Jak moc se rozrostl ekosystém Cardano v roce 2023

4 min read

On-chain data ukazují, že Cardano rostlo v prvním čtvrtletí roku 2023 nadprůměrným tempem. Od 1. ledna se tržní kapitalizace ADA zvýšila o 54 procent z 8,6 miliardy USD na 13,2 miliardy USD. Tento nárůst způsobil, že Cardano od začátku roku vystoupalo z 9. na 7. místo v žebříčku největších kryptoměn podle tržní kapitalizace. V době psaní se ADA obchoduje kolem 0,4 USD.

TradingView Chart

TVL roste o 194,9  %

Total Value Locked (TVL), tedy všechny prostředky ve smart kontraktech projektů Cardano, vzrostly v prvním čtvrtletí roku 2023 o 194,9 procenta z 50,8 milionu USD na 149,8 milionu USD. Tento nárůst byl podpořen zavedenými protokoly, jako je MinSwapas a novější protokoly jako Liqwid Finance. Od ledna se navíc kombinovaná hodnota všech stablecoinů v ekosystému Cardano zvýšila o 261 procent na více než 10 milionů dolarů. Za tento růst byly primárně zodpovědné stablecoiny IUSD od indiga, stejně jako DJED od Djed a jsou jedním z hlavních tahounů za nárůstem Cardano TVL v prvním čtvrtletí roku 2023.

Jak moc se rozrostl ekosystém Cardano v roce 2023
Celková hodnota uzamčena v Cardano. Zdroj: deflama.com

Vývoj TVL je pozoruhodný. Ve srovnání s Ethereem a jeho škálovacími řešeními je však ekosystém ADA stále malý. Ethereum TVL je v současnosti 28,71 miliardy USD a samotná dvě největší řešení pro škálování L2, Arbitrum a Optimism, dosahují jednoho TVL přibližně 2,9 miliardy USD.

Vývoj Cardano postupuje

Dalším pozitivním vývojem je uvedení prvních Hydra Heads. Hydra je škálovací řešení pro stav kanálů vrstvy 2 a první škálovací řešení ze série škálovacích upgradů, které byly poprvé uvedeny do provozu na hlavním řetězci Cardano v březnu.

Hydra si klade za cíl zlepšit škálovatelnost a výkon sítě ADA přesunem transakcí a smart kontraktů z hlavního blockchainu do samostatných paralelních kanálů. Tyto kanály umožňují rychlejší a efektivnější zpracování transakcí a zároveň snižují zatížení sítě Cardano.

Cardano je 5. největší blockchain pro NFT

V prvním čtvrtletí roku 2023 zaznamenal sektor NFT společnosti Cardano podle analytické firmy Messari 27 % pokles denních transakcí. Kromě toho objem obchodů NFT na Cardano klesl na 40,5 milionu USD ve srovnání s předchozím čtvrtletím. Navzdory tomuto poklesu je však Cardano stále 5. největším blockchainem podle objemu obchodů NFT .

Objem prodeje NFT na Cardano se proto soustředil na tržiště NFT Jpg.store. To bylo zodpovědné za přibližně 98 procent celkového objemu obchodů ADA NFT v prvním čtvrtletí roku 2023, přičemž SpaceBudz je nejoblíbenější kolekcí ADA NFT společnosti Cardano.

Závěr

Vývoj Cardana je často pomalejší, než by si vývojáři ADA přáli. Komunita vývojářů upřednostňuje udržitelnost a stabilitu před rychlostí. Svědčí o tom například fakt, že smart kontrakty byly s hard forkem Alonzo aktivovány až v roce 2021, tedy více než čtyři roky po spuštění sítě. Navzdory těmto okolnostem projekt neustále rozšiřuje svou přítomnost v kryptoprostoru. Zdá se, že zejména v sektoru DeFi se stále více prosazuje.

Coinomi recenze 2023 – Inovativní kryptoměnová peněženka, která je na trhu od roku 2014

Roman

Napsat komentář