Lidé v Hongkongu používají blockchain k boji proti cenzuře medií

4 min read

Decentralizovaná povaha blockchainu pomáhá lidem v Hongkongu bojovat proti nedávné vlně cenzury ze strany velkých médií.

Technologie blockchain způsobuje revoluci ve světě mnoha způsoby, včetně politiky. Nyní jej občané Hongkongu používají k boji proti centralizované moci čínské vlády.

Lidé v Hongkongu, kteří bojují za řadu sociálních požadavků, jako je jejich nezávislost na čínské vládě – využívají výhod decentralizačních funkcí blockchainu k uložení svých vzpomínek tváří v tvář pokusu Čínské vlády, která maže historické záznamy související se střety mezi vzpurnými občany a úřady.

Těžba Dogecoinu se softwarem Unmineable krok za krokem

Snaží se Hongkong vymazat historii?

Dne 3. května 2021 oznámilo hongkonské veřejnoprávní vysílání RTHK své rozhodnutí smazat všechna videa a obsah uložený na svých serverech a sociálních sítích, jako je YouTube a Facebook, déle než rok. Podle mluvčího televizního vysílání má tento kontroverzní krok za cíl sladit obsah sociálních médií s vlastními interními zásadami společnosti, které ukládají obsah pouze po dobu 12 měsíců.

Vzhledem k tomu, že sociální povstání v Hongkongu začala v roce 2019 (jako součást protestu proti pozměňovacímu návrhu Fugitive Offenders) a že se jedná o relevantní politický fenomén pro historii tohoto regionu, ovlivnil takový typ cenzury většinu disidentů a mnoho uživatelů spěchalo k zálohování pořadů a pokrytí speciálních událostí, jako je útok v Yuen Long, kde desítky maskovaných mužů vyzbrojených kovovými a dřevěnými holemi vtrhly na vlakové nádraží v hongkongské čtvrti Yuen Long a zaútočily na kolemjdoucí a protivládní demonstranty, kteří se vraceli z protestní akce.

Obsah však nelze jednoduše znovu nahrát na streamovací platformy, protože RTHK drží autorská práva na takový materiál a mohl by jednoduše požadovat jeho odstranění, takže decentralizace je klíčem k zachování pokrytí událostí.

A tady přichází blockchain.

Využití blockchainu k boji proti cenzuře

Podle zprávy společnosti Quartz používají lidé v Hongkongu blockchain k ukládání důležitých událostí a ochraně takového obsahu před vládní cenzurou.

Není to poprvé, co se to stalo, v roce 2018 někdo použil transakci Ethereum k uložení obsahu otevřeného dopisu zveřejněného studentkou, která odsuzovala nátlak svých učitelů, aby stáhla svou výpověď v případě sexuálního zneužívání. Dopis zmizel ze sociálních sítí, ale zůstává nezměnitelný v záznamech blockchainu Etherea.

Ale při současných poplatcích není na Ethereu možné ukládat velké množství informací, takže technologičtí nadšenci vyvinuli svůj vlastní blockchain: LikeCoin.

Lidé v Hongkongu používají blockchain k boji proti cenzuře medií

LikeCoin funguje na dvou frontách. Zaprvé zajistí uložení obsahu v IPFS a zadruhé zajistí, že s obsahem nebylo manipulováno uložením metadat do jeho vlastního blockchainu, stejně jako některé subjekty šířily dezinformace během vypuknutí COVID.

Jakákoli změna obsahu způsobí úplnou změnu uložených metadat, takže bude snadné odlišit nefalšované soubory od upravených. K tomu používá LikeCoin ke katalogizaci metadat protokol digitálního registru s názvem International Standard Content Number (ISCN).

Síť se rozrůstá a je již využívána nezávislými médii, jako jsou Stand News a Citizen News a je pravděpodobné, že v průběhu času bude i nadále růst.

Marketa Tesarkova
Sdílejte

Napsat komentář