější objednávky zboží dlouhodobé spotřeby. Tyto příchozí objednávky odrážejí poptávku po průmyslovém zboží za poslední měsíc prosinec. Pozorovatelé trhu očekávají výrazný nárůst o 4,5 procentního bodu. Po poklesu na -2,1 procenta očekávají experti výrazné zvýšení poptávky na +2,6 procentního bodu. Pokud se čísla shodují s prognózami nebo pokud se příchozí objednávky alespoň výrazně zvýší oproti předchozímu měsíci, obvykle to vede k růstu kurzu amerického dolaru na devizových trzích. To by mělo mít negativní dopad na Bitcoin and Co. Pokud jsou naopak příchozí objednávky opět slabé, kurz amerického dolaru by měl směřovat dále na jih a mohl by tedy mít pozitivní vliv na ceny na kryptotrhu.

V 16:00 (SEČ) budou představeny aktualizované údaje o prodeji nových domů v USA. Prodej domů je považován za dobrý ukazatel současné úrovně spotřebitelských výdajů. Pokud jsou prodeje domů slabší než 614 000 rodinných domů předpokládaných odborníky, znamenalo by to opětovné zhoršení spotřebitelských výdajů. V předchozím měsíci byl počet prodaných domů 640 tisíc. Pokud by se slabina na realitním trhu po stabilizaci v předchozích měsících opět zvýšila, hodnota amerického dolaru by také nadále klesala, což by mělo mít pozitivní vliv na cenu bitcoinu.

Americká základní sazba PCE uzavře týden

Pátek 27. ledna 2023: Ve 14:30 (SEČ) bude představena míra jádrové inflace (PCE) pro USA v prosinci. Očekává se nárůst o 0,3 procenta oproti předchozímu měsíci. Pokud základní sazba soukromých spotřebitelských výdajů překročí očekávání tržních expertů, byl by to důležitý náznak toho, že americká centrální banka pravděpodobně na svém příštím zasedání o úrokových sazbách 1. února opět zvýší klíčovou úrokovou sazbu. Pokud na rozdíl od očekávání základní sazba PCE klesne jako na začátku prosince a klesne pod prognózy, mohlo by to vést k oddechnutí na burzách a zvýšení cen akcií a kryptoměn, jako pauza v klíči úprava úrokových sazeb by mohla být pravděpodobnější.

Analýza ceny MANA – Jaké jsou další cenové cíle

Roman

Napsat komentář