Co je Terra?

5 min read

Terra je decentralizovaná finanční platební síť poháněná škálovatelnými, algoritmickými stablecoiny.

Co je Terra?

Terra je protokol a finanční ekosystém zaměřený na platby algoritmickými a škálovatelnými stablecoiny navázanými na fiat měny reálného světa.

Protokol byl vyvinut společností Terraform Labs v lednu 2018. Terraform Labs je korejský blockchainový podnik založený podnikateli Danielem Shinem a Do Kwonem. Dva klíčové komponenty ekosystému Terra jsou jeho stablecoiny, známé jako „Terra měny“ a nativní token LUNA. Rovnováha těchto dvou složek má být analogická způsobu, jakým se Země (latinsky Terra) a Měsíc (latinsky Luna) navzájem spoléhají na gravitační stabilitu a rotaci.

Zatímco ekosystém v současné době podporuje více Terra měn, včetně těch, které jsou vázány na jihokorejský won, mongolský Tugrik a koš měn MMR SDR, stěžejním produktem společnosti Terra je její nativní stablecoin, TerraUSD (UST). V současné době je to pátý největší stablecoin na trhu, UST je jedním z nejrychleji rostoucích aktiv v tomto odvětví a dosahuje tržní kapitalizace 2,8 miliardy dolarů během jednoho roku od jeho uvedení na trh.

Jak Terra Stablecoiny fungují?

Na rozdíl od jiných decentralizovaných algoritmických stablecoinů, jako jsou DAI od MakerDAO, Fei a AMPL od Ampleforth, které se spoléhají na přebytečnou kolateralizaci, frakční rezervy nebo rebasing, Terra stablecoiny využívají elastickou měnovou politiku k zajištění cenové stability a růstu.

Elastická měnová politika znamená, že stablecoiny Terra dosahují cenové stability úpravou jejich nabídky podle kolísání poptávky v reálném čase.

Aby bylo možné vytvořit UST, musí uživatelé spálit ekvivalentní částku tokenů LUNA v dolarech. Například pro vytvoření 1 000 UST by při současné tržní ceně LUNA na 27,25 dolarů museli spálit 36,69 LUNA. Na druhou stranu, k vytvoření LUNA v hodnotě 1 000 dolarů by uživatel musel spálit 1 000 UST.

Terra stablecoiny v podstatě udržují cenovou stabilitu využitím tržních sil.

Token LUNA slouží jako nástroj absorpce volatility, který také generuje odměny prostřednictvím transakčních poplatků. LUNA se používá k ověřování transakcí Terra prostřednictvím stakingu, stakeři LUNA také vydělávají na transakčních poplatcích účtované protokolem.

Jak protokol funguje?

Terra je postavena na Cosmos SDK a používá mechanismus konsensu Tendermint Delegated-Proof-of-Stake (DPoS).

Přestože protokol v současné době spoléhá na 130 validátorů, určených podle toho, kdo má největší delegovaný podíl, v budoucnu se v síti očekává nárůst na 300 validátorů. Primární rolí validátorů Terra je ověřovat, zúčtovat transakce a zabezpečit síť spuštěním celých uzlů k potvrzení bloků. Jednodušeji řečeno, validátoři v blockchainech založených na Proof-of-Stake hrají podobnou roli jako těžaři v blockchainech založených na Proof-of-Work-zabezpečují síť a pomáhají jí udržovat konsenzus.

Aby se uživatelé mohli stát validátorem v Terra, musí buď uzamknout na minimálně 21 dní vlastní tokeny LUNA, nebo nechat jiné uživatele delegovat své coiny LUNA. Stakeři LUNA mohou delegovat své tokeny na validátory, aby se stali delegátory.

Delegátoři a validátoři mají stejnou funkci a sdílejí stejné výhody a povinnosti. To znamená, že delegátoři získají část poplatků, které získali validátoři. V případě Terra vydělávají validátoři a delegátoři odměnu prostřednictvím transakčních poplatků a spalování.

Decentralizace, správa a budoucnost

S pouhými několika stovkami validátorů není Terra nejvíce decentralizovaným blockchainem. Podobně jako ostatní blockchainy založené na DPoS, jako jsou Cardano, EOS a TRON, Terra optimalizuje výkon, škálovatelnost a interoperabilitu a zároveň dělá kompromisy na straně decentralizace.

Zatímco Terra je stále primárně vyvíjena a udržována společností Terraform Labs, držitelé tokenů LUNA se mohou podílet na správě prostřednictvím stakingu. Validátoři terra mohou předkládat návrhy na zlepšení protokolu a hlasovat o změnách pomocí svých stakovaných mincí LUNA jako hlasovací síly.

Některé změny protokolu, jako parametry blockchainu, distribuce odměn, transakčních poplatků a výdajů z pokladny Terra, lze použít automaticky, zatímco jiné složitější návrhy implementuje hlavní vývojářský tým v Terraform Labs ručně, jakmile je komunita odhlasuje.

Závěr

Díky interoperabilním a škálovatelným stablecoinům, jako je UST, jednoduchým spořícím protokolům, jako je Anchor, a platformě pro obchodování se syntetickými akciemi Mirror, má Terra dobrou pozici pro expanzi a vytvoření stabilního a intuitivního ekosystému.

Tento přístup se zatím osvědčil. Terra je v současné době 14. největší kryptoměnou na světě s tržní kapitalizací 10,6 miliard dolarů a celkovou hodnotou uzamčenou mezi protokoly 8,6 miliard dolarů. S blížícím se zavedením dlouho očekávaného upgradu Columbus 5, který zavede deflační mechanismus pro LUNA podobný aktualizaci Ethereum EIP-1559, je Terra připravena pokračovat v růstu.

Proč (ne)může Bitcoin zničit ekonomiku

Roman
Sdílejte

Napsat komentář