Těžba Bitcoinů: skončí krize v roce 2023?

4 min read

Rostoucí ceny elektřiny, klesající ceny Bitcoinů: Kdo chtěl v roce 2022 vydělat své peníze na trhu s těžbou Bitcoinů, neměl dobré období. Ale vše bude lepší v roce 2023 – alespoň to tvrdí správce kryptoměn Galaxy Research.

Hashprice roste

Rostoucí ceny Bitcoinů přicházejí v pravý čas. Zisk těžařských společností totiž vyplývá především ze dvou proměnných: sazby BTC a cen elektřiny. Ty poslední jsou stále vysoké. Cena digitálního zlata se však v poslední době dokázala výrazně zotavit; což hraje do karet těžařům.

V souladu s tím křivka hashprice, tj. očekávaný příjem na terahash výkonu, nedávno vzrostla.

Těžba bitcoinů: skončí krize v roce 2023?
Cena bitcoinu hash. Zdroj: Hash rate index .

V roce 2022 to vypadalo úplně jinak. Protože právě minulý rok byly těžařské společnosti pod masivním ekonomickým stresem.

Galaxy Research píše:

Ceny energie vzrostly na některé z nejvyšších úrovní od roku 1981.

Důvodem všeobecného nárůstu cen energií je především válka na Ukrajině a narušené dodavatelské řetězce v důsledku pandemie Covid 19.

Rostoucí ceny elektřiny mohou představovat existenční hrozbu pro energeticky náročnou těžbu. Není tedy divu, že v roce 2022 muselo mnoho těžařů hodit ručník do ringu.

A jako by dvě proměnné cena elektřiny a sazba BTC nebyly dost fatální, hash rate v posledním roce dosáhl nových výšin. Důvodem byly podle Galaxy dlouhodobé objednávky ASIC od veřejně obchodovaných těžařů, které bylo možné dodat až v průběhu minulého roku.

Rozloučení s Bitcoiny

Kromě inventáře ASIC těžařů jsou vytěžené BTC nejdůležitějším aktivem v rozvaze těžařské společnosti. Heslo zní: Hodl za každou cenu. Když jsou však podmínky na trhu stejně zničující jako loni, mnoho společností zajde do extrémů a prodá svůj digitální hrnec zlata.

Těžařské společnosti jako Hut 8, Riot Blockchain nebo Stronghold tento ultima ratio náležitě využily v roce 2022. Uvedení těžaři prodali v červnu loňského roku až 14 833 BTC.

To by mělo v krátkodobém horizontu konsolidovat rozvahy společností. Prodejní tlak však působil jako dodatečný katalyzátor pro další poklesy cen na již tak narušené ceně Bitcoinu. Výsledkem byl toxický začarovaný kruh pro celý ekosystém.

Těžba bitcoinů: skončí krize v roce 2023?
Tolik mincí prodali těžaři v roce 2022. Zdroj: Galaxy .

Pro rok 2023 ale autoři příspěvku očekávají mírné uvolnění. Další přemrštěné prodeje BTC se nedají očekávat, protože cena Bitcoinu pomalu míří na sever. Na druhou stranu uplynulo dost času na konsolidaci rozvahy jinými způsoby. Galaxy píše:

Neočekáváme stejný prodejní tlak ze strany těžařských společností v roce 2023.

Ale: Rok 2023 nebude snadný ani pro těžaře BTC. Ceny jsou ostatně od historického maxima stále na míle daleko. Prodeje budou odpovídajícím způsobem nízké. To ve spojení s trvale vysokými úrokovými sazbami pravděpodobně letos zničí plány růstu sektoru.

S 325 exahash za sekundu proto Galaxy očekává pouze relativně malý růst hash rate. Letošní růst očekává zhruba poloviční oproti loňsku.

Těžba bitcoinů: skončí krize v roce 2023?
Takto by se mohl hash rate vyvíjet v roce 2023. Zdroj: Galaxy .

Analýza – Podaří se IOTA konečně osvobodit?

 

Roman

Napsat komentář