Inflace v USA: Předpověď na rok 2024 a dále

10 min read

Nedávné aktualizace týkající o inflaci v USA vykreslují složitý obrázek. Navzdory přetrvávajícím ekonomickým obavám však dochází k výraznému posunu v některých klíčových metrikách.

Nejnovější zprávy a vývoj inflace v USA

Nálada amerických spotřebitelů v listopadu čtvrtý měsíc po sobě klesla. Tento pokles odráží širší obavy o ekonomiku, zejména když domácnosti čelí vyšší míře inflace ve střednědobém horizontu.

Skutečná roční míra inflace v USA byla na 3,2 % za 12 měsíců končících říjnem 2023  – pokles ve srovnání s 3,7 % v předchozím roce.

Jaké faktory v současnosti ovlivňují míru inflace?

V říjnu nedošlo k žádnému zvýšení spotřebitelských cen v USA, což znamená nejmenší nárůst základní inflace za dva roky. Tato relativní stabilita je částečně způsobena nižšími náklady na energii (včetně topného oleje, benzínu a plynu), které zmírnily tlak na celkové spotřebitelské výdaje.

Méně, než se očekávalo, také vzrostly ceny potravin, nových aut a náklady na bydlení, zatímco ceny ojetých nákladních a osobních aut mírně klesly.

Na druhé straně došlo ke zdražení dopravy, oděvů a zdravotnického zboží. Celkově byl jádrový index spotřebitelských cen v říjnu meziročně 4 % a meziměsíčně 0,2 %. Obě čísla byla nižší, než se očekávalo.

I když inflace v poslední době zpomalila, americké domácnosti očekávají růst a v příštím roce předpovídají nárůst na 4,5 %. Tento odhad je vyšší než 4,2 % v říjnu a 3,2 % v září, podle průzkumu University of Michigan Consumer Survey.

Globální konflikty a obchodní napětí

Konflikt mezi Izraelem a Hamasem vyvolává obavy z potenciálně širšího napětí na Blízkém východě, které by mohlo ovlivnit ceny energií a dalších surovin. Americké sankce proti Íránu a případná odvetná opatření, včetně hrozeb proti Hormuzskému průlivu, by mohly tyto problémy ještě více prohloubit.

K inflačním tlakům se navíc přidává pokračující napětí mezi USA a Čínou ohledně výroby polovodičů. Americký zákaz vývozu určitých čipů do Číny, včetně čipů od společností Nvidia a Intel, vede k dalšímu narušení dodavatelského řetězce.

Tento smíšený scénář podtrhuje výzvy, kterým USA čelí při vyrovnávání inflačních tlaků, očekávání spotřebitelů a tržní reality. Zatímco posledních několik měsíců přineslo určitou úlevu, veřejnost zůstává znepokojena možným nárůstem nákladů v blízké budoucnosti.

Prognóza míry inflace v USA na rok 2024 a další roky

Podle platformy Statista by prognózovaná míra inflace v USA mohla příští rok klesnout ze současných 3,2 % na 2,3 %. Očekává se, že v roce 2025 klesne ještě dále na 2,1 % a v letech 2026 a 2027 na 2 %. V roce 2028 by však mohla opět mírně vzrůst a dosáhnout 2,1 %.

Míra inflace v USA 2010-2028
Statista

Syed Mohammed Usama Rizvi, analytik energetiky a makroekonomie v Primary Vision Network, řekl:

„Předpovídání míry inflace v USA je delikátní záležitost, protože zahrnuje několik aspektů. Nejprve musíme zvážit pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb. Mnoho pozorovatelů se domnívá, že již nedojde k žádnému dalšímu zvyšování a do června 2024 bychom mohli být svědky zrušení současného zpřísnění měnové politiky.“

Rizvi dodal: „Věřím, že vzhledem k nevyřešeným geopolitickým událostem zůstává pravděpodobnost dalšího růstu inflace vysoká. Šance na další zvýšení úrokových sazeb tedy stále existuje. Navíc trh práce a spotřebitelské výdaje zůstávají silné.“

„Nemyslím si proto, že by inflace příští rok výrazně klesla. Pokud dojde ke globální recesi a velké ekonomiky, jako je USA, ve druhém čtvrtletí příštího roku zaznamenají pokles, inflace by se mohla mírně zmírnit a oslabit. To však bude mít svou cenu.“

Piero Cingaro, novinář z finanční zpravodajské služby Benzinga, řekl: „Nejnovější makroekonomické prognózy Federálního rezervního systému naznačují postupný pokles míry inflace. Tyto prognózy předpokládají, že inflace bude v roce 2024 v průměru 2,5 %. Poté by mohla v roce 2025 klesnout na 2,2 % a do roku 2026 se přiblížit 2% cíli Fedu.“

„Nejnovější globální ekonomický výhled od MMF předpokládá podobně příznivý vývoj inflace. V roce 2024 se očekává, že bude 2,3 % a do roku 2028 dále klesne na 2,1 %. Zdá se, že tržní konsensus souhlasí s těmito americkými inflačními prognózami. Současné tržní odhady předpokládané míry inflace, známé jako zlomové míry inflace, naznačují průměrnou míru inflace 2,2 % až 2,25 % v příštích pěti až 10 letech. Tyto sazby jsou v souladu s předpandemickými průměry.“

Cingari také poznamenal, že mezitím „je mezi americkými spotřebiteli pozorován odlišný pohled“.

„Nejnovější údaje spotřebitelského průzkumu z University of Michigan ukazují, že obavy z inflace vzrostly. Spotřebitelská inflační očekávání pro příští rok vzrostla na 4,4 %, což je nejvíce od dubna. Inflační očekávání spotřebitelů v USA pro příštích pět let se také vyšplhala na 3,2 %, což je maximum, jaké nebylo od března 2011.“

Deloitte rozděluje svou prognózu inflace pro USA do čtyř možných scénářů blízké budoucnosti. Patří mezi ně měkké přistání, hrbolaté přistání, tvrdé přistání a nouzové přistání.

  • Hladké přistání

V případě měkkého přistání by se míra inflace v USA mohla vrátit k 2% cíli Fedu. Stalo by se to však bez vyvolání recese.

Toto je nejlepší možný scénář, kdy se ekonomické podmínky v podstatě vrátí k tomu, co byly před pandemií. To je však vzhledem k současné geopolitické situaci vysoce nepravděpodobné.

  • Hrbolaté přistání

Pokud dojde k hrbolatému přistání, inflace může mírně oslabit ze současných 3,2 %. Stále však nedosahuje 2% cíle.

Důvodem mohou být problémy na trhu práce. Růst však nastane, i když trochu pomalý.

  • Tvrdé přistání

Tvrdé přistání by mohlo být způsobeno příliš horlivým zpřísňování měnové politiky Federálního rezervního systému. To by mohlo způsobit pokles inflace pod 2% cíl.

Tento vývoj může být způsoben také jinými faktory, jako jsou narušení dodavatelského řetězce. Spotřebitelská poptávka by navíc mohla klesat rychleji, než se dříve předpokládalo.

  • Nouzové přistání

V případě nouzového přistání míra inflace v USA neklesne. Zůstává nepříjemně vysoká kvůli potenciální spirále mezd a cen a neustálým nabídkovým šokům.

Na druhou stranu Morningstar se očekávaná inflace v USA mezi lety 2024 a 2027 pohybuje kolem 1,8 %. Důvodem je především mírné zmírnění výpadků dodávek.

Očekává se, že v příštích letech dramaticky klesnou i ceny potravin, zboží dlouhodobé spotřeby a energií. Pokud tomu tak bude, bude inflace pod cílem americké centrální banky, což může také oslabit ekonomiku.

Americká centrální banka naznačila, že další zpřísňování měnové politiky bude mít negativní dopad jak na domácnosti, tak na ekonomiku. Proto říká, že bude věnovat pozornost dalším ekonomickým údajům. Patří sem zejména zprávy o trhu práce, finanční a mezinárodní vývoj a zprávy o inflaci. Fed však veřejnost ujistil, že americký bankovní systém je odolný.

Více o inflaci v USA

Co je inflace?

Inflace je trvalý růst cen zboží a služeb v čase. Obvykle se měří čtvrtletně nebo ročně. Tento jev může mít různé příčiny, například zvýšená nabídka peněz, zvýšená poptávka nebo vnější geopolitické události.

Inflaci mohou vyvolat zejména eskalující náklady na základní zboží, jako jsou potraviny, suroviny a energie. Toto zboží je nezbytné pro výrobu mnoha dalších produktů, což vede k rozsáhlému růstu cen v celé ekonomice.

Aby dostaly inflaci pod kontrolu, centrální banky často uplatňují restriktivnější měnové politiky, což vede k vyšším úrokovým sazbám. Mohou také změnit své rozvahy a upravit peněžní zásobu jako opatření v boji proti inflaci.

Historie míry inflace v USA

Od roku 1960 do roku 2022 zůstávala americká inflace obecně nízká a dobře kontrolovaná, i když občas došlo k prudkým výkyvům. K výrazným nárůstům došlo v letech 1970 (5,84 %), 1974 (11,05 %) a 1980 (13,55 %), což bylo pravděpodobně způsobeno ropnou krizí v 70. letech.

To bylo umocněno eskalací napětí mezi USA a Blízkým východem, které ovlivnilo ceny energií a dalšího zboží. Od roku 2020 však inflace v USA prudce a nepřetržitě roste. V listopadu 2021 dosáhla přibližně 6,8 %. 40leté maximum 9,1 % bylo zaznamenáno v červnu 2022.

Tento nárůst byl způsoben především dopadem pandemie COVID-19 a také eskalujícími cenami energií v důsledku rusko-ukrajinského konfliktu a významnými narušeními dodavatelského řetězce. V reakci na to provedl Federální rezervní systém v posledních měsících sérii agresivních zvýšení úrokových sazeb.

Ostatní centrální banky, včetně Bank of England a Evropské centrální banky, rovněž přijaly podobná opatření, částečně kvůli přelévacímu účinku americké inflace na ekonomiky Spojeného království a EU. Fed většinou zvýšil úrokové sazby v krocích po 0,50 %, občas se rozhodl pro 0,25 %.

V posledních měsících však ponechala úrokové sazby na 5,25 % až 5,50 %, aby poskytl čas na analýzu příchozích ekonomických dat a určení budoucích opatření.

Míra inflace v USA od října 2020 do října 2023
Statista

Tato pauza odráží jak rychlejší než očekávaný pokles inflace, tak rostoucí blízkost americké ekonomiky recesi, což vyžaduje opatrnější přístup.

 

Roman
Sdílejte

Napsat komentář