Nový tlak EU: Jednotné daně z kryptoměn

3 min read

V době inflace, války a klimatické krize hledá Evropská unie nové zdroje peněz, aby naplnila rozpočet sdružení států. V krypto sektoru se zdá, že našli, co hledali. Na návrh Evropského parlamentu navrhuje zavedení jednotných krypto daní na bitcoiny a další kryptoměny pro všechny členské země. V dokumentu autoři jmenují několik přístupů.

Jednou z úvah by bylo zavedení celoevropské daně z kapitálových zisků. Odvody by však mohly být brzy uvaleny také na transakce, těžbu nebo obchodování s krypto aktivy. Autoři píší, že sazba daně bude platit jednotně pro všechny členské státy. Při určování úrovně by mohly hrát roli faktory jako spotřeba energie a dopad na životní prostředí. Kryptoměny založené na PoW, jako je bitcoin, by zde mohly být znevýhodněny. Komise má předložit konkrétní návrhy.

Průmysl vidí tlak dvěma způsoby. „Jednotné evropské zdanění kryptoměn by mohlo usnadnit život občanům a kryptofirmám,“ píše Peter Grosskopf, CTO společnosti Unstoppable Finance. Sven Hildebrandt ze Stuttgartské burzy naopak kritizuje možné daňové nevýhody kryptoměn založených na PoW. Jiní se ptají, zda má aliance států vůbec pravomoc stanovovat daně pro celou EU. Obvykle se Evropská unie přímo nepodílí na stanovení daňových sazeb. Zpravidla to provádějí národní vlády.

Daně z kryptoměn jsou v EU zatím nejednotné

Pokud však jde o zdanění kryptoměn, členské státy EU se od sebe značně liší. Zatímco například v Německu lze kryptoměny obecně prodávat bez daně po držení jednoho roku, v Rakousku se obecně platí daň při převodu krypto na fiat.

V České republice je daň ze zisku z kryptoměn je tradičních 15 % a 23 % pro ty, kdo překročí 48násobek průměrné mzdy za rok.

Současným tlakem by byl další evropský mamutí projekt po zavedení nařízení MiCA, které bylo teprve nedávno odloženo kvůli technickým potížím. Zda a kdy přesně návrhy skutečně přejdou do právního textu, je zatím ve hvězdách.

Roman
Sdílejte

Napsat komentář