Abyste mohli začít nakupovat a prodávat kryptoměny a další digitální aktiva, nejběžnějším způsobem je transakce s krypto burzami. Kryptoměnové burzy jsou platformy, které usnadňují obchodování s kryptoměnami za další krypto aktiva, fiat měny a NFT.
[Aktualizace 4. ledna 2024]
Co jsou kryptoměnové burzy – Klíčové body
- Nejběžnějším způsobem obchodování s kryptoměnami a dalšími digitálními aktivy je kryptoměnová burza.
- Existují centralizované a decentralizované směnárny kryptoměn a každá nabízí výhody a nevýhody.
Centralizované kryptoměnové burzy („CEX“)
Centralizované kryptoměnové burzy fungují jako prostředník mezi kupujícím a prodávajícím a vydělávají peníze prostřednictvím provizí a transakčních poplatků. Můžete si představit, že CEX je podobná burze, ale pro digitální aktiva.
Oblíbené kryptoměnové burzy jsou Binance, Coinbase, Kraken a KuCoin. Podobně jako webové stránky nebo aplikace pro obchodování s akciemi, tyto burzy umožňují investorům do kryptoměn nakupovat a prodávat digitální aktiva za převládající cenu, nazývanou spot, nebo ponechat příkazy, které se vykonají, když se aktivum dostane k požadovanému cenovému cíli investora, nazývanému limitní příkazy.
CEX fungují pomocí systému knihy objednávek, což znamená, že objednávky k nákupu a prodeji jsou uvedeny a seřazeny podle zamýšlené nákupní nebo prodejní ceny. Porovnávací modul burzy pak spojuje kupující a prodávající na základě nejlepší proveditelné ceny. Cena digitálního aktiva tedy bude záviset na nabídce a poptávce daného aktiva oproti jinému, ať už se jedná o fiat měnu nebo kryptoměnu.
Decentralizované kryptoměnové burzy („DEX“)
Decentralizovaná burza je dalším typem burzy, která umožňuje peer-to-peer transakce přímo z vaší digitální peněženky, aniž byste museli procházet přes prostředníka. Příklady DEX zahrnují Uniswap, PancakeSwap a dYdX.
Tyto decentralizované burzy se spoléhají na smart kontrakty, samospouštěcí části kódu na blockchainu. Tyto kontrakty umožňují větší soukromí a menší skluz (jiný termín pro transakční náklady) než centralizovaná burza kryptoměn.
Na druhou stranu, i když jsou smart kontrakty založeny na pravidlech, nedostatek zprostředkovatelské třetí strany znamená, že uživatel je ponechán svému vlastnímu osudu, takže DEX jsou určeny pro sofistikované investory.
Výhody centralizovaných burz kryptoměn
1. Uživatelsky přívětivé
Centralizované burzy nabízejí začínajícím investorům známý, přátelský způsob obchodování a investování do kryptoměn. Na rozdíl od používání kryptopeněženek a peer-to-peer transakcí, které mohou být složité, se uživatelé centralizovaných burz mohou přihlásit ke svým účtům, prohlížet si zůstatky na svých účtech a provádět transakce prostřednictvím aplikací a webových stránek.
2. Spolehlivé
Centralizované burzy nabízejí další vrstvu zabezpečení a spolehlivosti, pokud jde o transakce a obchodování. Usnadněním transakce prostřednictvím vyvinuté centralizované platformy nabízejí centralizované burzy vyšší úroveň pohodlí.
3. Pákový efekt
Jednou z dalších výhod určitých CEX je možnost využít své investice pomocí vypůjčených peněz z burzy, tzv. obchodování s marží. Umožňuje investorům sklízet vyšší výnosy, ale ztráty mohou být také zesíleny.
Nevýhody centralizovaných směnáren kryptoměn
1. Riziko hacku
Centralizované burzy provozují společnosti, které jsou odpovědné za držení svých zákazníků. Velké burzy obvykle drží Bitcoiny v hodnotě miliard dolarů, což z nich dělá cíl pro hackery a krádeže.
2. Transakční poplatky
Na rozdíl od peer-to-peer transakcí si centralizované burzy často účtují vysoké transakční poplatky za své služby a pohodlí, které mohou být obzvláště vysoké při obchodování ve velkých částkách.
3. Úschova digitálních aktiv a riziko podvodu
A co je nejdůležitější, většina CEX bude držet vaše digitální aktivum jako správce ve své vlastní digitální peněžence, místo aby vám umožnilo ukládat vaše soukromé klíče ve vaší vlastní digitální peněžence. I když je to pohodlnější, když chcete obchodovat, existují nevýhody, konkrétně riziko selhání a podvodu.
Výhody decentralizovaných kryptoměnových směnáren
1. Správa kryptoměn
Uživatelé decentralizovaných burz nemusí převádět svá aktiva na třetí stranu. Nehrozí tedy žádné hacknutí společnosti nebo organizace a uživatelé mají zajištěnu větší bezpečnost před hackem, selháním, podvodem nebo krádeží.
2. Zabránění manipulaci s trhem
Vzhledem ke své povaze umožňující peer-to-peer směnu kryptoměn zabraňují decentralizované burzy manipulaci s trhem a chrání uživatele před falešným obchodováním a wash tradingem.
3. Méně cenzury
Decentralizované burzy nevyžadují, aby zákazníci vyplnili formuláře know-your-customer (KYC), které uživatelům nabízejí soukromí a anonymitu. K dispozici bývá více kryptoměn a digitálních aktiv než prostřednictvím některýchCEX. Ve skutečnosti je mnoho altcoinů dostupných pouze na DEXech.
Nevýhody decentralizovaných kryptoměnových burz
1. Složitost
Uživatelé decentralizovaných burz si musí pamatovat klíče a hesla ke svým kryptopeněženkám, jinak budou jejich aktiva navždy ztracena a nebude možné je obnovit. Vyžadují, aby se uživatel naučil a seznámil se s platformou a procesem, na rozdíl od centralizovaných burz, které nabízejí pohodlnější a uživatelsky přívětivější proces.
2. Nedostatek fiat plateb
DEX jsou nejlepší pro investory, kteří chtějí přejít z jednoho digitálního aktiva na druhé, a nejsou příliš vhodné pro někoho, kdo chce koupit nebo prodat digitální aktiva s fiat měnou. Díky tomu jsou méně pohodlné pro uživatele, kteří ještě nedrží kryptoměny.
3. Likvidita
Přibližně 99 % krypto transakcí usnadňují centralizované burzy, což naznačuje, že jsou odpovědné za většinu objemu obchodů. Kvůli nedostatku objemu decentralizované burzy často postrádají likviditu a při nízkých objemech obchodů může být obtížné najít kupce a prodejce.