Důležité události tohoto týdne pro Bitcoin a kryptoměny

8 min read

Bitcoin skončil obchodní měsíc nad 29 000 USD, a tedy o dobrá 2 procenta nad uzavírací cenou z předchozího týdne. Cenová akce následovala po oživení hlavních amerických akciových indexů S&P500 a Nasdaq100. Po silných čtvrtletních číslech od internetových gigantů Microsoft, Alphabet, Meta a Amazon zakončil americký akciový trh obchodní týden a měsíc růstem ceny. Zlato a stříbro také vykazují mírné zisky v týdenním a měsíčním srovnání. Korelace mezi Bitcoinem a drahým kovem zlatem také vzrostla na dvouleté maximum ve světle krachu bank v USA v posledních dvou obchodních měsících.

Tento týden budou relevantní následující ekonomická data

Zveřejněním nových údajů o inflaci z Evropy začne zítra, v úterý, první obchodní týden v květnu. Následující den americká centrální banka oznámila své nejnovější rozhodnutí o úrokových sazbách. Ve druhé polovině týdne ve čtvrtek odpoledne bude evropský protějšek ECB sledovat své nejnovější rozhodnutí o úrokových sazbách pro eurozónu. Nejvýznamnější americká technologická společnost Apple ve čtvrtek večer zveřejní čtvrtletní čísla za poslední tři obchodní měsíce po uzavření trhu. Obchodní týden končí čerstvými daty z amerického trhu práce. Americký Bureau of Labor Statistics zároveň předkloží měsíční zprávu o trhu práce (NFP) a míru nezaměstnanosti.

Údaje o inflaci pro Evropu

Úterý 2. května 2023: Nový týden začíná v 11:00 (SEČ) údaji o spotřebitelských cenách v EU za měsíc duben. V březnu míra inflace v Evropě opět klesla ve srovnání se stejným bodem v předchozím roce na 6,9 procenta, ale stále byla výrazně nad úrovní klíčových úrokových sazeb ECB. Předpověď pro obchodní měsíc duben opět mírně vyšší – 7,0 procenta. Pokud bude míra inflace za duben pod odhady odborníků, lze očekávat býčí reakci trhu v akciovém a kryptoměnovém sektoru.

Pokud by na druhou stranu byly údaje o inflaci vyšší než očekávání analytiků, znamenalo by to brzdu pro Evropský hospodářský prostor. V důsledku toho je třeba plánovat snížení cen. Vzhledem k tomu, že jádrová inflace nedávno vzrostla o 0,4 procenta na 5,7 procenta a byla tak výrazně nad očekáváním odborníků, tlak na spotřebitelské ceny pravděpodobně zůstane vysoký.

Rozhodnutí o úrokových sazbách a tisková konference amerického Federálního rezervního systému

Středa 3. května 2023: Ve 20:00 (SEČ) se investoři zaměří na rozhodnutí o úrokových sazbách ze strany americké Federální rezervní banky (Fed). Z nejnovějších údajů CME FedWatch Tools další zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodů na 5,25 procenta očekává 83,9 procenta analytiků. Tento vývoj v poslední době nechal americký akciový trh chladným. Vzhledem k lepším než očekávaným čtvrtletním údajům od mnoha amerických společností investoři zatím další zvýšení úrokových sazeb ignorovali. Zdá se, že trh se přizpůsobil jestřábí měnové politice Fedu a obrací se na jiná ekonomická data. Uvidí se, jak bude předseda Fedu Powell reagovat na nouzový zásah FDIC ve středně velké americké bance First Republic Bank (FRC) minulý pátek. Šéf Fedu Powell zůstává pod tlakem vzhledem k přetrvávajícím problémům v americkém bankovním sektoru a narůstajícím problémům.

Na Powellově následné tiskové konferenci ve 20:30 (SEČ) budou novináři pravděpodobně klást kritické otázky ohledně budoucí měnové politiky amerických měnových autorit a podrobně zkoumat jeho prohlášení týkající se možných změn ve fiskální politice. Dá se tedy očekávat masivní nárůst volatility trhu, zejména během tiskové konference.

Rozhodnutí o klíčových sazbách Evropské centrální banky

Čtvrtek 4. května 2023:Ve 14:15 (SELČ) se pak pozornost soustředí na Evropu. Evropská centrální banka ECB oznamuje své třetí rozhodnutí o úrokové sazbě v roce 2023. Účastníci trhu očekávají další zvýšení úrokové sazby o 0,25 procenta na 3,75 procenta. Vzhledem k tomu, že klíčové úrokové sazby jsou v poslední době stále hluboko pod mírou inflace těsně pod sedmi procentními body, je další zvýšení sazeb nevyhnutelné. Vzhledem k tomu, že ECB nedávno několikrát zvýšila úrokové sazby o 50 bazických bodů, aby zaplnila mezeru, nelze vyloučit další zvýšení úrokových sazeb o 0,50 procenta. Evropským regulátorům  měn se zatím nedaří dostat problém inflace pod kontrolu v dlouhodobém horizontu. Pokud by paní Lagardeová překvapila trh úpravou úrokové sazby o 50 bazických bodů, počáteční reakce na akciovém trhu v Evropě bude negativn. Kurz eura by však vzrostl, což by bylo pozitivní pro kurz Btcoinu, protože americký dolarový index DXY se pravděpodobně dostane pod další tlak.

Stejně jako předchozí den budou investoři věnovat pozornost zejména prohlášením šéfky ECB na následné tiskové konferenci ve 14:45 (SEČ). Investoři se podrobně podívají na to, jak Lagardeová hodnotí vývoj hospodářských vyhlídek pro Evropu a jaká opatření měnové politiky ECB plánuje v následujících měsících.

Zpráva o americkém trhu práce a míra nezaměstnanosti v USA uzavírají obchodní týden

Pátek 5. května 2023: Ve 14:30 (SEČ) Úřad pro statistiku práce představí nejnovější údaje o zaměstnanosti v nezemědělkých sektorem (NFP) za měsíc duben. V poslední době se čísla mírně zhoršila a s 236 000 pracovními místy byla pod odborným odhadem 239 000 nově vytvořených pracovních míst. Prognóza 180 000 nově vytvořených pracovních míst na duben je hluboko pod průměrem za poslední obchodní měsíc. Na začátku roku bylo vytvořeno 517 000 nových pracovních míst. Pokud se očekávání analytiků naplní, měla by být jako první reakce naplánována konsolidace cen na akciovém trhu, protože nebezpečí recese v americké ekonomice by se v následujících měsících opět zvýšilo. Pokud naopak dokážou pracovní data překvapit a americká ekonomika dokáže kompenzovat pokles v předchozím měsíci a oproti očekáváním vytvořit více nových pracovních míst, než se předpokládalo, je myslitelný trvalý pozitivní vývoj cen akcií v USA. Kryptotrh by měl také těžit z dobrých dat o trhu práce.

Také ve 14:30 (SEČ) bude oznámena míra nezaměstnanosti v USA za měsíc duben. Odhad tržních expertů je 3,6 procentního bodu. V březnu míra nezaměstnanosti klesla z 3,6 procenta na 3,5 procenta, a to i přes méně nových pracovních míst vytvořených mimo zemědělství. Není jisté, zda tento pokles po nečekaném únorovém vzestupu není jen dočasný. Pokračující slabost v sektoru nemovitostí a stavebnictví, stejně jako zvyšující se vlna propouštění v technologickém sektoru, by mohly být možným katalyzátorem zvýšení míry nezaměstnanosti. Slabá zpráva o pracovním trhu NFP by také byla dalším ukazatelem toho, že ekonomický růst v USA slábne a že počet nezaměstnaných bude v následujících měsících pravděpodobně nadále růst. Předseda Fedu Powell již zdůraznil, že případná americká recese by také mohla posunout míru nezaměstnanosti ke 4,5 procenta. Americké akciové trhy to pravděpodobně přijmou negativně, protože spotřebitelské chování v USA pravděpodobně ve střednědobém horizontu také oslabí.

Pokud by naopak míra nezaměstnanosti zůstala na předchozí nízké úrovni, hovořilo by to pro pokračující odolnost americké ekonomiky, jak tomu bylo v poslední době. Investoři pravděpodobně odmění nezměněnou sílu, která by měla vyústit ve zvýšené nákupy. Kryptotrh by také mohl v důsledku toho dále růst. 

Coinomi recenze 2023 – Inovativní kryptoměnová peněženka, která je na trhu od roku 2014

 

Roman
Sdílejte

Napsat komentář