Donald Trump: „Kryptoměny jsou katastrofa“

4 min read

Bývalý americký prezident Donald Trump se vrátil, aby hovořil o kryptoměnách a označil je za katastrofu.

Návrat Donalda Trumpa

Po událostech na Capitol Hill bývalý americký prezident smutně přenechal jeviště svému nástupci Joe Bidenovi. Současně mu byl zakázán přístup na hlavní sociální média, počínaje Facebookem a Twitterem. Včera se The Donald vrátil, aby promluvil v rozhovoru pro Fox Business, kde hovořil nejen o Afghánistánu a americké ekonomice, ale také o kryptoměnách.

Již v minulosti bývalý americký prezident řekl, že není fanouškem Bitcoinu. Tentokrát podstatně přidal. Na otázku, zda fušoval do Bitcoinu nebo kryptoměn, odpověděl:

„Já ne. Líbí se mi měna Spojených států, jiné jsou potenciální katastrofou, která přijde. Myslím, že to bolí americkou měnu. Měli bychom investovat v naší měně a ne v jiných, které jsou možná falešné a kdo ví, co jsou zač. Určitě je to něco, o čem lidé moc nevědí, ne, nejsem velký fanoušek.“

Donald Trump v podstatě jen zopakoval to, co již řekl loni v červnu: Bitcoin je podvod a oslabuje americký dolar.

Ale je to pravda? Dolar a Bitcoin jsou ve skutečnosti dvě různé měny. Dolar je inflační měna, používá se k platbám a investicím. Ačkoli se Bitcoin zrodil jako platební prostředek, stále více se akredituje jako uchovatel hodnoty.

To neznamená, že není konkurenceschopný vůči americkému dolaru.

V Salvadoru Bitcoin a dolar budou brzy koexistovat. Bude zajímavé sledovat tento experiment v malém měřítku, abychom zjistili, zda má BTC šanci zastínit nejsilnější měnu světa.

Skutečnost, že Trump neměl rád kryptoměny, byla také patrná z politik, které prosazoval. Mezi poslední akty jeho vlády patřil návrh zákona (který nebyl schválen včas), který chtěl zakázat anonymní peněženky.

Ti, kdo si mysleli, že politika Joe Bidena bude vstřícnější, jsou nyní zklamáni.

Nedávné schválení návrhu zákona o infrastruktuře v Senátu ukazuje, že i demokraté mají kryptoměny v hledáčku. Více než o anonymitu však mají zájem najít způsob, jak je co nejvíce zdanit.

Nová ministryně financí Janet Yellenová je odhodlána regulovat sektor. Cílem je chránit investory a stanovit určitá pravidla.

Spíše než Bitcoin jsou však v hledáčku amerických úřadů stablecoiny. Už v roce 2019 spustila Libra (nyní Diem) debatu o možnosti soukromých subjektů (jako je Facebook) šířit měny, které by mohly konkurovat dolaru. Tento scénář také zahrnoval vertikální růst Tetheru, který přesáhl 60 miliard v kapitalizaci.

Tím se otevřely dva problémy

-Riziko, že by elektronická měna ekvivalentní k dolaru mohla dolaru skutečně konkurovat;
-Potřeba těchto stablecoinů prokázat, že jsou zajištěny kolaterálem.

To je také důvod, proč Spojené státy studují digitální dolar, takzvanou digitální měnu centrální banky, aby nezaostaly v inovacích. Digitální dolar je však stále v plenkách. Pravděpodobně bude trvat roky, než spatří světlo světa.

Shiba Inu a všechny kryptoměny inspirované Dogecoinem, o kterých byste měli vědět

Roman
Sdílejte

Napsat komentář