Důležité zprávy pro Bitcoin a kryptoměny tento týden

9 min read

Síla na finančních trzích pokračovala i v uplynulém obchodním týdnu. Americké akciové indexy S&P500 a Nasdaq100 se ohlíží za nejlepším týdnem od listopadu 2022. Skutečnost, že míra inflace v USA stále klesá a že nebezpečí dalšího zvyšování míry inflace se zdá být prozatím zažehnáno, přimělo investory jednat býčí a hrnou se zpět na trhy. Bitcoin (BTC) také těžil ze zvýšené chuti riskovat a ve čtvrtek večer dokázal vyřešit své obchodní rozpětí posledních dvou měsíců směrem nahoru. V pozdních večerních hodinách následujícího dne (13. ledna) došlo na kryptotrhu k opravdové cenové explozi.

Cena bitcoinu vystřelila na sever během několika hodin po obchodování a zahájila likvidační kaskádu více než 500 milionů dolarů v krátkých pozicích s pákovým efektem. Výsledkem bylo, že kryptoměna dosáhla vrcholu na 21 321 $, což s sebou táhlo celý krypto sektor výše. Výsledkem je, že celková tržní kapitalizace byla schopna znovu získat psychologickou hranici 1 bilionu amerických dolarů za více než dva obchodní měsíce. V novém obchodním týdnu americká reportovací sezóna s čísly z Netflixu nadále nabírá na rychlosti. Lepší než očekávané čtvrtletní výsledky velkých amerických bank JP Morgan, Citibank a Wells Fargo zajistily v pátek trvalou přátelskou náladu mezi investory.

Tyto akce jsou středem zájmu účastníků trhu

S ohledem na důležitá ekonomická data nový obchodní týden nabírá na rychlosti až v úterý, a to kvůli Dni Martina Luthera Kinga v USA. Odstartují čerstvá ekonomická data z Čínské lidové republiky. V polovině týdne s čerstvými cenami výrobců a maloobchodními tržbami očekávají účastníci trhu zveřejnění několika klíčových údajů o stavu americké ekonomiky. Ve čtvrtek pak budou investoři také sledovat zveřejnění zápisu ze zasedání ECB z posledního prosincového zasedání úrokových sazeb. V závěru týdne se investoři zaměřují na vývoj na americkém realitním trhu.

Hrubý domácí produkt a průmyslová výroba v Číně otevírají nový obchodní týden

Úterý 17. ledna 2023:Investoři tento týden zpočátku hledí na Dálný východ. V brzkých ranních hodinách (3:00 SEČ) bude v Číně zveřejněn aktuální hrubý domácí produkt za poslední čtvrtletí roku 2022 a nová čísla průmyslové výroby za předchozí měsíc prosinec. Odborníci na trh doufají, že na základě údajů o HDP z Číny vyvodí závěry o situaci v druhé největší ekonomice světa. Po oživení v posledním obchodním čtvrtletí experti předpovídají pro čtvrté čtvrtletí opět nižší růst. Zatímco tempo růstu v předchozím čtvrtletí bylo stále 3,9 procenta, analytici nyní předpokládají pokles z 3,9 procenta na pouhých 1,8 procenta. Přestože čínská vláda v posledních týdnech překvapivě zrušila svou politiku 0-Covid,

Pokud bude pokles méně výrazný, než se očekávalo, investoři by to měli brát pozitivně a oproti očekávání Čína možná vyvezla do USA a Evropy více, než se předpokládalo. To by naznačovalo, že se situace na světových trzích mohla dále uvolnit. Účastníci trhu sledují také vývoj průmyslové výroby za uplynulý měsíc prosinec. Průmyslová výroba měří změnu v průmyslové produkci výrobců, dolů a veřejných služeb. Po listopadových 2,2 procenta očekávají analytici trhu v prosinci výrazný pokles na 0,5 procentního bodu. Pokud by oproti očekávání byla ekonomická aktivita odolnější vůči mnoha problémům v Číně, mohly by z toho těžit ceny na americkém akciovém trhu a tedy i v krypto sektoru.

Zveřejnění indexů spotřebitelských cen ve Spojeném království (UK)

Středa, 18. ledna 2023: Národní statistický úřad zveřejnil poslední data o inflaci za prosinec v 08:00 (SEČ). Očekává se mírný pokles z posledních 10,7 procenta na 10,6 procenta ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Pokud se potvrdí prognózy tržních analytiků a míra inflace bude na ostrově nadále klesat, je obecný trend patrný i zde. Pokud odhad zaostane za očekáváním tržních analytiků, britská libra pravděpodobně posílí vůči americkému dolaru. Stejně jako v minulosti by to mohlo mít pozitivní vliv na akciový a kryptotrh. Na druhou stranu, pokud by spotřebitelské indexy dopadly výše, než se očekávalo, bylo by to pro finanční trh varování a americký dolar by mohl znovu nabrat na síle. Pro bitcoiny a spol. by to bylo medvědí.

Ceny výrobců v USA a maloobchodní tržby poskytnou nový pohled na ekonomiku USA

Středa 18. ledna 2023: Nové ceny amerických výrobců (PPI) za uplynulý měsíc prosinec budou následovat ve 14:30 (SEČ). Odborníci na trh předpovídají meziměsíční pokles z posledních 0,3 procenta na -0,1 procentního bodu. Pokud by růst cen měl v listopadu znovu klesnout poté, co ceny výrobců nedávno opět vzrostly, síla amerického dolaru by měla dále klesat a vést k býčí cenové reakci na finančních trzích. Pokud však inflace ve výrobních cenách zůstane vysoká a překročí očekávání analytiků, jako tomu bylo v minulém kalkulačním období, mohlo by to vést k poklesu cen na trhu. Ušetřen by neměl být ani kryptotrh.

Zároveň bude ve 14:30 (SEČ) představena základní sazba maloobchodních tržeb v USA za měsíc prosinec. V poslední době byly tržby v maloobchodě v USA opět v záporných hodnotách na úrovni -0,2 procenta, což potvrzuje pokračující neochotu soukromých domácností utrácet. Na úrovni -0,4 procenta analytici očekávají, že maloobchodní tržby budou nadále klesat. Pokud budou zveřejněná čísla i pod defenzivními odhady expertů, tlak na Fed by se mohl ještě zvýšit. V poslední době měly slabé maloobchodní tržby negativní dopad na ceny na akciovém trhu a také v krypto sektoru. Pokud tento trend přetrvá, mantra „špatné zprávy jsou dobré zprávy“ by se mohla znovu obrátit. Na druhou stranu, pokud by maloobchodní sektor dokázal v předvánočním období navýšit tržby proti očekávání, investoři by to měli hodnotit pozitivně, od americké reportovací sezóny, která začíná od Amazonu, by Apple a spol. také mohly dopadnout lépe, než se očekávalo. Pozitivní cenová reakce na finančních trzích by tedy byla dost pravděpodobná krátce před prezentací čtvrtletních čísel v následujících týdnech. Z tohoto vývoje by měl mít prospěch i krypto sektor.

Zápisy ze zasedání ECB poskytnou pohled na pozici Evropské centrální banky

Čtvrtek, 19. ledna 2023: Ve 13:30 (SEČ) předloží nejvyšší monetární hlídací psi v eurozóně přepis z posledního zasedání centrální banky 15. prosince. Pozorovatelé trhu prozkoumají zápis z předchozího zasedání ECB. odchylky od současné úrokové politiky paní Lagardeové s cílem odfiltrovat závěry o budoucí měnové politice v Evropě. Jakýkoli náznak méně jestřábí měnové politiky ze strany Evropské centrální banky v budoucnu by mohl vést ke zvýšení cen akciových indexů v Evropě a také mít pozitivní dopad na kryptotrh. Investoři nadále lpí na jakémkoli náznaku méně restriktivní měnové politiky ze strany nejvýznamnějších světových centrálních bank.

Prodeje stávajících domů v USA

Pátek 20. ledna 2023 :V 16:00 SEČ se odborníci na trh zaměří na aktualizované údaje o prodejích stávajících nemovitostí za poslední měsíc prosinec. Měsíční údaje shromážděné Asociací amerických realitních kanceláří odrážejí aktuální úroveň spotřeby občanů. Vyšší než předpokládané tržby naznačují rostoucí spotřebitelské výdaje v USA. Pokud by prodeje stávajících nemovitostí zaostaly za očekáváním analytiků trhu, jak tomu bylo v poslední době, bylo by to potvrzením rostoucího ochlazování trhu s bydlením, které je pro USA tak důležité. Odborná prognóza na prosinec s 3,95 miliony prodejců domů je poprvé za více než dva roky pod hranicí 4 milionů prodejů stávajících nemovitostí. Pokud zveřejněná čísla dosáhnou prognózované hodnoty nebo budou ještě nižší, je třeba plánovat další oslabení amerického dolaru. Uvidí se, zda toto výrazné ochlazení na trhu s bydlením bude mít pozitivní vliv na akciový a kryptotrh, jako tomu bylo v roce 2022. Špatné zprávy z realitního sektoru, jako jsou slabé maloobchodní tržby, by nyní mohly mít stále větší negativní dopad na finanční trh. Americká centrální banka nedávno opakovaně potvrdila, že kvůli tomu nechce měnit svou měnovou politiku.

Roman

Napsat komentář