ECB: Christine Lagardeová diskutuje o zavedení digitálního eura před koncem svého funkčního období v roce 2027

3 min read

Prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeová naznačila, že digitální euro by mohlo být Evropanům k dispozici před koncem jejího funkčního období v roce 2027. Připustila však, že by to vyžadovalo rychlejší zavedení, než se očekávalo.

ECB: Christine Lagardeová diskutuje o zavedení digitálního eura před koncem svého funkčního období v roce 2027

Řekla novinářům 7. června v Paříži, že orgány EU musí spolupracovat a vytvořit společný rámec, než bude možné takové zavedení uskutečnit.

„Nejsme jediní, kdo na tom pracuje. Spolupráce s Evropskou komise a Evropským parlamentem bude klíčová, protože nám poskytnou právní rámec, v němž by bylo vydáváno digitální euro,“ uvedla.

Lagardeová podporuje digitální euro a říká, že ECB musí být „vhodná pro budoucnost“

Digitální euro by představovalo peníze centrální banky v digitálním formátu a poskytovalo by efektivní a komplexní platební řešení. Fungovalo by jako digitální protějšek fyzické hotovosti. A s podporou ECB by bylo dostupné veřejnosti, podobně jako tradiční bankovky a mince.

Lagardeová dala najevo svůj souhlas se zavedením digitálního eura ze strany ECB a považuje to za důležitý krok k tomu, aby byla banka „vhodná pro budoucnost“. Dodala, že pokud Evropané preferují digitální metody plateb, měly by být peníze centrální banky dostupné i v digitální podobě.

Evropané se oteplují na digitální euro, ale obavy o soukromí přetrvávají

Zdá se, že Evropané mají o digitální euro velký zájem. To není překvapivé, protože tuto myšlenku prosazovala jak Evropská centrální banka (ECB), tak Evropská komise. Nedávný průzkum provedený Deutsche Bundesbank ukázal, že polovina Němců je ochotna používat digitální euro vedle svých současných platebních možností.

ECB: Christine Lagardeová diskutuje o zavedení digitálního eura před koncem svého funkčního období v roce 2027

Ale zatímco se tato myšlenka v Evropě prosazuje, stále existují obavy o soukromí. Člen Výkonné rady ECB Fabio Panetta to již uznal a uvedl, že digitální euro bude vyvíjeno s ohledem na ochranu údajů. Pravděpodobně ale nenabídne stejnou úroveň anonymity jako hotovost v současnosti.

„Budeme se snažit reprodukovat vlastnosti hotovosti, kterých si lidé váží a které občané preferují. To znamená maximální soukromí.“

Prezident německé Bundesbank Dr. Joachim Nagel však nevěří v tak rychlé zavedení digitálního eura. Předpověděl pozdější start a myslí si, že rok 2028 nebo 2029 je realističtějším časovým rámcem.

Marketa Tesarkova
Sdílejte

Napsat komentář